Close

Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy ... 678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 92
  1. #71

    Domyślnie

    Dzięki za szybki odzew, zapamiętam, zastosuję
    miłego dnia

  2. #72

    Domyślnie

    4 ma coś w sobie. Tylko ten dół rozprasza, wg mnie ciąć powyżej słupa ogłoszeniowego. 3 to już bombel (2pompony) powiedział. 1 mi się podoba.

  3. #73

    Domyślnie

    W ramch poprawek
    3.A - Zmieniona kolorystyka na 3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC1102-3.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	7,11 MB
ID:	33878

    4.A - Przycięty dół.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC1106-3.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	4,04 MB
ID:	33879

    7. Inny widok na szyb.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC1109.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	9,02 MB
ID:	33880
    miłego dnia

  4. #74

    Domyślnie

    Pierwsze próby... d7100, sigma 17-50 2.8

    Lipa?

    1.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kościół.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	3,59 MB
ID:	36507
    2.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4243.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	2,64 MB
ID:	36508
    3.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4187.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	2,45 MB
ID:	36510

  5. #75

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kevin55 Zobacz posta
    Pierwsze próby... d7100, sigma 17-50 2.8

    Lipa?
    Jedno da się powiedzieć bezsprzecznie: wyczynu nie ma...

    Są pewne jaskółki, że może być lepiej (o czym za chwilę), ale są też poważne i dobrze widoczne mankamenty - przy czym ja bym się akurat z tego ucieszył o tyle, że masz w miarę jasno wytyczoną drogę co konkretnego poprawić, żeby było lepiej. To o tyle pocieszające, że jest całkiem niemała liczba takich userów, co zdjęcie im nie wychodzą, tylko jest masa sprzecznych opinii czemu, i w związku z taką niejasnością są sprzeczne zdania co poprawiać.

    No dobra, co u Ciebie poprawić: przede wszystkim (i to równorzędnie, obie sprawy na raz): kadrowanie i obróbka. Po kolei:



    1. Kadrowanie

    Nie kadruj tak, jak na 2 i 3, na razie odpuść sobie. Ani jeden kadr nie jest ani ciekawy, ani intrygujący, ani nawet od strony poznawczej interesujący, nie mówiąc o tym, że są złe podręcznikowo. Zostawiłbym takie eksperymenty na późniejszy czas, jak będziesz miał wystarczająco lepszy warsztat, wyrobione oko i wiedzę o kompozycji choćby, żeby spróbować łamać konwencje - poważnie. Bo łamanie konwencji czasem jest przydatne, jak chcemy takim złamaniem zasad coś pokazać. Tutaj niczego takiego nie widać, czemu niby miałoby to służyć.

    Miałem wspomnieć o jaskółkach wróżących jakiś postęp... Na jedynce, która normalnie nie byłaby niczym nadzwyczajnym widać, że możesz jak się postarasz zrobić sensowny kadr. CO prawda dałoby się pewnie zrobić go lepiej, ale uznaję, że w tym zestawie jedynka pokazuje, że jak się postarasz i narzucisz sobie jakieś wymogi, może nastąpić poprawa. Gdyby nie fatalna obróbka jedynka mogłaby być całkiem znośna. To prowadzi mnie do problemu nr 2.


    2. Obróbka

    Niestety jest mizerna lub słabsza - ale co ciekawe tylko na 1 i 2. Na jedynce w wyniku wyciągania z cieni pojawiły się straszliwe halo dookoła ciemnych fragmetów na tle nieba - a zdjęćie i tak jest za ciemne. Czyli wysiłki spełzły na niczym, a dodatkowo popsuły obrazek. Na dwójce z kolei fatalnie (fatalnie!) dobrana WB zrujnowała kolory i wszelkie dalsze działania jak uporanie się z ekspozycją są w zasadzie bezcelowe, bo bez w miarę poprawnego choćby WB nic z tego nie będzie.

    I znowu jedno zdjęćie na 3 - konkretnie trójka - na tle słąbych obróbkowo 1 i 2 wypada jakoś mniej kulawo, jakoś w miarę choćby do rzeczy. Co prawda do wyczynowej obróbki jej daleko, ale przynajmniej nie ma błędów dwóch pozostałych.





    Na zakończenie - jak skupisz się na tym, żeby kadrować na początku w miarę poprawnie, bez wydziwiania, bez eksperymentów, bez szukania na siłę czegoś ekstrawaganckiego, jak do tego zamiast w obróbce machać suwakami na chybił trafił skupisz się na podstawach i nie będziesz samodzielnie niszczyć zdjęć - pewnie będzie lepiej, czego szczerze życzę.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #76

    Domyślnie

    Dziękuję za konkretną ocenę i wskazówki. O taką recenzję mi chodziło.

  7. #77

    Domyślnie

    Chciałem was poprosić o jakieś wskazówki co do takich zdjęć.

    Nikon D5100 + 35 1,8

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_6013.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	10,07 MB
ID:	36530

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_6008.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	7,42 MB
ID:	36531

    Z góry dziękuję za każdą sugestie bądź krytykę

  8. #78

    Domyślnie

    Nie wiem o jakie uwagi Ci chodzi - czy o takie ogólnofotograficzne, czy takie konkretnie dotyczące nocnych zdjęć z lampami sodowymi, więc może pokrótce powiem o obu kategoriach...



    Co do uwag ogólnych, to (wymieniam w kolejności dowolnej):

    • Radziłbym robić w RAWach, bo dają naprawdę dużo większe możliwości obróbki, a ta będzie potrzebna.
    • Raczej zdjąć filtry (nawet ochronne, które normalnie ma się zakręcone na stałe), bo istnieje poważne prawdopodobieństwo powstawania flar, a z ich usunięciem mogą być problemy.
    • Porządny statyw, zwłaszcza jak wieje.
    • Pilocik do wyzwalania migawki naprawdę się przydaje, to nie są dowcipy. Wszystkie sposoby, żeby zdjęćie wyszło nieporuszone należy zastosować: koniecznie wyłączyć VR jak się ma, używać pilota, wstępnego podniesienia lustra, opóźnienia wyzwolenia migawki, samowyzwalacza - zależy jaką się ma puszkę.
    • Starać się kadrować tak dobrze, jak tylko się da. Na obu powyższych mogłeś stanąć pośrodku pasa dzielącego jezdnie, ale stanąłeś lekko z boczku. Niby nic (w końcu to są wprawki), ale lepiej stanąć dobrze, niż średnio - tego się w obróbce nie poprawi.
    • Mnie wychodzi, że jezdnie lepiej robić na manualnych ustawieniach, niż na półautomatycznych (PSAM), bo wystarczy jeden samochód z krzywo ustawionymi światłami, żeby zmylić światłomierz - zwłąszcza jeśli robimy kilka klatek z zamiarem ich porównania/złożenia (wróćę jeszcze do tego).
    • Dobrze jest nauczyć się czytać histogram na ekranie body. To pomaga ocenić ekspozycję na trudnych klatkach.
    • Jak się nie da inaczej (a bywa, że światłomierz szaleje), bracketing Twoim przyjacielem.
    • Jeśli ruch ma różną intensywność w każdą stronę dobrze jest wykonać kilka (lub nawet więcej) klatek na różnych czasach, być może złożenie dwóch klatek da lepsze zdjęćie niż pojedyncze klatki, na których na jednym pasie jadą szybko i mało, a na drugim stoją w tłoku, lub jadą wolniej. Identycznie taka sama ekspozycja będzie tu ułątwieniem, automatyczne programy mogą jej nie dać i potem przy ewentualym składaniu klatek będzie kłopot.







    Niestety, jeśli idzie o oświetlenie sodowe, to z takimi zdjęciami zawsze będzie niestety dużo zabawy w postprocesie, a na zakończenie może się okazać, że i tak efekt nie będzie olśniewający.

    Postępowanie z lampami sodowymi ma w zasadzie dwie szkoły: jedni mówią, żeby zostawiać wszystko żółte, skoro takie żółte jest na scenie, inni mówią, żeby spróbować z tym powalczyć, bo światło co prawda jest żółte, ale sodówki mają wyjątkowo dziurawe pasmo i oświetlona nimi okolica wychodzi na zdjęćiach wyjątkowo niekorzystnie (czego okiem, na ulicy tak nie widać).

    Ja jestem ze szkoły, żeby raczej próbować temu żółtemu poblaskowi jakoś zaradzić - i tutaj wprost niezbędne wydają się RAWy: ustawianie WB, manipulacje kolorami, jasnościami poszczególnych składowych są o niebo lepsze, niż w wypadku obróbki jpgów.

    Obróbka niestety nie jest prosta; likwidacja żółtaczki samym WB spowoduje że białe światłą staną się niebieskie. Z kolei całkowita desaturacja żółtego (i pomarańczowego) usunie zafarb, ale wpłynie niekorzystnie na czerwienie, a poza tym zdjęcie bez żółtego będzie wygłądać dziwnie. Zgaszenie jasności żółtego i pomarańczowego zdjęćie przyciemni dramatycznie, a podniesienie jasności zaburzy równowagę, okaże się że asfalt zacznie się jarzyć.

    Po prostu - należy ostrożnie i z rozwagą użyć tyle sposobów ile się da, nie popadając w przesadę:

    • WB na mocno chłodną (sodowe światło się ochłodzi, białe niestety zniebieszczeje)
    • zdesaturować (ale nie do końca i być może nie w równym stopniu) żółte i pomarańczowe
    • edytować im jasności (ostrożnie i osobno, trzeba uważać zwłaszcza na manipulacje pomarańczowym)
    • bywa, że dobrym sposobem jest zmniejszenie jasności pomarańczowego, ale zwiększenie żółtego (lub odwrotnie)
    • dołożyć coś czerwonemu (jasności i/lub saturacji, bo mogło się zmienić na gorsze po manipulacji żółtymi)
    • jeśłi światła białe się zaniebieszczyły, trzeba się nimi zając: zdjąć saturacji, być może coś zrobić z jasnościami.




    To zestaw dalece niepełny i nie traktuj go jako obowiązkowy; to, co konkretnie zrobić zależy od okoliczności - czasem światło jest wyłącznie sodowe, czasem miesza się z innymi, bywa że na jednym zdjęćiu jest kilka rodzajów latarni (było tu kiedyś takie zdjęćie Wawelu) - po prostu trzeba sobie umieć dawać radę z różnymi sytaucjami oświetleniowymi.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #79

    Domyślnie

    Dziękuje za cenne uwagi

    Z tym kadrowaniem miałem problem, wiem że po środku wyszłoby o wiele lepiej, ale akurat centralnie szły liny podtrzymujące kładkę i nie bardzo miałem jak się ustawić. Zdjęcia robiłem w trybie manualnym, bez filtra, z pilocikiem oraz w RAW-ach. Po małych poprawkach w LR wyeksportowałem to do .jpg

    Dopiero się uczę postprodukcji i nie bardzo wiem co i jak ustawić, ale Twoje rady na pewno mi się przydadzą na przyszłość.

    I faktycznie mogłem użyć bracketing. Jakoś nie pomyślałem w danej chwili o tym.
    Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 + 35 1.8 + Quadralite Stroboss 60N + Velbon Sherpa 4370D

  10. #80

    Domyślnie

    Zdięcia z mojej okolicy i nie tylko, większość ma dość ponury klimat.

    1.



    2.



    3.



    4.



    - - - - kolejny post - - - - - -

    5.



    6.



    7. ... I na koniec kaczuszka przestrzegająca przepisów ruchu drogowego.


Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy ... 678910 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 141
    Ostatni post / autor: 04-12-2023, 22:08
  2. [ Sport ] Pierwsze próby. Wątek dla początkujących i tych, co chcą się uczyć.
    By ALF in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-05-2020, 14:02
  3. [ Reportaż ] Pierwsze próby. Wątek dla początkujących i tych, co chcą się uczyć.
    By ALF in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 13:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •