Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Domyślnie Fotografia ptaków - początkowy setup

    Witam
    Coraz bardziej przymierzam się do fotografowania ptaków w związku z czym chciał bym się podpytać (może ktoś fotografuje ptaszki) o kilka spraw. Wiadomo że sprzęt im droższy tym lepszy jednak na początek na pewno nie będę w stanie wydać 10.000 na sprzęt więc powoli , ale jednak chciałbym zacząć z jakimś w miarę dobrym efektem. Posiadam lustraznkę D5300 która zapewne się nie nada na ptaki więc będzie musiała być wymieniona na pełną klatkę. Jeśli chodzi o korpus myślałem o czym lepszym ale używanym, z drugiej strony wiele się naczytałem o używanym sprzęcie , a więc migawka która wiadomo że pada najczęściej, do tego warunki pracy (wilgoć, upały itp) co wpływa na pracę i precyzję więc kolejna opcja to zakup czegoś semi-pro ale nowego. Podoba mi się D3x ceny używek w UK to od 1000 Funtów więc nie najgorzej, ale kuszą też nowe konstrukcje jak np d750 , więc tu jest mój pierwszy problem... kolejna sprawa to obiektyw, wiadomo im dłuższy i jaśniejszy tym lepiej i znów ceny są dość zacne za najwyższe modele. Posiadam Sigmę 150-600, jasnością nie powala ale myślę że może starczyć na początek. Tak czy inaczej ciężko mi z tym ruszyć i w związku z tym chciałem zasięgną waszej opinii.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Do ptaków wcale nie potrzebujesz FX, a wręcz bym odradzał, bo stracisz na cropie i każdy obiektyw Ci się "skróci".
    Nie wiem, co Ci nie pasuje w zestawie D5300+S 150-600, bo ten sprzęt powinien dawać radę pod względem jakości obrazka. Problemem może być AF i wtedy zmiana puszki ma sens na D7100 albo D7200, ale taka zmiana w praktyce nie poprawi samej jakości zdjęć - jedynie pewność AF i zyskasz przy okazji lepszą ergonomię samego aparatu.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie wydaje mi się że AF nie domaga , wiadomo ptaki są małe i trzeba bardzo precyzyjnie się w niego wstrzelić, i chyba z tym jest problem, poprostu zdjęcia nie są ostre jak powinny być, oczywiście nie uzyskam takiej jakości jak przy np D3x i szkle 200-400 f/4 Nikkora ale jednak przy pełnym powiększeniu w LightRoom widać ewidentny brak ostrości. Myślałem nad pełną klatką bo są to aparaty profesjonalne lub semi-pro , większa matryca i ostrość na pewno lepsza, nie widziałem nikogo jeszcze kto fotografuje ptaki z tak podstawową lustrzanką jak D5300 więc coś w tym musi być, jednak tak jak piszesz obiektywy się skrócą a stosowanie teleconventera przy takiej jasności jak sogma nie ma sensu i to właśnie mam dylemat jak to ogarnąć całościowo.

  4. #4

    Domyślnie

    Po pierwsze jakich ustawień AF używasz?
    Po drugie pamiętaj, że D3x ma fajną matrycę i... w sumie nic poza tym. Nie należy do demonów szybkości (5fps), a po drugie ma bardzo niskie użyteczne ISO (maksymalne dla tego aparatu to 1600, użyteczne pewnie koło 800), co przy tele pokroju 150-600 sprawi, że zdjęcia będą gorsze, niż przy D5300, bo potrzebujesz krótkich szasów, a że szkło ciemne, to ISO idzie w górę...
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 01-08-2016 o 00:27
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  5. #5

    Domyślnie

    W sumie nie ukrywam że próbował różnych kombinacji, generalnie używam AF-C (ciągły AF) i tryb pola 39 polowy z dynamicznym wyborem pola który jest niby zalecany dla właśnie takich zdjęć.

  6. #6

    Domyślnie

    Daj link do jakichś obrazków (jpgi w pełnej wielkości), bo bywa że ludziom się wydaje, że mają zdjęćia nieostre, podczas gdy mają ostre, ale poruszone (mylą nieostrość z poruszeniem). Czasami mają też obrazki nietrafione z ostrościa i dodatkowo poruszone - i wtedy rzeczywiście jest tragedia.

    A co do budżetu - ogólnie mówiąc, jeśli masz ograniczony, to więcej wyciśniesz z przyzwoitego DXa niż z pełnej klatki za te same pieniądze.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    do ptakow nie rezygnuje z cropa!
    Dla poprawy jakosci zdjec lepiej kup staloogniskowa 300/4
    a mozemasz byle jaki statyw he? A miejscowki masz dobre?

    dawaj zdjecia zobaczymy jak ci podpowiedziec. Puszka to ostatnia potrzebna tutaj zmiana.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zybex Zobacz posta
    W sumie nie ukrywam że próbował różnych kombinacji, generalnie używam AF-C (ciągły AF) i tryb pola 39 polowy z dynamicznym wyborem pola który jest niby zalecany dla właśnie takich zdjęć.
    AF w D5300 wcale nie jest zły.
    A aki tryb nie jest zalecany, a wręcz przeciwnie. To jest tryb gdy masz jeden wyraźny obiekt na jednolitym tle i to nie za blisko obiektu, i tylko wtedy. Gdy tło nie jest jednolite lub blisko obiekty, to przy takim ustawieniu AF będzie często łapał elementy tła.
    Jeśli masz problem z utrzymaniem obiektu w punkcie AF to można użyć np. 9-cio polowego.


    Cytat Zamieszczone przez zybex Zobacz posta
    jednak przy pełnym powiększeniu w LightRoom widać ewidentny brak ostrości.
    Nawet najlepszy dostępny zoom nie da super ostrości przy pełnym powiększeniu zdjęcia z D5300. 24Mpix w aparacie DX to zdecydowanie zbyt duża rozdzielczość dla dostępnych obiektywów.
    Poza tym czy jesteś pewien, że AF w tym obiektywie jest dobrze zgrany z twoim aparatem ?? tzn. czy trafia dokładnie tam gdzie powinien ?? Bo to bardzo częsta choroba współczesnych obiektywów.
    Przy S150-600 możesz to bardzo łatwo wyleczyć - wystarczy kupić USB-dock'a i skalibrować sobie AF w obiektywie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za porady Panowie...
    A więc z racji nie zadowolenia z moich zdjęć nie mam poprzednich prac ale zapodam ostatnie zrobione na ogrodzie to w ramach testu z przed kilku dni. Być może zdjęcia są poruszone jest to duża szansa przy takiej ogniskowej choć robienie zdjęć z "ręki" jest dość powszechne ale zapewne wymaga to doświadczenia Co do AF, z 9cio polowym nie próbowałem, spróbuje i zobaczymy.
    Czytałem że Sigma oferuję stację USB ale myślałem że działa ona z wersją Sport, ale chyba się bardziej zagłębię w temat. Tak czy inaczej dzięki za porady i spostrzeżenia i załączam linki do full size kilku zdjęć ptaków z ogrodu i dla porównania samolotów gdyż latają mi nad głową

    https://zapodaj.net/images/041f9ad972248.jpg
    https://zapodaj.net/images/2d588ad747264.jpg
    https://zapodaj.net/images/e6f91911ff9d6.jpg
    https://zapodaj.net/images/9f94f4b21e984.jpg
    https://zapodaj.net/images/5569e5107a3e1.jpg

  10. #10

    Domyślnie

    Pierwsze OK, drugie poruszone, trzecie poruszone, czwarte - raczej samolot był za szybki (panoramowanie), piąte - poruszone.

    Generalnie nie widzę tu problemów z AF, ale z obsługą tego, co masz. Przy 600mm trzeba wprawy żeby utrzymywać czasy 1/400 (gołąb na płocie). Dodatkowo nad takimi zdjęciami trzeba posiedziec podczas obróbki (o ile są ostre).
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] ... z braku ptaków :-(
    By razza in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-05-2012, 23:00
  2. przygotowanie do wydruku PS View | Proof Setup
    By BML in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-10-2011, 22:50
  3. fotografowanie ptaków
    By jostan in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-05-2011, 21:09
  4. o wydumany zestaw początkowy zapytanie.
    By Jarema in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28-03-2010, 01:40
  5. [ Przyroda ] Kilka ptaków
    By eskimos in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 08:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •