Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Reikan Focal - soft do kalibracji af

    Witam

    Korzystał ktoś z Was z tego oprogramowania? - wygląda ciekawie.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja używałem i jeśli nie chce Ci się robić testów na ustawienie AF i jego mikroregulację to fajna sprawa.
    W moim nikonie musiałem tylko ręcznie przestawiać podczas testu parametry regulacji bo soft nie mógł tego zrobić automatycznie w body (ale to wyskakuje odpowiedni komunikat).
    Mam wersję plus, w której nie mogę zrobić testu ostrości ze względu na przesłonę, ale w wyższej wersji jest taka opcja.
    Wygląda ten programik fajnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja również korzystałem. Program działa nieźle, ale z moim nikkorem 85 1.8 nie do końca sobie poradził. U mnie ostrość nikkora wygląda na bardzo zbliżoną lub nawet identyczną w zakresie od -10 do 0. Program wykrywa -9. Ja metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że okolice -4 / -5 są ok.

    Bardzo różną się też wyniki w zależności od odległości ostrzenia. Im bliżej tym większy rozrzut.
    Pierwsze co przychodzi do głowy to problem z body lub obiektywem, ale testy robiłem na d7100 oraz d750. Nikkor 85 (ze 3 sztuki), nikor 50 (ze 3 sztuki), tamron 35, tamron 90.

    W zasadzie po testach doszedłem do wniosku, że jest to norma. W instrukcji do programu napisali, że im bliżej tym gorsze/mniej powtarzalne rezultaty. Stosując się do instrukcji czyli XX*ogniskowa (XX zmienia się w zależności od ogniskowej) wyniki wychodziły zbliżone i raczej poprawne. Sęk w tym, że przykładowo dla obiektywu 85mm zalecana odległość ostrzenia to ok 2.5m
    Przy takiej odległości DOF wyniesie niemal 10cm. Przy takiej głębi ostrości można niemal olać mikrokalibrację

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lacov Zobacz posta
    ...W zasadzie po testach doszedłem do wniosku, że jest to norma. W instrukcji do programu napisali, że im bliżej tym gorsze/mniej powtarzalne rezultaty. Stosując się do instrukcji czyli XX*ogniskowa (XX zmienia się w zależności od ogniskowej) wyniki wychodziły zbliżone i raczej poprawne. Sęk w tym, że przykładowo dla obiektywu 85mm zalecana odległość ostrzenia to ok 2.5m
    Przy takiej odległości DOF wyniesie niemal 10cm. Przy takiej głębi ostrości można niemal olać mikrokalibrację
    Jeżeli mnie pamięć nie myli, to przy tego typu zabawach to odległość pomiaru = 50 X ogniskowa, czyli dla 85mm coś koło 4,25m.
    Pozdrawiam
    Paweł

    Moja radosna twórczość

  5. #5

    Domyślnie

    Mówisz o ogólnie przyjętej normie, która faktycznie wynosi 50x.
    Reikan do swojego softu dodaje duży manual i coś jakby quick guide.
    Są tam podane zalecane odległości ostrzenia.
    Im dłuższa ogniskowa tym ten mnożnik jest mniejszy.
    Dla 85mm jest to chyba 40x
    Dałoby to 3.4m
    Taka odległość da nam DOF 17cm

    Co do programu. Nie jest zły. Wydałem kasę i jakoś bardzo nie żałuję. Szkoda tylko, że nie można w pełni automatycznie kalibrować sprzętu

    Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

  6. #6

    Domyślnie

    Automatyczne kalibrowanie nie zadziałało dla D810, ale już dla canona 7D poszło bez problemów.
    Skoro piszesz że Tobie nie zadziałało też na innych nikonach to pewnie działa automat tylko z canonem.
    Dokupiłem opcje pro i fajnie można ocenić ostrość obiektywów dla przysłon albo ustawianie ostrości w zależności od punktu AF.
    Szału z tym programem może nie ma, ale też nie żałuję wydanej kasy

  7. #7

    Domyślnie

    Uzywałem tego cuda od beta versji pro, z rożnym skutkiem. Z tego, co pamietam to D3 kalibrowało się automatycznie, 5d3 tez. Ale D800 i 1DX już nie. Bardzo ważne było świetlenie "celu". Sztuczne światło sprawialo kłopoty, niedostateczna ilośc światła jeczsze bardziej.
    W sumie wole kalibrować za pomocą "szachownicy" Spider.
    Pozdrawiam
    Paweł

    Moja radosna twórczość

  8. #8

    Domyślnie

    Temat bardzo stary ale myślę, że śmiało można by go odświeżyć bo właśnie weszła wersja pełna i już gotowa 2.9 Focal. Wczoraj kupiłem wersję pro i w mieszkaniu pierwsza kalibracja (próba). Niestety mam za małe mieszkanie na kalibrację 300mm/2.8 i N24-70/2.8 Jeżeli używacie tego softu napiszcie proszę parę słów jak Wam się sprawdza. Czy podłączając puszkę DX to mnożnik odległości jeszcze x 1.4 ? Czy wtedy ta tarcza z kodem QR do wydruku nie będzie za mała ?

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    14

    Domyślnie

    Czy przy zakupie samego softu jest opcja wydruku karty kalibracji, czy trzeba ją sobie dokupić?
    Nikon Z6, D750, D7200, Nikkor 24-70 2.8, 17-35 2.8, 85 1.4, 35 1.8, SamYang FishEye CSII

  10. #10

    Domyślnie

    Jest. A przynajmniej była.
    Pozdrawiam
    Paweł

    Moja radosna twórczość

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 02-07-2016, 23:42
  2. Soft do odczytu korekty AF
    By matis in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-10-2015, 12:21
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-08-2012, 10:24
  4. Focal w wizjerze D80
    By tomys in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-01-2007, 02:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •