Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 37 z 37
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Mówimy o filmie czarno-białym. Wg mnie film jest poprawnie wywołany gdy perforacja jest przeźroczysta, napisy na niej czarne i dobrze czytelne. Na klatkach musza być widoczne szczegóły w światłach i cieniach.
    Gdy pilnuje się dokładnie temperatury, czasu i okresowego mieszania wywoływacza i wywoływacz jest jednorazowy to ciężko popełnić błąd. W razie błędu są wzmacniacze i osłabiacze.
    Zgadzam się w 100%. Jakieś 40 lat temu, kiedy wywoływałem pierwsze filmy, popularna rada dla początkujących brzmiała: Połóż negatyw na gazecie z jakimś tekstem. Cienie (czyli jasne miejsca na negatywie) powinny być odrobinę ciemniejsze od miejsc nienaświetlonych (marginesów negatywu), a światła (czerń na negatywie) nieco jaśniejsze od zaświetlonej rozbiegówki filmu. Litery w gazecie leżącej pod negatywem powinny być słabo widoczne.
    A tu ściąga pokazująca poprawnie naświetloną i wywołaną klatkę (w środku) i różne kombinacje błędów naświetlenia i wywołania:
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 17-02-2023 o 21:54
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

  2. #32
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    102

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za podpowiedzi, pytam tylko z ciekawości, też w latach 70 i 80 wywoływałem filmy sam, sam jeździłem po chemię do Gliwic, sam z receptur robiłem wszelkie płyny, a robiłem film negatyw czarnobiały, kolorowy, film super 8 tak samo czarnobiały i kolorowy, oraz "slajdy", a dzisiaj jest inna technologia wytworzenia filmu oraz papierów fotograficznych, stąd czysta ciekawość, a jak wygląda poprawnie wyglądający film po obróbce, dzisiaj jest internet, więc jest też możliwość zdobycia wiedzy, ale w tamtych latach to tylko książki albo znajomi.

  3. #33

    Domyślnie

    Technologia filmów czarno-białych srebrowych chyba nie zmieniła się. Są jeszcze filmy czarno-białe wywoływane w C-41 ale to inna bajka.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  4. #34
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    102

    Domyślnie

    Kolejne pytanie, użyłem film AGFAphoto APX 100, wywołałem w rodinalu 1:50, czas to mniej jak 10 minut, parę sekund, a film wyszedł blady z bardzo małym kontrastem, czy ten film tak ma, czy rodinal zły, zrobiłem zdjęcie opakowania, pytanie, czy na opakowaniu jest data produkcji czy ważności ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230219_094512[1].jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	4,56 MB
ID:	70090

  5. #35

    Domyślnie

    Przy 1:50 i 20 stopniach powinno być 10 minut

    https://www.digitaltruth.com/devchar...nal&mdc=Search

    Jak poruszałeś filmem - koreksem?

    https://skrasnov.com/film-developing...l-fomadon-r09/

    Może dałeś za mało koncentratu.

    W przypadku stosowania wysokich rozcieńczeń i małych koreksów, należy użyć na każdy film 35 mm lub 120 co najmniej 5 ml skoncentrowanego wywoływacza.

    Powinieneś użyć co najmniej 250 ml rozcieńczonego wywoływacza.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 19-02-2023 o 12:59
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  6. #36
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    102

    Domyślnie

    Z pierwszego adresu mam czasy wywołania, robiłem 2 obroty co minutę lub dwie, a płyn robię 500ml, w 1:50, więc rodinalu wlewam 10ml. Zastanawia mnie czas wywoływania filmu w drugim adresie, podany czas różni się bardzo z pierwszego adresu, mam te dane, film Rollei Superpan 200 w drugim adresie wynosi 1:50 23 min, a w pierwszym jest 17min, to samo z Fomapan 100 1:50 czas 9 min, a w drufim 8-9 min, tu trochę mniejsza różnica.

  7. #37

    Domyślnie

    Ja jeśli dobrze pamiętam to poruszałem 10 sekund co minutę. Można to robić przekręcając korek, jak jest szczelny lub kręcąc szpulą w kierunku odwrotnym do nawinięcia filmu. Jeśli kierunek obrotów będzie zgodny z nawinięciem to film potrafi wysunąć się ze szpuli. Po wlaniu wywoływacza dobrze jest nim stuknąć o stół by powietrze wyszło spomiędzy filmu. Zbyt słabe poruszanie filmem doje dodatkową wadę, że od otworów perforacji mogą być paski mocniej wywołane. Na krawędzi otworu wywoływać wnika w emulsję lepiej.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 19-02-2023 o 18:37
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Pierwsze kroki - ciąg dalszy
    By malypio in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-08-2014, 13:28
  2. Wywołanie starego filmu
    By p.przybylski1 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 09:08
  3. POMOC KOLEŻEŃSKA - wywołanie zniszczonego filmu.
    By hostman22 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-07-2010, 11:43
  4. [ Krajobraz ] Ciąg dalszy...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 22:38
  5. [ Glamour/Beauty ] Lidia - ciąg dalszy
    By jendryn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2009, 21:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •