Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Nowy zestaw do 3300 zł - D5300 + Sigma 17-50 2.8 EX OS - dobry wybór ?

    Chciałem zapytać co sądzicie o takim zestawie:

    D5300 + Sigma 17-50 / 2.8 EX

    Czy nie będzie tu jakichś problemów z kompatybilnością, etc. ? ( obawiam się też BF/FF a wiadomo, że tańsze body nie mają AF-tuning )> Ktoś korzysta z takiego zestawu i może skrobnąć kilka zdań jak takie combo się spisuje?

    Miałem już D7100 (rok temu sprzedane) i kiedyś inne puszki Nikona i chciałbym wrócić trochę do foto, ale mogę maks. wydać 3000-3300 zł (nieprzekraczalne) za nowy zestaw (body + jedno szkło). Obecnie nie rozważam zakupu lepszej puszki niż D5300, prędzej mogę zejść do D3300.
    Mam w szufladzie flash, filtry. W kącie leży statyw, więc do kupienia jest na razie tylko body + jeden słoik.

    Początkowo myślałem o D3300 lub D5300 z kultowym 18-105 VR, ale widzę, że za 1350-1500 można łyknąć nową Sigmę (kiedyś kosztowała w okolicach 2500 zł), więc głupio byłoby nie skorzystać.

    Zależy mi na początek na jednym porządnym (szczególnie ostrym) zoomie ogólnego przeznaczenia. Później (za rok, dwa) będę myślał o następnych szkłach.

    Foto: głównie sceny statyczne, dobre oświetlenie: krajobrazy + architektura głównie. Chciałbym spróbować sił trochę w video.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam D5300 z Sigmą 17-50 i szczerze polecam. Jakość obrazka bardzo fajna, stałe światło 2.8 nie do przecenienia robiąc zdjęcia wewnątrz pomieszczeń. Może 2.8 nie jest jakieś super jasne, ale w porównaniu do kita 18-55 różnica jest bardzo wyraźnie odczuwalna, do tego można już trochę pobawić się z głębią ostrości. Z wad mogę wymienić wagę i gabaryty, w połączeniu z D5300 jest to 1,1kg, po dodaniu lampy mamy ponad półtora kilo na niezbyt dużym body, wygoda trzymania jest taka sobie. Moja żona zawsze się nastęka biorąc taki zestaw do ręki i po prostu nie lubi nim robić zdjęć, ale to mała, drobna kobitka jest i ogólnie za robieniem zdjęć czymś innym niż telefon nie przepada Oprócz tego obiektyw dość mocno zżera baterię (nawet przy wyłączonej stabilizacji), ale jeśli nie planujesz focić ślubów to nie jest wielki problem, w normalnym użytkowaniu specjalnie nie przeszkadza - na spacer z dziećmi czy robienie fotek przysłowiowych urodzinach u cioci prądu wystarczy, na całodzienne wycieczki na urlopie też, ale już na weselu lepiej mieć drugi akumulator. Co do FF i BF to szczerze mówiąc nie wiem czy miałem - na początku sporo nietrafionych zdjęć, z czasem coraz mniej, po prawie roku użytkowania trafiają się choć niezbyt często, więc to raczej moja wina niż sprzętu, po prostu chyba z czasem nauczyłem się coraz lepiej z nim obchodzić. Aparat z obiektywem zawoziłem do serwisu (mam niedaleko) na kalibrację, po 2 dniach odebrałem, ale tak jak pisałem, nie potrafię ocenić na ile pomogła sama kalibracja, a na ile rosnące z czasem doświadczenie. Generalnie obiektyw bardzo fajny, z D5300 działa jak należy, jeśli będzie potrzebna kalibracja, to jest szybka, bezproblemowa i darmowa o ile masz obiektyw na gwarancji. Piszesz że rozważasz też 18-105, miałem możliwość podpiąć kilka razy i nie zamienił bym na niego swojej Sigmy. Ma bardzo fajny zakres, czasem trochę żałuje że Sigma nie ma tych 20 - 30 mm więcej na długim końcu, ale mogę bez tego żyć, Ty musisz sam zdecydować czy Ci wystarczy. Gabaryty Nikkor ma bardzo podobne do Sigmy, waga na papierze niby tylko ok 100g mniejsza, ale to się czuje, jakość obrazka ok, może słabiej niż Sigma, ale nie ma się czego wstydzić. Jeśli tylko zakres wystarczy, to do D5300 polecam Sigmę 17-50.
    Ostatnio edytowane przez Bruner ; 18-11-2016 o 10:40
    D5300, Sigma 10-20 f4-5.6, Sigma 17-50 f/2.8, Tamron 70-300 VC USD, SB-700, YN RF-605N

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za obszerną opinię. O to chodziło. Dzięki.

    18-105 VR miałem dwa razy, znam go wiec dobrze. Dobry obiektyw za grosze, tyle, że już mało ostry na 24 MPIX, na 16 był jak brzytwa i ma też spore zniekształcenia poduszkowe. Do architektury się nie nadaje. Dlatego pomyślałem o Sigmie, bo ona cenowo jest jeszcze OK, a optycznie jest dużo lepsza i zbiera dobre opinie w testach.

    Dzieki!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez CC_PL Zobacz posta
    Dziękuje za obszerną opinię. O to chodziło. Dzięki.

    18-105 VR miałem dwa razy, znam go wiec dobrze. Dobry obiektyw za grosze, tyle, że już mało ostry na 24 MPIX, na 16 był jak brzytwa i ma też spore zniekształcenia poduszkowe. Do architektury się nie nadaje. Dlatego pomyślałem o Sigmie, bo ona cenowo jest jeszcze OK, a optycznie jest dużo lepsza i zbiera dobre opinie w testach.

    Dzieki!
    Nie miałem ani nie mam D5300 (miałem D5100, który właśnie zamieniłem na D7000), ale od pewnego czasu użytkuję tę Sigmę. Bardzo fajny obiektyw, ale musisz pamiętać o sporej winiecie na krótkim końcu. Co prawda łatwa do usunięcia (ja korzystam z DxO), ale jest i jest zauważalna. Poza tym, jeśli trafisz na dobrą sztukę, której nie będziesz musiał kalibrować (mnie sie udało, w D5100 idelanei trafiała, w D7000 lekka korekcja mikroregulacją z uwagi na lekki BF), będziesz zadowolony
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  5. #5

    Domyślnie

    @dannywrocek - generalnie o tym szkle się sporo naczytałem i wiem, że jest b.dobre jak na tę cenę (wcześniej jeszcze myślałem o nowszej 17-70 ale ludzie piszą, ze 17-50 2.8 jest ostrzejsza). Winietowanie mi tak bardzo nie przeszkadza, wiele osób nawet dodaje w GIMP czy PS taki efekt

Podobne wątki

  1. Zestaw obiektywów do D5300
    By lpt69 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-10-2016, 00:12
  2. Czy ten zestaw oswietlenia blyskowego to dobry wybor? Da sie lepiej wybrac?
    By HYPER in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-12-2014, 01:09
  3. Dobry wybór?
    By malunia in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-12-2013, 11:56
  4. czy sigma Sigma 24-70 mm f/2.8 EX to dobry wybor
    By civic45 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 31-10-2009, 01:49
  5. D80 + Nikkor lub Sigma 18-200 - Dobry wybór?
    By baxx0 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-06-2009, 09:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •