Close

Strona 5 z 24 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 234
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nbogdan Zobacz posta
    Na dole jest GO.
    FN jest wyżej obok lampki wspomagania AF.
    ooo ! Dzieki!
    Ostatnio edytowane przez ILikeRed ; 20-09-2016 o 11:47

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ostrzysz np na twarz, wciskasz AF-ON, przekadrowujesz i jeśli sięga punkt af to masz ostrość cały czas ustawioną na twarzy.
    Ale to mówisz o AF-C 3D. Tak samo to działa ze spustem migawki do połowy.

    Z całej tej dyskusji widzę na razie dwie zalety systemu "ostrość z tyłu":
    1. Jednocześnie AF-S i AF-C
    2. Śledzenie ostrości w AF-C podczas puszczania spustu i ponownego wciskania.

    Przy czym zaleta 2 w tym co ja fotografuję raczej znikoma.
    D610 | T70-200 2,8 VC USD | T24-70 2,8 VC USD | N85 1,8G
    Flickr

  3. #43

    Domyślnie

    Ale to nie o to w ogóle chodzi przecież.
    Chodzi o to, że to Ty decydujesz czy i kiedy włącza się AF, tak jak tryb A,S,M to pozwala Ci na dokładniejsze kontrolowanie zdjęcia.

    Oczywiście nie każdy lubi M, nie każdy musi lubić osobny guzik do AF ale od zawsze tak używam każdego kolejnego aparatu (który ma taką opcję) i nie wyobrażam sobie inaczej.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Nie zgodzę się
    Korzystam z priorytetu ostrości, po co aparat ma klepać zdjęcia zanim ustawi ostrość? Priorytet migawki mam wrzucony w AF-S, którego używam praktycznie tylko do robienia zdjęć bez potwierdzenia ostrości, wszystko inne robię na AF-C.
    Nie zgodzę się z niezgodzeniem. Nie zawsze używamy tego sposobu do śledzenia obiektu. Jeśli potrzebujesz serii, czegoś co się nie oddala, ale miota po kadrze.
    Przykład: Golf. Postać chcę mieć z boku, a kij i piłeczka będą wypełniały resztę. Ostrość chcę ustawić na postaci, ale jest poza obszarem AF. Celuję w niego, ustawię ostrość i przekadruję, a foty w serii będą robione gdy ostrości nie ma potwierdzonej.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Matt. Zobacz posta
    Jezeli robisz przekadrowanie musisz pamietac ze ostrosci jest dobierana na dystans rownolegly do obiektywu/sensoru, czyli kiedy zmieniasz kad pod ktorym wykonujesz zdjecie zmieniasz tez punk ostrosci. Jest sposob na przekadrowanie a mianowicie przesuniecie aparatu w stosunku prostopadlym do obiektu fotografowanego, wtedy ostrosc powinna pozostac taka sama jednak trzeba uwazac i przy malych przeslonach typu f1.4 raczej sie nie uda ustawic ostrosci tam gdzie chcemy mysle ze z pewnoscia lepiej jest uzyc bocznych pol AF a szczegolnie w przypadku akcji przekadrowanie nie ma prawa bytu (chyba ze w postprodukcji).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    To dotyczy głównie krótszych ogniskowych. Powyżej 200 mm jest to pomijalne.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #45

    Domyślnie

    A wracając do pytań o poradnik:

    Główny i najważniejszy zysk, który osiągamy tym sposobem (trzeba by ten sposób jakoś nazwać, tak przy okazji, podobnie jak 'magiczny sposób' ) jest to - że fotografujemy w chwili kiedy chce fotograf, a nie kiedy chce aparat. To jest podstawa, na której zasadza się ten patent.

    Pomysł, na którym się to wszystko opiera jest bardzo prosty, choć dla niektórych bywa rewolucyjny lub nie do pojęcia: mianowicie nie przed każdym zdjęciem trzeba nastawiać ostrość. Czasem wystarczy ją nastawić raz, wiedzieć iż jest nastawiona dobrze i po prostu robić zdjęcia. Więcej powiem, są częste sytuacje (a przypominam, że sposób jest przeznaczony przede wszystkim do dynamicznych ujęć, choć nie tylko) w których dodatkowa próba ponownego ustawienia ostrości nei robi najdokładniej nic, poza spowodowaniem straty czasu.

    Po drugie, w standardowym sposobie tak naprawdę aparat decyduje, kiedy ma zrobić zdjęcie - bo prześledźcie co się dzieje po wciśnięciu spustu: aparat ZANIM zrobi zdjęcie uruchamia AF, czeka na potwierdzenie, że jest ostro - i dopiero wtedy uruchamia migawkę. A czas leci... Jeśli AF ma trudności bo coś mu przeszkadza (np. zarośla na pierwszym planie, ręka lub noga innego sportowca, który akurat jest bliżej, przelatująca piłka plażowa, machający kij golfowy z przykładu TOPa czy cokolwiek) AF się zastanawia i ustawia, a czas leci jeszcze dłużej...

    Jeśli jakimś cudem udałoby się znaleźć sposób, żeby w takich sytuacjach powiedzieć aparatowi: słuchaj, nie ustawiaj teraz ostrości, bo już ją miałem tam gdzie chciałem, od teraz nie kombinuj z AFem, tylko rób zdjęcie - byłoby to wspaniałe. Jest nawet taki sposób i nazywa się AF-Lock - tyle tylko, ze jest upierdliwy: trzeba wcisnąć ten guzik i pamiętać, żeby go nie puszczać aż do chwili zrobienia zdjęcia; jeśli tylko na moment się zapomni i ruszy delikatnei spust bez wciśniętego AF-Locka, cały wysiłek idzie na marne...

    Stąd wziął się właśnie sposób z tylnym AFem: fotograf ustawia ostrość, sam decyduje czy i kiedy ustawić ją ponownie, a jak naciska spust mówi wtedy aparatowi tak: nie kombinuj, ja wiem lepiej co się teraz dzieje z ostrością, ustawiłem ją sobie zawczasu tam gdzie chciałem, a teraz jak wciskam guzik masz robić zdjęcie bez najmniejszej zwłoki i już. Koniec.





    Jak widać ten sposób nie jest dla wszystkich i nei dziwię się, że są ludzie, którym nie będzie pasować. Albo uważają, że ich własne sposoby są lepsze (wolno im), albo uważają, że lepiej będzie przed dokładnie każdym zdjęciem uruchamiać AF na wszelki wypadek, albo uważają, że opanowali wciśnięcie spustu do połowy i to daje im wystarczającą satysfakcję, albo mają jeszcze setkę innych przemyśleń - i oczywiście wolno im, bo nei ma na szczęście prawnego wymogu, zeby robić zdjęćia dobre, każdy może robić jak umie i jakie mu się podobają.

    Dlatego nie mam najmniejszego zamiaru nikogo do tego sposobu przekonywać, jest to bowiem opis dla kogoś, kto chce spróbować, z nie dla kogoś, kogo trzeba zmuszać.





    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



    Słówko o pułapce ostrości - rzecz wydaje się piękna w swoim pomyśle, jednak ma dwie zasadnicze wady:

    1. To aparat decyduje kiedy zrobić zdjęcie, nie fotograf
    2. W niektórych puszkach ta cecha jest celowo wycinana (np. była w D80, nie ma jej w D7100)

    Chociaż można wymyślić sytuacje, w których pułapka ostrości się przydaje - np. ustawiamy aparat na statywie, zaklejamy spust gumą do żucia i idziemy do domu, a aparat sam zrobi zdjęcie tygrysa, jeśli ten przyjdzie i wejdzie w strefę ostrości - to ogólnie pułapka ostrości nei przyjęła się tak szeroko jak tylny AF z jednego powodu: decyzja o zrobieniu zdjęcia należy do maszyny, nie do fotografa.




    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




    I jeszcze tylko słówko do Manfreda: rzeczywiście jak się w ten sposób ustawi aparat na stałe, obca osoba nie zrobi nam zdjęćia, to prawda. Dlatego jaeśli tylko się da, ja namawiam na ustawienie tego jako opcja: PSAM tradycyjnie, U1/U2 tylny guzik. Jeśli robię spokojne sceny standardowo, robię na PSAM, jeśli pojawia się potrzeba trybu tylnego - przekręcam kołkoo 4 kliki i mam tylny AF.




    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




    Dziękuję TOP za pokazanie przykładu, gdzie priorytet ostrości/migawki ma znaczenie. Ja prawdę mówiąc już nawet nie chciałem wchodzić w ten spór - bo każdy sobie robi jak umie i na ile mu starcza wyobraźni - ale jak widać nawet na najmniejsze detale warto zwracać uwagę.





    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~





    Nie wiedziałem, że wątek wywoła taką dyskusję. Myślałem raczej, że zwiędnie sobie spokojnie gdzieś na uboczu, a tu proszę...
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 20-09-2016 o 13:44
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #46

    Domyślnie

    Top67 oczywiscie masz racje a to dlatego zeby zmienic znaczaco kat przy 200mm moze nam obiekt uciec juz z kadru


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #47

    Domyślnie

    Pompon ja nie rozumiem jednej rzeczy. "AF od *upy strony" (możesz tak nazwać ten sposób jeśli się podoba), ma zwiększyć kontrolę (ok tu się zgodzę) i zwiększyć ilość trafionych zdjęć w scenach dynamicznych (przynajmniej tak twierdzą niektórzy koledzy). Jeśli w tym sposobie ustawiamy priorytet migawki, to okaże się że zrobimy zdjęcie kiedy AF szukał ostrości.
    Przykład z mojego podwórka - jedzie na mnie pociąg. Trzymam AE-On aparat śledzi ostrość, stwierdzam że kadr jest ok - wciskam spust, tylko akurat aparat ostrzył (pociąg jedzie na mnie) a ja nie miałem priorytetu ostrości tylko migawki, zatem w tej czarne skrzynce coś dupło z hukiem i wypluło mi piękne zdjęcie przedstawiające jeden wielki bokeh - a do tego pociąg mnie rozjechał, bo się zacząłem wk*** i chciałem jeszcze zdjęcie poprawić
    D610 | T70-200 2,8 VC USD | T24-70 2,8 VC USD | N85 1,8G
    Flickr

  8. #48
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli AF nie zdąży ostrząc ciągle to tym bardziej nie zdąży pod spustem bo masz pewne ułamki sekund opóźnienia już.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Nie zgodzę się z niezgodzeniem. Nie zawsze używamy tego sposobu do śledzenia obiektu. Jeśli potrzebujesz serii, czegoś co się nie oddala, ale miota po kadrze.
    Przykład: Golf. Postać chcę mieć z boku, a kij i piłeczka będą wypełniały resztę. Ostrość chcę ustawić na postaci, ale jest poza obszarem AF. Celuję w niego, ustawię ostrość i przekadruję, a foty w serii będą robione gdy ostrości nie ma potwierdzonej.
    Nie zgodzę się z niezgodzeniem niezgodzenia
    W takim wypadku jak opisałeś przełączam aparat w AF-S z priorytetem migawki i robię zdjęcia bez potwierdzenia ostrości. Po co mi AF-C, jeżeli z ustawiania ostrości skorzystałęm raz i ostrość zostawiłem tam gdzie chciałem?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Nie zgodzę się z niezgodzeniem niezgodzenia
    W takim wypadku jak opisałeś przełączam aparat w AF-S z priorytetem migawki i robię zdjęcia bez potwierdzenia ostrości. Po co mi AF-C, jeżeli z ustawiania ostrości skorzystałęm raz i ostrość zostawiłem tam gdzie chciałem?
    A co się stanie jeżeli ponownie wciśniesz spust robiąc kolejne zdjęcie?
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

Strona 5 z 24 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wołanie NEF do wiekszej ilości MPX? jak zrobić to dobrze
    By milczek77 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-01-2011, 13:20
  2. Panoramowanie w nocy - jak to zrobić dobrze
    By gn0m in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-01-2011, 20:12
  3. Zdjęcie kija bilardowego - jak dobrze je zrobić
    By 100ksik in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-08-2010, 19:33
  4. Jak dobrze zrobić zachód słońca?
    By asche in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-06-2009, 19:06
  5. Blurowanie tła - jak zrobić dobrze
    By FalconPL in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-03-2008, 14:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •