Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw DX do zdjęć nocnego nieba

    Proszę was o radę przy wyborze obiektywu do zdjęć nocnego nieba pod D7200. Wiem że powinno być jasno i szeroko. Mogą być stałki i zoomy. Chodzi mi o alternatywę dla Nikkora 35/1,8, a może on jest w zupełności wystarczający lub zupełnie się nie nadający. Chętnie wysłucham każdej opinii. Budżet nieokreślony mam z powodu nie wiedzy ile taki obiektyw może kosztować najmniej, ale myślę że rozważę każdą propozycję.

  2. #2

    Domyślnie

    Wg mnie jasny szeroki kąt - np Samyang 14 2.8 - prawdopodobnie najtańszy będzie z wszystkich propozycji jakie padną. Pamiętaj, że im większą ogniskową weźmiesz tym mniejszy czas musisz zastosować bez rozmycia gwiazd (no chyba, że zabawisz się na bogato w sprzęt dedykowany do fotografowania nocnego nieba).
    OM-D 10 Mk II

  3. #3

    Domyślnie

    Wcale nie musi być jasno... I tak przyda się statyw. Ważne by było ostro i szeroko...

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć,

    jasność jest istotna, bo nie musisz podnosić ISO dla uchwycenia gwiazd. Wydłużanie czasu bez układu do śledzenia ruchu spowoduje poruszenie na zdjęciach (wiem że czasem jest to zamierzone).

    Ostrość jest bardzo ważna bo gwiazdy to punkty i lepiej gdy nie są rozmazane .

    Dodam brak aberracji, których bardzo nie lubię. Gwiazdy są kolorowe z natury i dobrze by na zdjęciach nie dodawać im dodatkowych barw.

    Szerokokotność - to zależy od tego czego się oczekuje. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie drogi mlecznej, to szeroki kadr jest wskazany . Czasem jednak wystarczy 24, 35 lub nawet dłuższa ogniskowa, ale to ogranicza czas naświetlania, przy jakim nie widać ruchu gwiazd.

    ----------------

    Dopisek

    Nie podałem żadnego obiektywu - jeśli szeroko, to spokojnie może być rybka. Niebo to sfera . Wtedy nawet Samyang będzie wystarczający, choć nie jest za jasny ani super ostry. Ponoć lepsza jest Sigma 10 mm f/2.8, ale również znacznie droższa.
    Ja ma Nikkora 10-24 i bawiłem się nim w zdjęcia nocnego nieba, ale mieszkam w dużym mieście i tylko sporadycznie mam jak.
    Ostatnio wyszło mi tak:

    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...t=#post3732561

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez tbogdanowicz ; 02-09-2016 o 21:07 Powód: Dopisek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Wcale nie musi być jasno... I tak przyda się statyw. Ważne by było ostro i szeroko...
    To zależy do jakich zdjęć. Do startrailsów nie musi. Do gwiazd w postaci kropek, jak najbardziej.

    Ja polecę Samyanga 10/2.8 albo 16/2.0
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Najtaniej będzie wspomniany Samyang 14/2.8, ale zwróć również uwagę na Tokina AF 11-16/2.8 AT-X Pro. Tokina droższa, ale ma AF, jest szersza/dłuższa, można używać filtry.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Ja używam Samyanga 10/2.8 , do "trailsów", drogi mlecznej... AF nie potrzebny. Cena mniej więcej 1700 zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    To zależy do jakich zdjęć. Do startrailsów nie musi. Do gwiazd w postaci kropek, jak najbardziej.

    Ja polecę Samyanga 10/2.8 albo 16/2.0
    Racja. Jakoś z góry założyłem jeden cel....

  9. #9

    Domyślnie

    No więc po kolei:
    Samyang 14 mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical / Nikon AE - wydaje się dobrym wyborem. Czy światło w nim będzie ok? Jak wypada pod względem ostrości i zniekształceń? Cena 1700
    Nikon Nikkor 10-24 mm f/3.5-4.5 G ED - mój początkowy wybór, ale wolałem zapytać bo światło wydawało mi się trochę słabe do zdjęć nieba, czy się mylę? Cena 3400 Przy okazji tbogdanowicz - Świetne zdjęcie
    Samyang 10 mm f/2.8 ED AS NCS CS / Nikon oraz Samyang 16 mm f/2.0 ED AS UMC CS / Nikon - cenowo zbliżone do pierwszego obiektywu. Jaka jest miedzy nimi różnica? Oczywiście oprócz tych oczywistych. Jakość zdjęć, ostrość, zniekształcenia, itd?
    Tokina AT-X 11-16 mm f/2.8 PRO DX II / Nikon - mój faworyt na tą chwilę, oczywiście jeśli chodzi o pierwsze wrażenie tylko. Cena 2200 Jak wypada on relatywnie na tle Samyanga i Nikkora? Czy ma uzasadnienie w cenie do Samyanga i czy Nikkor 10-24 jest dużo lepszy od reszty?
    Tokina AT-X 11-20 PRO DX F2.8 - Nikon - moja dodatkowa propozycja, spowodowana trudnościami w dostępności Tokiny 11-16 Cena 2800 Macie jakieś doświadczenia dotyczące tego szkła? Jak ono wypada na tle reszty?

    Podsumowując rozumiem że światło siła na poziomie 2.8 wystarczy do gwiazd? Czy możecie umiejscowić zastosowanie Nikkora 35 1.8 przy w/w do krajobrazu i gwiazd? Chodzi o to czy lepiej szeroki zoom ze światłem 2.8 czy stałka 1.8 i jak jedno i drugie sprawdza się w krajobrazie i gwiazdach? Chcę też zapytać o Sigmę bo to raczej tam szukałbym czegoś zamiast Nikona. Sigma w szerokim zoomie ma raczej słabe światło z tego co wyczytałem. Z kolei w stałych szkłach czy jest któraś dużo lepsza od Nikkora 35 1.8, oczywiście jak dla amatora? Pogubiłem się trochę też w w/w w DX vs FX, Tokina - tylko APS-C, Nikkor też, ale jak to wygląda w Samyangu?

    Pytam was o zdanie bo recenzje w sieci nie są dla mnie miarodajne. Są dawką jakiejś wiedzy ale zazwyczaj prezentują jedno obiektywne zdanie piszącego i nic w tym złego bo taka ich rola. Wolę kilka opinii doświadczonych praktyków. Z tego powodu test w sklepie też mi nic nie da, bo będzie miał się nijak do Waszego doświadczenia.

    Bardzo pozytywnie wypada dla mnie Tokina 11-20. Jak potwierdzicie moje nastawienie, to biorę.
    Wiem że rozkręciłem się w wątpliwościach i bardzo wam dziękuję za cierpliwość oraz za jasne przedstawienie tematu. Tym bardziej, że pewnie większość moich pytań dla was jest pewnie bardzo laickich.
    Dodam tylko że bardziej od ceny biorę pod uwagę jakość (sprzętu i zdjęć przede wszystkim) i wszechstronność. Ta Tokina jak najbardziej mieści się w moim budżecie na "od razu" (nawet ze sporym zapasem), ale jeśli padnie coś droższego to też żaden problem. Nie muszę kupować dzisiaj (choć chciałbym) albo znajdę inne rozwiązanie.
    Ostatnio edytowane przez Jocker0712 ; 05-09-2016 o 10:35

  10. #10

    Domyślnie

    Choć wydaje mi się interesująca ta Sigma A 18-35 mm F1.8 DC HSM/Nikon, ale nie wiem czy 18 to nie za wąsko do gwiazd, bo krajobraz raczej spoko. Kąty widzenia Sigmy 76.5-44.2 oraz Tokiny 104.34 - 72.42. Zastanawiam się czy lepiej światło 1.8 czy posmakować szerokości.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Puszka/zestaw do krajobrazu i nocnego nieba
    By NiKtos in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 26-04-2016, 13:05
  2. Zdjęcia nocnego nieba - co i jak?
    By r.pszczolkowski in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-03-2016, 09:11
  3. [ Grafizacja ] Graficzne zoomowanie nocnego nieba.
    By jacyslaw in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-12-2015, 22:48
  4. D800 - Fotografowanie nocnego nieba
    By michasacuer in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 27-08-2015, 14:27
  5. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 14:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •