OK, daję. Moim zdaniem powinieneś zacząć od:

1. Zrozumienia co to jest RAW, i że jest zasadniczo inny niż jpg co do swojej idei
2. Zrozumienia jak działa taki RAWer jak LR i że z definicji musi wyświetlać RAWa inaczej niż jpga

Nie pytałbyś czemu LR wyświetla inaczej RAWa niż jpga, gdybyś miał cień zrozumienia co do tych dwóch podstawowych punktów powyżej. Poważnie. Nie pytałbyś czy nie skopałeś czegoś podczas robienia zdjęcia, gdybyś miał choćby mgliste pojęćie co to jest ten cały RAW...

To nei chodzi o to, żeby udowodnić coś komuś i postawić na swoim, bo mnie nie zależy, czy Ty się do czegokolwiek co ja powiem zastosujesz, czy nie. Nie obchodzi mnie to. Zapytałeś, to poradziłem najlepiej jak mogłem - i naprawdę szczerze uważam, że tak by było najlepiej. Poznać techniczne podstawy fotografii: słynny trójkąt (czas, f, ISO), zasady ekspozycji, stare regułki łączące czas i ogniskową, i parę innych... Jakbyś to w praktyce przećwiczył na własnej skórze, co się czym je - miałbyś jakąś możliwość zrozumienia odpowiedzi jaką Ci ludzie udzielają...

Ale każdy może postępować jak sam uważa i zamiast uczyć się na cudzych błędach może się uczyć na swoich - wolna wola. Teraz tylko szukaj w całym internecie przepisu na zdjęćia o lepszej plastyce, skoro uważasz, że to jest kwestia jednej czy dwóch porad typu 'co poprawić' jak piszesz.