Oooo...!!! M31 !!!
Tylko znowu mam tą samą przypadłość i nie mogę obejrzeć większej wersji.
Szukaj
Oooo...!!! M31 !!!
Tylko znowu mam tą samą przypadłość i nie mogę obejrzeć większej wersji.
Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70
możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby
A ja się na gwiazdach w ogóle nie znam i mam lamerskie pytanie. Jaki to jest, że tak powiem, wycinek nieba? Jak popatrzymy na niebo to ile? Metr, cm czy raczej ułamki mm?
Zdjęcie genialne.
Raczej trzeba mówić o kącie widzenia.
Przypuszczam,że 1-2 stopnie.
W sumie też jestem ciekawy.
D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D
Zainstalujcie sobie Stellarium, na pc jest za free, zorientujcie sie w stronach świata u siebie i zerknijcie w góre. Takie Plejady czy Oriona o tej porze powinno być już elegancko widać. O ile macie czyste niebou mnie od kilku dni szaro buro i pochmurno.
Patrzcie na południowa część nieba. Andromedy nie oglądałem przez lornetke [ja akuratm mam 10x50], ale Plejady i Oriona tak. Wtedy najlepiej sami zobaczycie na własne oczy jak to sie maA jak nie lornetką to chociaż jakmś tele
![]()
Oglądałem niebo przez kilka lornetek, lunet i małych teleskopów, ale to co można zobaczyć na zdjęciu, przydługim czasie naświetlania (wystarczy kilka sekund), to kosmos.
M31 to około chyba 170 minut łuku. Księżyc w pełni to około 30 minut (pół stopnia). Znajdziecie wymiary na Wikipedii.
Dla kogoś kto tego nie zna może to być szok. Zwłaszcza jak wpisze w googla "M31 and Moon" i zobaczy porównanie.
Polecam też filmik M31 gigapixel z teleskopu Hubble'a. Szczęka opada.
Generalnie: na niebie jest masa fantastycznych obiektów, które można focić nawet szkłem 50mm. Nie wspominając o szerokich kątach, drodze mlecznej itp. Wcale nie potrzeba do tego 1000 mm.
Najciekawsze teleskopy (dla mnie) to okolice 300-500 mm czyli tzw. wide field w zasadzie. Najdłuższy jakim fociłem to 1095 mm chyba. Do tego "zwykle" obiektywy od 14 do 200 mm. Zresztą nie jest ważna ogniskowa, a właśnie pole widzenia i rozdzielczość zestawu oraz jego stabilność czyli możliwość długich czasów. Można sobie walnąć teleskop 2000 mm w ogródku, tylko weź na tym uciągnij 300 s. Oczywiście zależy jaki statyw, montaż itd., temat rzeka. Można godzinami analizować.
Co do lornetek to moja ulubiona PZO 7x50 robi robotę. Parę dni temu M31 podziwiałem, polecam oczywiście Oriona i Plejady bo teraz jest ich czas.
Robią wrażenie, mimo że na zdjęciach ładniej widać. Ale w lornetce jest wrażenie przestrzeni.
Linki dla leniwych:
http://i.imgur.com/kpK3TCc.png
http://i.imgur.com/EpuhHJa.png
https://www.youtube.com/watch?v=udAL48P5NJU
http://www.stellarium.org/pl/
Ostatnio edytowane przez karolt ; 11-12-2016 o 00:23
Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70
Tak jak napisałeś, "weź na tym uciągnij 300 s". Dla tego moje próby astrofotografii, to najwyżej kilka sekund naświetlania. Mam za mało okazji do takich zdjęć, by kupić montaż który by prowadził aparat za ruchem gwiazd, ale ciągle o czymś takim myślę.
Skontaktuj się z nami