Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44
  1. #11

    Domyślnie

    Nie. Argyll to tylko aplikacja. Bez kalibratorem jest nic nie warty. On robi jedynie profil do systemu.
    Używa się go zamiast aplikacji do kalibracji programowej. Sprzętowo monitor nadal się kalibruje, bo to podstawa.

    Procedura jest taka:
    1. Jak masz monitor kalibrowalny sprzętowo, to go kalibruje.
    2. Odpalasz displayCAL, tworzysz profil do systemu.

    Każda kalibracja ma 2 etapy - sprzętowy i programowy. Programowym nie można popsuć kalibracji sprzętowej. Można jedynie zrobić kiepski profil, ale z monitorem to nic nie robi.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jak masz porządnie skalibrwany w systemie monitor (sprzętowo i programowo), to nie trzeba wykonywać kalibracji przy użyciu Argylla/displayCAL. Wystarczy displayCAL załadować pliki urodzone po kalibracji (nie tylko sam profil ICC) i program będzie ładował dane z tych plików.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 21-01-2017 o 13:54
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #12
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Czyli mogę do DisplayCal załadować profile, które mam z kalibracji sprzętowej monitora i coś co teraz nie wyświetla poprawnie pobierze ten profil do aplikacji ?

  3. #13

    Domyślnie

    Nie. Potrzebne są pliki z kalibracji programowej. Kalibracja sprzętowa nie ma nic do systemu, czy nawet komputera.
    Pełna kalibracja ma 2 etapy:
    1. kalibracja sprzętowa (monitora)
    2. kalibracja programowa (korekty dla oprogramowania generującego obraz - sterownika karty graficznej i systemu)

    Argyll jest tylko i wyłącznie do kalibracji programowej. Przy czym pliki wygenerowane przez inne oprogramowanie mogą nie dać pełnego profilu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #14

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc trochę się zakręciłem i muszę to przetrawić.
    Mam natomiast jeszcze jedno pytanie bo się już trochę pogubiłem. Załóżmy że kalibruję monitor w color nawigator do ARGB i SRGB. Czyli mam dwa profile. Ustawiam profil ARGB. Następnie wchodzę do PS i tam w ustawieniach koloru wyszukuję ten profil i go zapisuję jako ten na którym chcę aby PS chodził. Obrabiam fotę i zapisuję. Po jakimś czasie chcę w labie zrobić odbitkę a więc obrobione zdjęcie w profilu ARGB muszę skonwertować do profilu SRGB - czy tak?. A może wejść w zakładkę przydziel profil i tam wskazać srgb. Co dokładnie należałoby zrobić.
    Jak zdjęcie będzie już w profilu srgb i chcę je np. podrobić bo straciło na niektórych barwach to czy powinienem wejść w color nawigator i zmienić profil na srgb - czy to już nie jest konieczne. I czy w ustawieniach koloru w PS muszę także zmienić profil na srgb na czas obróbki tego zdjęcia.
    N750 / N50 1.8 / T24-70 2.8 /
    https://500px.com/nikonel

  5. #15
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale mi namieszałeś w głowie.
    Mam skalibrowany monitor NEC EA275WMi, profile w systemie, target taki jak używam w monitorze i wszystko co w adobe itp działa poprawnie, więc co bym musiał zrobić żeby DisplayCal ładował coś do aplikacji, która teraz daje jakieś koszmarne przekłamania ?

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikonel Zobacz posta
    Prawdę mówiąc trochę się zakręciłem i muszę to przetrawić.
    Mam natomiast jeszcze jedno pytanie bo się już trochę pogubiłem. Załóżmy że kalibruję monitor w color nawigator do ARGB i SRGB. Czyli mam dwa profile. Ustawiam profil ARGB. Następnie wchodzę do PS i tam w ustawieniach koloru wyszukuję ten profil i go zapisuję jako ten na którym chcę aby PS chodził. Obrabiam fotę i zapisuję. Po jakimś czasie chcę w labie zrobić odbitkę a więc obrobione zdjęcie w profilu ARGB muszę skonwertować do profilu SRGB - czy tak?. A może wejść w zakładkę przydziel profil i tam wskazać srgb. Co dokładnie należałoby zrobić.
    Jak zdjęcie będzie już w profilu srgb i chcę je np. podrobić bo straciło na niektórych barwach to czy powinienem wejść w color nawigator i zmienić profil na srgb - czy to już nie jest konieczne. I czy w ustawieniach koloru w PS muszę także zmienić profil na srgb na czas obróbki tego zdjęcia.
    Jeżeli masz monitor szerokogamutowy to kalibrujesz go do Adobe RGB i to wystarczy. sRGB jest węższą przestrzenią barwną od AdobeRGB (mniej więcej 35% do ok. 50% zakresu barw widzialnych) więc "jego" barwy są zawarte w AdobeRGB. Zdjęcie w sRGB nie "straci" na niektórych barwach, bo ma ich po prostu "mniej", dopiero jeśli chciałbyś obrabiać odwrotnie - sRGB w Adobe RGB nie "powyciągasz" niektórych barw np. czerwieni i zieleni. Więc robisz zdjęcie w AdobeRGB (ustawiasz w aparacie), obrabiasz w AdobeRGB w PSie, a jeśli chcesz zrobić odbitkę w labie lub opublikować zdjęcie w necie to na koniec konwertujesz do sRGB lub eksportujesz do ustawień internetu i tam też ustawiasz sRGB. Wtedy program "obcina" ci część kolorów, których nie obsługuje sRGB (np. w sposób percepcyjny - zachowując ogólne relacje między barwami lub względnie kolorymetryczny - przez dopasowanie barw o najbliższym odcieniu do tych właściwych). Foty zawsze lepiej obrabiać w jak najszerszej przestrzeni barwnej, bo może ci się zamarzy, albo będziesz miał okazje wydrukować zdjęcia na drukarce o pokryciu AdobeRGB i wtedy będziesz mógł powyciągać wszystkie odcienie i nasycenia, jakie uzyskałeś w czasie obróbki w PSie i z tego, co zarejestrowała matryca aparatu. I taki wydruk będzie "bogatszy" (np. czerwienie i zielenie będą intensywniejsze) w porównaniu do sRGB. Jeśli zaś od początku obrobisz w sRGB to nawet druk na dobrej drukarce pigmentowej AdobeRGB nic nie wniesie, bo część barw poucinasz już na wstępie. Takie drukarki mają pokrycie AdobeRGB dzięki dodatkowym atramentom, które pozwalają zreprodukować barwy z szerszej przestrzeni barwnej. Oczywiście, aby wszystko się zgadzało należy także zdjęcie do druku sprawdzić pod profilem drukarki i papieru (próba barw) i wtedy wprowadzić jeszcze ewentualne korekty. To tak w skrócie i uproszczeniu.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale mi namieszałeś w głowie.
    Mam skalibrowany monitor NEC EA275WMi, profile w systemie, target taki jak używam w monitorze i wszystko co w adobe itp działa poprawnie, więc co bym musiał zrobić żeby DisplayCal ładował coś do aplikacji, która teraz daje jakieś koszmarne przekłamania ?
    To nie do końca jest tak. DislapyCAL nie załaduje nic do aplikacji. Jedynie ma opcję, która monitoruje poprawność załadowania profilu w systemie. Czyli pilnuje aby wyświetlane kolory były zgodne z kalibracja.

    Jak aplikacja nie ma CMS, to nic z tym nie zrobisz. To CMS aplikacji konwertuje zapisane w pliku wartości na kolory zgodne z profilem monitora.


    @nikonel:
    Jak masz wszystko skalibrowane przy użyciu ColorNavigatora, to raczej żadna aplikacja dodatkowa nie jest potrzebna.
    CN chyba sam pilnuje poprawności załadowania profili w systemie.
    Żadna aplikacja też nie zmieni błędnego wyświetlania kolorów przez aplikację bez CMS.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 21-01-2017 o 23:52
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #18

    Domyślnie

    1. Po cholerę mieszać Argylla jeśli zarowno EIZO serii CS jak i NEC serii EA są kalibrowane sprzętowo? Koniecznie chcecie burdel zamiast CMS?
    2. Kalibracja sprzętowa oznacza korektę w sprzęcie + oprofilowanie. Nie trzeba dodatkowo kalibrować programowo.
    3. Profil powstający w wyniku kalibracji sprzętowej nie wymaga żadnego "ładowania".
    4. W PS NIE WOLNO ustawiać profilu monitora jako przestrzeni roboczej!
    5. Wyświetlanie na pulpicie Windows jest w przestrzeni monitora, bez CM.
    6. Przeglądarka systemowa działa źle. Proszę porównać miniaturkę, powiększenie i pełny ekran.
    7. W przestrzeni AdobeRGB i sRGB jest dokładnie tyle samo odcieni.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 21-01-2017 o 23:53
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta

    6. Przeglądarka systemowa działa źle. Proszę porównać miniaturkę, powiększenie i pełny ekran.
    Dziękuję.

  10. #20

    Domyślnie

    2. Kalibracja sprzętowa oznacza korektę w sprzęcie + oprofilowanie. Nie trzeba dodatkowo kalibrować programowo.
    3. Profil powstający w wyniku kalibracji sprzętowej nie wymaga żadnego "ładowania".
    To po co jest ten profil skoro nie trzeba go nigdzie ładować ? Nie do końca chyba rozumiem jak funkcjonuje kalibracja sprzętowa. Wydawało mi się wcześniej, że przy kalibracji sprzętowej wszystko jest na poziomie monitora i jego elektroniki, więc na poziomie systemu nie trzeba gwałcić kolorów i wszystko będzie się wyświetlało tak jak sobie zażyczył system/sterownik - nie ma dodatkowych profili ładowanych na komputerze, etc.

    7. W przestrzeni AdobeRGB i sRGB jest dokładnie tyle samo odcieni.
    To mi zawsze sprawia problem i nigdy nie wiem czy dobrze rozumiem... Z mojego punktu widzenia, karta graficzna przesyła sygnał do monitora z zapisaniem informacji o kolorze w określonej liczbie bitów i to ona definiuje ilość odcieni która może być przekazana monitorowi. Tak samo zdjęcia zapisane są w określonym formacie z określoną ilością bitów na kolor ( w ogromnym uproszczeniu ) więc stosowanie adobe RGB nie zwiększy ilości różnych odcieni które można zapisać Ale z drugiej strony, powierzchnia Adobe RGB zajmuje większą powierzchnię niż sRGB, czyli obejmuje też kolory które się w sRGB nie pojawią, czyli ma więcej odcieni i można używając AdobeRGB zapisać kolory, których się za pomocą sRGB nie zapisze.
    d70s + N18-70 + N55-200

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Migotanie ekranu D750
    By caliber50 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-02-2016, 22:49
  2. Wymiana ekranu w laptopie
    By ropusz in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-10-2012, 22:07
  3. [ Krajobraz ] Zrzut z ekranu......
    By harb in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 21:37
  4. Ustawienia kolorów, kolory w internecie, kolory na papierze...
    By grzybecki in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 21:05
  5. Osłona ekranu
    By Markysz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30-10-2006, 00:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •