Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar inkazg
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    25

    Domyślnie Pierścienie pośrednie Delta MeiKe typ B/ Al fotografia makro

    Czy ktoś z Was używa pierścieni pośrednich Delta MeiKe ? Przeszukując ofertę sklepów znalazłam dwa typy B (plastik) i AL (metal przy stykach). Oczywiście oba mają przeniesienie AF. Pytanie moje czy warto dopłacić do tych metalowych czy przy wystarczą te typu B. No i druga sprawa, założenie pierścieni pośrednich spowoduje niedoświetlenie obrazu, czy zatem warto iść w kierunku dokupienia lampy pierścieniowej ?

    A może w fotografii makro iść bardziej w kierunku np. konwertera Raynox lub dokręcanych soczewek?

    Od razu uprzedzę, że nie wiem na ile wkręci mnie fotografia makro i nie chciałabym na dzień dzisiejszy iść właśnie w kierunku zakupu specjalistycznego obiektywu.

  2. #2

    Domyślnie

    A jaki masz obiektyw/obiektywy?

    Jeśli nie wiesz, czy wkręci Cię makro, to mogę zgadywać, że na pewno nie wkręci Cię walka z pierścieniami i lampą czy lampami. Jak dobrze policzysz, to używany obiektyw makro nie będzie specjalnie droższy od pierścieni plus lampa, a jeśli zabawa się nie spodoba, sprzedaż za zbliżoną kwotę (z pierścieniami czy lampą może być różnie).
    Raynox nie jest złym rozwiązaniem, tyle, że masz mniejszy wpływ na kontrolę odległości ostrzenia i GO. Np. z popularną 35/1.8 DX daje skalę ok.1:1 i na początek może być ok, zależy, co chcesz fotografować.

    Ps. Ile teraz kosztują pierścienie z przeniesieniem automatyki? Wolałbym raczej zwykłe pierścienie i jakieś tanie szkło m42, chyba będzie w zbliżonej cenie.
    A, zapomniałem, zależy jaki masz aparat, z pomiarem światła może być kłopot.

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar inkazg
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    25

    Domyślnie

    mam 7200

    ze starych obiektywów mam Pentacon 50 mm1.8 i Carl Zeiss Jena FLEKTOGON 20 mm 2.8 mam do tego pierścienie pośrednie

    z tych z automatyką nikkora 50 1.8, dalej 18-135 3.5-5.6 i 55-200 4.5-5.6, no i zbieram na 85 mm 1.8

    w drodze mam pierścienie do odwrotnego mocowania

    zastanawiałam się właśnie nad pierścieniami z przeniesieniem automatyki, można je kupić w wersji B za 33 dolary lub Alu za 42.

    no, tak to wygląda ...

  4. #4

    Domyślnie

    E, po co to przeniesienie automatyki? Szkoda kasy. Ten Pentacon na możliwość sterowania przysłoną? Dobry byłby do takich zabaw ze zwykłymi pierścieniami. Zoomy słabo nadają się do takich zabaw, N50 prędzej, ale warto wchodzić w te pierścienie? Niewiele drożej można kupić starą, manualną 50 Nikona, chyba wolałbym.

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar inkazg
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    25

    Domyślnie

    niby racja, automatyka chyba jest mi potrzebna z lenistwa

    spróbuję wobec tego trochę pobawić się pentaconem z pierścieniami, choć trochę obawiam się tego ręcznego ostrzenia. Kurcze te obiektywy z AF rozleniwiają ludzi na maksa...

  6. #6

    Domyślnie

    Przecież masz kropkę potwierdzającą ostrość, "prawie" AF
    Ważne, żeby przysłoną w obiektywie dało się sterować, bo na pełnej dziurze wiele się nie zdziała (GO). Generalnie w makro pierścieniem ostrości obiektywu ustawiasz skalę odwzorowania (im bliżej nieskończoności tym mniejsze powiększenie), a ostrość łapiesz przesuwając aparat przód-tył, kropka potwierdza ostrość, pstryk i gotowe.
    Więcej nawet, w d7200 jeśli ustawisz priorytet ostrości, to pstryknie tylko jak będzie ostro. Poczytaj o pułapce ostrości, może to dobre rozwiązanie dla "leniwych"

  7. #7

    Domyślnie

    Na kropkę to nawet specjalnie nie patrz, bo samo śledzenie w wizjerze przesuwania się GO, tak by trafić w punkt, jest już wystarczająco absorbujące. Pomijam, że to co ma być na zdjęciu ostre niekoniecznie zgra się z punktami pomiaru na matówce.

    Manuale są fajne, bo za "grosze" możesz mieć na prawdę fajne makro. Niestety praca na przymkniętym szkle to spory dyskomfort, więc jeśli to tylko przygodne makro, nie przejmowałbym się. Jeśli wkręcisz się w ten rodzaj fotografii, to jak pisał kolega poste, kup nawet najtańsze, dedykowane szkło makro. Wygoda pracy będzie ogromna.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2019
    Miasto
    Jelenia Gøra
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam, czy do pierścieni potrzebna jest zawsze lampa błyskowa? Sorki jesli to dziwne pytanie ale zaczynam zabawę z makro...

Podobne wątki

  1. Pierścienie pośrednie makro.
    By Jacek_ffm in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-05-2015, 17:39
  2. Pierścienie pośrednie Phottix czy Meike ?
    By Sebcze in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-08-2013, 18:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •