Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kurtz Zobacz posta
    To po co jest ten profil skoro nie trzeba go nigdzie ładować ? Nie do końca chyba rozumiem jak funkcjonuje kalibracja sprzętowa. Wydawało mi się wcześniej, że przy kalibracji sprzętowej wszystko jest na poziomie monitora i jego elektroniki, więc na poziomie systemu nie trzeba gwałcić kolorów i wszystko będzie się wyświetlało tak jak sobie zażyczył system/sterownik - nie ma dodatkowych profili ładowanych na komputerze, etc.
    Każda kalibracja kończy się profilem. Zostaje ustawiony w systemie i udostępniony programom. Dzięki temu "wiedzą" jak wyświetlać, ponieważ profil zawiera komplet informacji o specyfice monitora. Profil jest bazą danych. Nie musi zawierać informacji w rekordach związanych z gwałceniem koloru przez kartę. Zawsze zawiera natomiast informację o przestrzeni, dynamice.

    Cytat Zamieszczone przez Kurtz Zobacz posta
    To mi zawsze sprawia problem i nigdy nie wiem czy dobrze rozumiem... Z mojego punktu widzenia, karta graficzna przesyła sygnał do monitora z zapisaniem informacji o kolorze w określonej liczbie bitów i to ona definiuje ilość odcieni która może być przekazana monitorowi. Tak samo zdjęcia zapisane są w określonym formacie z określoną ilością bitów na kolor ( w ogromnym uproszczeniu ) więc stosowanie adobe RGB nie zwiększy ilości różnych odcieni które można zapisać Ale z drugiej strony, powierzchnia Adobe RGB zajmuje większą powierzchnię niż sRGB, czyli obejmuje też kolory które się w sRGB nie pojawią, czyli ma więcej odcieni i można używając AdobeRGB zapisać kolory, których się za pomocą sRGB nie zapisze.
    Karta graficzna nie zapisuje informacji o kolorze, co więcej nie ma pojęcia zielonego jak wyjdzie na monitorze to co jest w pamięci obrazu. Podaje tylko numer odcienia, czyli jego "numer porządkowy" z zakresu 0 (czerń), 255 (pełne nasycenie). O ile czerń zawsze jest taka sama, to max nasycenie może być różne. Przy monitorze sRGB będzie mniej nasycone a przy AdobeRGB bardziej. Cały natomiast zakres jest zawsze podzielony (kwantyzowany) na stałą ilość "schodków". Czyli przy sRGB poszczególne odcienie mają mniejsze odstępy kolorymetryczne od siebie niż przy AdobeRGB. Proste?
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 22-01-2017 o 00:54
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Karta graficzna nie zapisuje informacji o kolorze, co więcej nie ma pojęcia zielonego jak wyjdzie na monitorze to co jest w pamięci obrazu. Podaje tylko numer odcienia, czyli jego "numer porządkowy" z zakresu 0 (czerń), 255 (pełne nasycenie). O ile czerń zawsze jest taka sama, to max nasycenie może być różne. Przy monitorze sRGB będzie mniej nasycone a przy AdobeRGB bardziej. Cały natomiast zakres jest zawsze podzielony (kwantyzowany) na stałą ilość "schodków". Czyli przy sRGB poszczególne odcienie mają mniejsze odstępy kolorymetryczne od siebie niż przy AdobeRGB. Proste?
    Dzięki bardzo za wyjaśnienie, też nie wszystko mi się tutaj zgadzało i zastanawiałem się jak to dokładnie działa, ale teraz wszystko jasne
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 22-01-2017 o 01:45

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Każda kalibracja kończy się profilem. Zostaje ustawiony w systemie i udostępniony programom. Dzięki temu "wiedzą" jak wyświetlać, ponieważ profil zawiera komplet informacji o specyfice monitora. Profil jest bazą danych. Nie musi zawierać informacji w rekordach związanych z gwałceniem koloru przez kartę. Zawsze zawiera natomiast informację o przestrzeni, dynamice.
    Ok.

    Karta graficzna nie zapisuje informacji o kolorze, co więcej nie ma pojęcia zielonego jak wyjdzie na monitorze to co jest w pamięci obrazu. Podaje tylko numer odcienia, czyli jego "numer porządkowy" z zakresu 0 (czerń), 255 (pełne nasycenie). O ile czerń zawsze jest taka sama, to max nasycenie może być różne. Przy monitorze sRGB będzie mniej nasycone a przy AdobeRGB bardziej. Cały natomiast zakres jest zawsze podzielony (kwantyzowany) na stałą ilość "schodków". Czyli przy sRGB poszczególne odcienie mają mniejsze odstępy kolorymetryczne od siebie niż przy AdobeRGB. Proste?
    Ok, czyli jest to kwestia głównie nazewnictwa, mechanika jest taka jak myślałem.
    d70s + N18-70 + N55-200

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    .
    3. Profil powstający w wyniku kalibracji sprzętowej nie wymaga żadnego "ładowania".
    To akurat w przypadku windows jest nieprawdą. Profil musi być załadowany. Jak nie jest to system wraca do domyślnego sRGB, bez znaczenia co i gdzie jest ustawione.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To akurat w przypadku windows jest nieprawdą. Profil musi być załadowany. Jak nie jest to system wraca do domyślnego sRGB, bez znaczenia co i gdzie jest ustawione.
    Prawdą, prawdą...

    Sądzę, że mylą się Panu dwa pojęcia. Powiązanie profilu z urządzeniem i "załadowanie", czyli skopiowanie rekordu vcgt do tablicy koloru karty graficznej. To są dwie różne rzeczy. Druga operacja jest zbędna w przypadku monitora kalibrowanego sprzętowo a i programowo nie zawsze. Sugerując wcześniej użycie dispcalgui do "załadowania" profilu i "pliki urodzone po kalibracji (nie tylko sam profil ICC) " walnął Pan zdrową bzdurę. Nie ma żadnych innych plików powstałych po kalibracji.

    Podobnie bzdurą są "pliki wygenerowane przez inne oprogramowanie mogą nie dać pełnego profilu.". Co za pliki? Jakiego "pełnego profilu"? Coś się nieźle pokiełbasiło.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 22-01-2017 o 03:54
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #26

    Domyślnie

    Ja pierdziele jak czytam to niby wszystko łapię ale zaraz kompletnie rozjeżdżam się w tym co piszecie. Więc może dwa pytanie.
    1. Jak już mam skalibrowany monitor w ARGB to w zarządzaniu kolorem windows mam wskazać ten profil czy nie i dlaczego jaki profil bym nie zaznaczył w zarządzaniu kolorem to zupełnie nic się nie zmienia.
    2. Drugie pytanie dotyczy pracy w Vegasie i może ktoś będzie wiedział. Odnośnie barw zdjęć ARGB i sRGB jest wszystko jasne. Czy koś z was wie jak pracuje vegas do obróbki filmów, czy tam potrzebny jest jakiś konkretny profil aby obrobiony film nie zakłamał barw po renderingu.
    N750 / N50 1.8 / T24-70 2.8 /
    https://500px.com/nikonel

  7. #27

    Domyślnie

    Ad.1 ColorNavigator sam wszystko robi i nic nie należy zmieniać. Zmiana ustawień w WCS zmienia wyświetlanie tylko w aplikacjach z CMM i tylko po ich resecie. W samym Win nic nie zmienia. Win w odróżnieniu do Maca nie ma systemowego wyświetlania z zarządzaniem barwą.
    Ad.2 Do filmu/telewizji jest zupełnie inna kalibracja oraz konfiguracja sterownika karty, monitora i oświetlenia. Monitor musi być ustawiony na przestrzeń Rec.709, gammę 2,4. Karta musi mieć ustawioną ograniczoną kwantyzację do 16-235, monitor to samo. Oświetlenie ma być stonowane, monitor dość jasno względem niego, odwrotnie niż do foto.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 22-01-2017 o 13:48
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  8. #28

    Domyślnie

    Czyli powinienem skalibrować monitor pod rec 709 robiąc film HD. Ten profil podobny jest do srgb ale jednak trochę się różni. Potem obrabiając film wstawić go jako główny profil monitora i tak aż do wyrenderowania i wypalenia płyty. Jednak kiedy wszedłem w color navigator, to tam profil ten ma przydzieloną gammę 2,2. Czy należy ją podnieść?
    Jeżeli chodzi o kartę graficzną to chyba nie potrafię jej ograniczyć. Nie mam pojęcia jak się za to wziąć. Tak czy inaczej kolory wyświetlane w telewizorze powinny być i tak bardziej zbliżone do tych które chciałem w trakcie projektu.
    Ostatnio obrobiłem krótkie filmy co prawda nie na nowym monitorze ale na monitorze laptopa i kolory w telewizorze były mega przesadzone.
    Czy dobrze kombinuję?
    N750 / N50 1.8 / T24-70 2.8 /
    https://500px.com/nikonel

  9. #29

    Domyślnie

    Jaka to karta?

    Edit:
    Jeśli nVidia, to może w panelu sterowania karty:

    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 22-01-2017 o 19:58

  10. #30

    Domyślnie

    Główna karta graficzna to Nvidia gtx 850M ale do vegasa ze względu na Quicksync mam zintegrowaną Intel HD 4600. Znalazłem jeden artykuł gdzie było napisane tak jak mówiłeś że w dzisiejszych telewizorach gamma wynosi 2.4 ale czy nie jest tak że im wyższa gamma to ciemniejszy obraz
    Ostatnio edytowane przez nikonel ; 22-01-2017 o 19:59
    N750 / N50 1.8 / T24-70 2.8 /
    https://500px.com/nikonel

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Migotanie ekranu D750
    By caliber50 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-02-2016, 22:49
  2. Wymiana ekranu w laptopie
    By ropusz in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-10-2012, 22:07
  3. [ Krajobraz ] Zrzut z ekranu......
    By harb in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 21:37
  4. Ustawienia kolorów, kolory w internecie, kolory na papierze...
    By grzybecki in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 21:05
  5. Osłona ekranu
    By Markysz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30-10-2006, 00:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •