Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Profile kolorów

    Mam pytanie, bo właśnie zgłupiałem

    1. Czy jest sens wgrywania profili kolorów do body, jeśli fotografujemy w RAW i wywołujemy np. w LR, gdzie program chyba i tak korzysta ze swoich profili kolorów?
    2. Czy dobrze myślę, że profile kolorów w aparacie sprawdzają się tylko w przypadku .jpg?
    3. Jak profile kolorów mają się do presetów np. w LR?
    Z6II, Z6, D750; N24-70/2.8ed; N35 1.8S, N50 1.8S, N58 1.4, S135 1.8, S150-600C

  2. #2

    Domyślnie

    1. Moim zdaniem nie (profile LR, C1 itp. to odpowiedniki - bardzie lub mniej odstające od tych nikonowskich).
    2. W przypadku oprogramowania od Nikona, Nef ma przypisany profil z puszki.
    3. Preset to nie profil.
    Dyplomata to człowiek ,który powie ci spier... w taki sposób ,że będziesz czuł zachwyt przed zbliżającą się podróżą

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nimnull Zobacz posta
    3. Preset to nie profil.
    Zgadza się, chodziło mi raczej o to, czy wywołując RAW z danym profilem w LR a potem dodając preset jestem już niejako ograniczony do barw jakie mam w profilu? nie wiem, czy to jasno zabrzmiało Czy mogę te barwy jeszcze potem dowolnie korygować?

    Ogólnie rozchodzi mi się o to, czy wybierając jakiś profil kolorów mam możliwość w dalszej edycji osiągnąć np. taki a taki kolor skóry, czy jestem już pozbawiony tej możliwości lub będzie po prostu trudniej?
    Ostatnio edytowane przez Jarecky83 ; 17-08-2016 o 13:36
    Z6II, Z6, D750; N24-70/2.8ed; N35 1.8S, N50 1.8S, N58 1.4, S135 1.8, S150-600C

  4. #4

    Domyślnie

    Jak na mój chłopski, prosty rozum. Wybierając profil, wybierasz odstępstwa od surowego pliku, niejako punkt startowy.
    Poustawiasz sobie to i owo, ale przełączając profil - kolor, kontrasty itp. z pewnością w jakimś stopniu Ci się rozjadą.

    Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
    Dyplomata to człowiek ,który powie ci spier... w taki sposób ,że będziesz czuł zachwyt przed zbliżającą się podróżą

  5. #5

    Domyślnie

    Ustawiony profil PC nie ma żadnego wpływu na RAWy. Jest to jedynie profil używany do wywołania RAWów w aparacie albo sofcie Nikona.

    Profile kolorów w Nikonie są wgrane fabrycznie i nie da się ich zmienić, ani wgrać.
    To co się wgrywa to jedynie własne drobne modyfikacje kontrastu czy nasycenia, a nie profile kolorów.

    A czy jest sens ich wgrywania - i tak i nie. Ja np. używam TassinFlat przy zdjęciach nocnych, bo pozwala od razu zobaczyć co da się wyciągnąć ze zdjęcia. Czy czasami własnego profilu B/W (ze zmodyfikowaną krzywą), bo pozwala czasami łatwiej określić poprawną jasność zdjęć. I tylko do takich zastosowań mogą się przydać jak robisz w RAWach, a wywołujesz w sofcie innym niż Nikona.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Ustawiony profil PC nie ma żadnego wpływu na RAWy. Jest to jedynie profil używany do wywołania RAWów w aparacie albo sofcie Nikona.
    Nie wiem czy dobrze interpretuję Twoją wypowiedź ale jak zmienię profil wejściowy na PC z D3s na Canon 5D to momentalnie zmienia mi się kolorystyka zdjęcia RAW.
    Matryce nie są liniowe więc do niwelowania różnic w oddawaniu kolorów służą właśnie profile aparatu.
    Można także wyłączyć profil wejściowy i wtedy otrzymujemy prawdziwy zrzut RAW.

    Oczywiście profil wejściowy to nie jest jeszcze profil wyjściowy bo być może piszesz o profilu wyjściowym ale za chwilę wejdziemy w dłuższy wykład o dostępnych przestrzeniach barw, ścinaniu tej przestrzeni oprofilowaniem zdjęcia i tak dalej...

  7. #7

    Domyślnie

    Źle interpretujesz. Kolorystyka RAW nie zmienia się, bo nie jesteś w stanie obejrzeć zdjęcia w RAW, bo takiego nie ma... RAW to numeryczny zapis odczytanych z matrycy wartości. To nie jest zdjęcie.
    Obejrzeć możesz jedynie wywołanego RAWa do postaci zdjęcia, ale to nie jest już RAW.
    Profile w aparacie służą do tego abyś mógł obejrzeć wywołane zdjęcie w postaci JPEG.
    Profil wejściowy, jak go nazwałeś, to wartości gain'a dla poszczególnych składowych RGB i sa stałe w aparacie. Korygują one różnice w czułościach komórek o poszczególnych kolorach.
    A za nieliniowość i poprawne oddanie kolorów odpowiadają profile do wywoływania RAWów.

    A że zmieniają ci się kolory - pewnie że się zmienią, bo jak zmienisz krzywą kontrastu czy nasycenie, to i kolory będą wyglądać inaczej.
    Nikon ma teraz tylko 5 profili kolorów: Standard, Neutralny, Portret i w najnowszych Flat.
    Wszystko inne to tylko modyfikacja tylko profili w dostępnych wartościach:
    wyostrzenie
    kontrast ogólnie lub krzywa
    jasność (jak nie jest używana krzywa)
    nasycenie
    barwa (jest dostępnych chyba 5 czy 6 odcieni barwienia zdjęcia)
    I w najnowszych jeszcze dochodzi mikrokontrast (clarity)

    Nie ma żadnych możliwości zmiany profilu kolorów.

    W starych były jeszcze profile D2X, ale nie wiem czy to nie były modyfikacje wyżej wymienionych.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Zastanawia mnie czy Ty sam wiesz co piszesz i czy rozumiesz o co ktoś pyta bo piszesz dużo ale efektywnie to przypomina techniczny bełkot.
    Bez urazy ale wystarczyło udzielić jednej konkretnej informacji, której po całym tym elaboracie nadal nie udzieliłeś.

Podobne wątki

  1. D600 profile kolorów
    By rafste89 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-11-2013, 19:55
  2. Profile kolorów do D300s
    By kuba_rsx in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 15-01-2012, 12:36
  3. Profile Kolorów D300s
    By luszien in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-08-2010, 22:25
  4. profile kolorów
    By Otiv in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-03-2010, 18:12
  5. Profile kolorów
    By prz3mo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-10-2008, 13:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •