Close

Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011
Pokaż wyniki od 101 do 109 z 109
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Zapewne nieświadomie czynisz jedno założenie. Że filtry RGBG przed pikselami (w różnych body) są zawsze takie same. Tymczasem zapewne producent i ten element "dopracowuje". Ważne jest na ile precyzyjnie one odcinają inne fragmenty widma, a przepuszczają "swoją" składową (R G B). One przepuszczają pewien zakres nm i to nie jest schodek jak się obserwuje zakres widma, ale taki garb. To decyduje o tym co zostanie zarejestrowane, jaką wartość przyjmie składowa R G, B. Wyobraź sobie że dano nagle silniejszy filtr R (a pozostałe nie), albo taki z bardziej bardziej płaskim przebiegiem, albo bardziej stromym..
    Ty zajmujesz się zagadnieniem od etapu następnego, jak to zostaje zdekodowane.


    PS.
    Zerknijcie na post 82 ze zdjęciami z Flickr. Z roku 2017, a juz ich nie ma. Dlatego prosimy umieszczać zdjęcia na naszym hostingu.
    Zgadzam się, że przed matrycą są filtry i mogą mieć wpływ na obraz. Wpływu jakości filtrów doświadczałem w czasach kopiowania negatywów barwnych w ciemni i wiem jaka była różnica pomiędzy filtrem dichroicznym, a takim barwionym w szkle. Nie jestem specjalistą od filtrów RGB stosowanych w matrycach, ale wydaje mi się, że ich wpływ na obrazek który oglądamy dzisiaj po wywołaniu do JPG-a jeżeli jest, to jest bardzo niewielki. ponieważ jakość tych filtrów jest prawdopodobnie we wszystkich matrycach bardzo podobna. A na pewno nie powinny mieć wpływu na ustawienie punktu bieli Dlatego o tym aspekcie nie wspomniałem chociaż temat mnie ciekawi.
    Chciałem zwrócić uwagę pytającym (narzekającym) na rzecz najważniejszą w tej dyskusji, że końcowy wygląd zdjęcia jest w ich rękach, niezależnie od tego jakim aparatem go zrobili, jednak część dyskutantów uparcie chce nas przekonać, że w dzisiejszych czasach to już nie fotograf a aparat powinien robić zdjęcia ktore im się podobają.
    Widzę jednak że szkoda czasu na dyskusję, ponieważ tutaj nie chodzi o wyjaśnienie czegokolwiek, tylko o przekonanie wszystkich dookoła że jakieś body nie robi dobrych zdjęć, to o czym tu dyskutować?

  2. #102

    Domyślnie

    Drodzy koledzy po fachu, nie piszę tutaj po to aby cokolwiek komuś udowadniać.
    Skończyłem sezon i teraz chcę puszczę doprowadzić do ładu / składu bo takiego rozjazdu nie widziałem nawet na 2 różny producentach telefonów komórkowych. A mówimy o aparacie półki półprofesjonalej.

    Robiąc foty na 2x body przy ABW aparatem jednego producenta mając wcześniej do czynienia z puszkami D7000, D800, D810 mogę oczekiwać podobnej kolorystyki w trybie automatycznego balansu bieli, podobnego tzn. rozjazd na poziomie promili.
    Przy puszkach amatorskich nie ma takich problemów, dlaczego więc wychodzi 1 pucha i to półprofesjonalna i ma ona problem z ABW.

    Chyba nie oczekuję zbyt wiele? Nie mówię tutaj o filmach 16k przy 1000 fps czy matrycy 1000 MPx .

    Nie tylko ja mam z tym problem, co widać na 84 stronach tego wątku: https://forum.nikoniarze.pl/threads/...k%C4%85/page84

    Moglibyście mi podpowiedzieć jak wgrać profil taki jak mam w D600?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez josephebeloki ; 20-12-2018 o 19:07
    "Nikon"

  3. #103

    Domyślnie

    Trochę rozumiem @josephebeloki ja pracując jednocześnie na D600 i D750 zawsze doprowadzałem zdjęcia raczej pod tonacje z D600. Ale dla mnie D600 miało najlepsze wyjściowe RAW'y ze wszystkich aparatów jakie posiadałem. @josephebeloki jak masz dwa body, to żeby przybliżyć kolor do D600 wcale nie musisz wgrywać profili i używać color czekera. Wystarczy że chwile pokombinujesz z suwakami, ale na to nie ma złotego środka, trzeba kombinować, z suwakami.

  4. #104
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Zgadzam się, że przed matrycą są filtry i mogą mieć wpływ na obraz.

    Nie jestem specjalistą od filtrów RGB stosowanych w matrycach, ale wydaje mi się, że ich wpływ na obrazek który oglądamy dzisiaj po wywołaniu do JPG-a jeżeli jest, to jest bardzo niewielki. ponieważ jakość tych filtrów jest prawdopodobnie we wszystkich matrycach bardzo podobna. A na pewno nie powinny mieć wpływu na ustawienie punktu bieli Dlatego

    Chciałem zwrócić uwagę pytającym (narzekającym) na rzecz najważniejszą w tej dyskusji, że końcowy wygląd zdjęcia jest w ich rękach, niezależnie od tego jakim aparatem go zrobili, jednak część dyskutantów uparcie chce nas przekonać, że w dzisiejszych czasach to już nie fotograf a aparat powinien robić zdjęcia ktore im się podobają.
    Filtry mają wpływ i to ogromny. Całę szczęscie, że ta jakość filtrów jest bardzo podobna, bo inaczej byłoby fatalnie. Ale jak widać to niektórzy i tak mówią, że jest źle.
    Oczywiście, ze finalny efekt zależy od fotografa, pytanie tylko jakim nakładem pracy dochodzi do takiego efektu jaki pożąda.

    Cytat Zamieszczone przez josephebeloki Zobacz posta
    Robiąc foty na 2x body przy ABW aparatem jednego producenta mając wcześniej do czynienia z puszkami D7000, D800, D810 mogę oczekiwać podobnej kolorystyki w trybie automatycznego balansu bieli, podobnego tzn. rozjazd na poziomie promili.
    Przy puszkach amatorskich nie ma takich problemów, dlaczego więc wychodzi 1 pucha i to półprofesjonalna i ma ona problem z ABW.
    Nie wiem czy przuy amatorskich puszkach nie ma problemu, nie używam, ale byłbym w szoku gdyby one np potrafiły ustawić dobrze WB w świetle mieszanym czy żarowym.
    Niestety chyba co matryca to algorytm jest modyfikowany, a kolejny aparat z tą sama matrycą dale już lepszy WB. Np D800 - > D810. Ja w każdym body miałem inny AWB. D200, D700, D800 rózniły się do siebie i to baaardzo mocno.

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Filtry mają wpływ i to ogromny. Całę szczęscie, że ta jakość filtrów jest bardzo podobna, bo inaczej byłoby fatalnie. Ale jak widać to niektórzy i tak mówią, że jest źle.
    Oczywiście, ze finalny efekt zależy od fotografa, pytanie tylko jakim nakładem pracy dochodzi do takiego efektu jaki pożąda.
    Jako odwieczny amator zapewne mam nieco inne podejście do grzebania w różnych kombinacjach ustawień programów, ponieważ mnie za to nie płacą. Z drugiej strony zawodowiec to nie amator i wyobrażam sobie, że ustawienie WB dla jakiegoś cyfrowego body w wywoływarce RAW nie powinno być dla niego długim i żmudnym zajęciem, bo co mają powiedzieć ci którzy muszą ustawić WB na obrazku zeskanowanym ze starej wyblakłej kolorowej odbitki? Próbowalem i mogę powiedzieć, że są sposoby precyzyjnego ustalenia WB na większości takich pożółkłych skanów w kilka minut. Oczywiście ja tego nie wymyśliłem tylko wyczytałem, ale da się zrobić, a efekt dla mnie był zaskakujący.

  6. #106

    Domyślnie

    Jacek.
    Ja też byłbym w szoku gdyby ustawiały dobrze. Ale zbaczasz z tematu.
    Mówimy o matrycach nowych, a nie porownania do ery kamienia łupanego
    Porównaj proszę fotki na ABW modeli powyżej -od seriami ide:
    D3000,3100...
    D7000,7200..
    D5000, 5100
    D600...800, 810
    D4,D5

    Z modelem D750.

    Więc jak wgrać profil z D600 do D750?

  7. #107

    Domyślnie

    @josephebeloki nie masz uszkodzonego D750.
    miałem identyczne odczucia jak ty. Porównywałem bezpośrednio D600 i D750 i z D600 zdjęcia bez żadnej edycji cud miód.
    Gdy po pierwszy raz zrobiłem zdjęcie D750 dziecku od razu „rzuciła” mi się brunatna kolorystyka skóry myślałem że balans bieli nie trafił, niestety kolejne próby i to samo.
    W LR po sprowadzeniu do tej samej temperatury co D600 dalej kolorystyka zdjęć z D750 nie do zaakceptowania.
    Oglądając później w sieci zdjęcia z D750 widziałem tę samą "dziwną" kolorystykę i faktycznie trzeba ją poprawiać w „wyłowywarce”, porobić sobie profil itp.
    Nie wchodząc już w szczegóły techniczne matryc itp. ja D750 się...pozbyłem.
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 23-12-2018 o 02:12

  8. #108
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez josephebeloki Zobacz posta
    Jacek.
    Ja też byłbym w szoku gdyby ustawiały dobrze. Ale zbaczasz z tematu.
    Mówimy o matrycach nowych, a nie porownania do ery kamienia łupanego


    Więc jak wgrać profil z D600 do D750?
    Nie zbaczam z tematu. Rónica między body to tez kilka lat. Przeciez mogą zmienić coś w body wypuszczonych nawet rok po roku.
    Jesli przyczyną jest m.in to co piszę to wgranie profilu z D600 do D750 nie spowoduje, że zdjęcia z D750 będa jak te z D600.
    I podobno tak jest .... czyli piszę na temat.

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    @josephebeloki nie masz uszkodzonego D750.
    miałem identyczne odczucia jak ty. Porównywałem bezpośrednio D600 i D750 i z D600 zdjęcia bez żadnej edycji cud miód.
    Gdy po pierwszy raz zrobiłem zdjęcie D750 dziecku od razu „rzuciła” mi się brunatna kolorystyka skóry myślałem że balans bieli nie trafił, niestety kolejne próby i to samo.
    W LR po sprowadzeniu do tej samej temperatury co D600 dalej kolorystyka zdjęć z D750 nie do zaakceptowania.
    Oglądając później w sieci zdjęcia z D750 widziałem tę samą "dziwną" kolorystykę i faktycznie trzeba ją poprawiać w „wyłowywarce”, porobić sobie profil itp.
    Nie wchodząc już w szczegóły techniczne matryc itp. ja D750 się...pozbyłem.
    Dzięki.
    Pytałem też znajomych, mają to samo...
    Dla mnie temat zamknięty.

    Pozdrawiam.
    "Nikon"

Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011

Podobne wątki

  1. D600 czy D800 proszę o pomoc
    By drummer84 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 128
    Ostatni post / autor: 26-11-2013, 22:04
  2. 2*d600 czy d800+d300
    By dloogiDM in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 07-06-2013, 11:53
  3. D800 czy D600+D300s?
    By Kacper82 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-04-2013, 12:17
  4. Do wesel d600, czy d800
    By ulead in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 22:47
  5. AF 5Dlll/6D vs D800/D600
    By kondziu in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 02-02-2013, 13:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •