Close

Strona 98 z 107 PierwszyPierwszy ... 488896979899100 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 971 do 980 z 1063
  1. #971

    Domyślnie

    a mi brakuje jakiegoś blasku na samym ostrzu no i jeśli rękojeść jest lakierowana to tam też, bo na razie to tak trochę "szorstko" wyszło tak samo zresztą jak i stół
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  2. #972

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    a mi brakuje jakiegoś blasku na samym ostrzu no i jeśli rękojeść jest lakierowana to tam też, bo na razie to tak trochę "szorstko" wyszło tak samo zresztą jak i stół
    Zdecydowanie, światło jest najsłabszym aspektem tej pracy. Oprócz zarysowania szarością całego ostrza należałoby dołączyć krótką bardzo jasną linię wzdłuż ostrza. Podkreśliłaby właściwości metalu. Oddzielnym problemem byłoby zrobienie rączki.

    Każda płaska koncepcja (czyli coś leżące na tle) bardzo ogranicza możliwości realizacyjne światła. raz, że zabiera kąty (całą półsferę) a dwa, że nie pozwala swobodnie kształtować relacji na przedmiocie i tle. Pozostaje jedynie aranżacja. Tutaj konkurencja w postaci deski skutecznie zabiła uchwyt, resztę zresztą też.

    Najogólniej doświadczony fotograf unika jak może "płaskich" realizacji bo to jest domena stylistów. Nie chodzi tutaj o ten podział tylko po co (???) zajmować się gromadzeniem stada rekwizytów jak dobry efekt można osiągnąć przez założenie paru reflektorów.

    W tym wątku jest sporo moich zdjęć z nożami ale tego chyba nie było. Jest to idealny przykład na to, że nie warto odcinać sobie dobrowolnie tylnej półsfery. A także minimalizmu aranżacyjnego. Po co robić więcej jak można mniej? Przy założeniu, że efekt nie cierpi. Oddzielną kwestią jest, że to znów jest projekt a nie fota. Jak być może zauważyliście bardzo silnie oddzielam te dwa pojęcia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MHWJS_8129v2 M.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	151,6 KB
ID:	44288

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #973

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie uwagi i sugestie, wszystkie bardzo mnie cieszą, bo pozwalają zauważyć lub zwrócić uwagę na rzeczy, o których czasem nawet nie myślałem. Po kolei: ani rękojeść, ani deski (stół) nie są lakierowane, są z surowego drewna, więc trudno byłoby uzyskać lśniący refleks. Niemniej próbowałem uzyskać kontrę z lewej strony rękojeści i udało mi się stworzyć jasną krawędź. Jednak wszystko grało, dopóki oświetlałem sam nóż, kiedy doszły papryczki zderzyłem się z problemem, o jakim pisze @Wujot - no właśnie taki układ - a robiłem zdjęcia na płasko po raz pierwszy, żeby przećwiczyć jak to się robi i co wychodzi - powoduje, że bardzo zawężają się możliwości oświetlenia - brakuje możliwości zaświecenia z tylnej półsfery (z tyłu/ od spodu), co byłoby najłatwiejszym sposobem stworzenia kontry i oświetlenia krawędzi rękojeści. Kiedy świeciłem z boku, papryczki zaczynały rzucać cienie na rękojeść i dobrze to nie wyglądało. Zmiękczyłem zatem bardzo światło na lampie, ale o ile zagrało to na papryczkach to już zniknęło na rękojeści. Pewnym wyjściem z sytuacji jest zatem sklejenie dwóch zdjęć - obecnego i wklejenie rękojeści, kiedy, oświetlany był sam nóż. Spróbuję to zrobić i zobaczymy jak to zagra. Pozostałe poprawki edycyjne - czyli winieta i zgaszenie prawego dolnego rogu są łatwe do wykonania. Natomiast w ogóle nie pomyślałem o błysku na ostrzu, ponieważ wszystkie siły skupiłem na uzyskaniu ładnego ostrza w gradiencie (unikając przepalenia lub czarnej powierzchni) i efekt z gradientem i tylko świecącą krawędzią uznałem za zadowalający i spodobał mi się. O błyśnięciu refleksu szczerze mówiąc nie pomyślałem, choć po waszych uwagach faktycznie mogłoby ożywić całość. Jutro siądę jeszcze raz do edycji uwzględniając wasze sugestie i zobaczymy co wyjdzie. dziękuję @matbe @fafniak @notdot i @Wujot za komentarze i wskazówki

  4. #974

    Domyślnie

    @sruba

    To nie jest tak, że przy płaskim układzie nie da się nic zrobić. Trzeba tylko dobrze przemyśleć efekt, nastrój. Tutaj można było wprowadzić ładne gobo i prawdopodobnie byłoby to zupełnie inne zdjęcie.

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    @sruba

    To nie jest tak, że przy płaskim układzie nie da się nic zrobić. Trzeba tylko dobrze przemyśleć efekt, nastrój. Tutaj można było wprowadzić ładne gobo i prawdopodobnie byłoby to zupełnie inne zdjęcie.

    Pozdro
    Wiesiek
    To na pewno, wcale tego nie neguję, tylko mi jeszcze umiejętności brak, dlatego staram się ćwiczyć i rozpoznawać temat, ewentualne przeszkody i szukać rozwiązań... gobo w ogóle nie przyszło mi do głowy... w sensie na głównym świetle? jako światło główne był softbox i duża dyfuzja, żeby uzyskać gradient na ostrzu, nie wiem czy gobo w takim układzie by siadło...?

  6. #976

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    To na pewno, wcale tego nie neguję, tylko mi jeszcze umiejętności brak, dlatego staram się ćwiczyć i rozpoznawać temat, ewentualne przeszkody i szukać rozwiązań... gobo w ogóle nie przyszło mi do głowy... w sensie na głównym świetle? jako światło główne był softbox i duża dyfuzja, żeby uzyskać gradient na ostrzu, nie wiem czy gobo w takim układzie by siadło...?
    1. Po pierwsze jestem pełen uznania za podejście do fotografii stolikowej. Startujesz z wysokiego C. Krytyka, której się dopuszczam jest bez większej taryfy ulgowej. Wychodzę z założenia, że nie należysz do tych, którym trzeba powoli zwiększać wymagania i jeszcze uważać aby ich psychicznie nie urazić.

    2. Oczywiste jest, że mocna świadomość światła zajmie Ci lata całe. Nawet przy Twojej wrażliwości i tempie nauki.

    3. Niepotrzebnie skupiasz się na ostrzu, dokładnie jak z tą butelką, to wtórny i łatwy problem. Tylko o tym nie wiesz bo nie myślisz selektywnie. Otóż ostrze nieoświetlone będzie czarne, oświetlone z kierunku nieodbijającego szare a dopiero gdy kąt odbicia będzie się równał padania da jasny refleks. Aby "wydobyć" refleks na nożu wystarczy więc w odpowiednim miejscu dać powierzchnię świecącą wielkości tego noża (dosłownie). Taka powierzchnia praktycznie nie będzie wpływała na resztę zdjęcia. Wobec tego oddzieliliśmy problem ostrza od reszty zdjęcia. To jest to myślenie funkcjonalne o którym czasem piszę.

    4. Czyli budujesz porządną fotę dbając o nastrój i kompozycję w oparciu o pomysł i dodajesz do tego efekt na ostrzu.

    5. Tu kolejność była odwrotna a światło nie jest dobre ani na nożu ani na reszcie.

    6. W kwestii zaś kompozycji to popracowałbym nad układem papryczek bo jakiś taki jest niedoruch...y jak mawiała Donata. Najlepsza stylistka z jaką przez lata pracowałem. Choć prawdopodobnie gobo ukryje ten problem.

    &. Podsumowując - dwa precyzyjne światła (plus ewentualnie dwa tuż znad horyzontu) wystarczą.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 20-10-2020 o 09:36

  7. #977

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    1. Po pierwsze jestem pełen uznania za podejście do fotografii stolikowej. Startujesz z wysokiego C. Krytyka, której się dopuszczam jest bez większej taryfy ulgowej. Wychodzę z założenia, że nie należysz do tych, którym trzeba powoli zwiększać wymagania i jeszcze uważać aby ich psychicznie nie urazić.

    2. Oczywiste jest, że mocna świadomość światła zajmie Ci lata całe. Nawet przy Twojej wrażliwości i tempie nauki.

    3. Niepotrzebnie skupiasz się na ostrzu, dokładnie jak z tą butelką, to wtórny i łatwy problem. Tylko o tym nie wiesz bo nie myślisz selektywnie. Otóż ostrze nieoświetlone będzie czarne, oświetlone z kierunku nieodbijającego szare a dopiero gdy kąt odbicia będzie się równał padania da jasny refleks. Aby "wydobyć" refleks na nożu wystarczy więc w odpowiednim miejscu dać powierzchnię świecącą wielkości tego noża (dosłownie). Taka powierzchnia praktycznie nie będzie wpływała na resztę zdjęcia. Wobec tego oddzieliliśmy problem ostrza od reszty zdjęcia. To jest to myślenie funkcjonalne o którym czasem piszę.

    4. Czyli budujesz porządną fotę dbając o nastrój i kompozycję w oparciu o pomysł i dodajesz do tego efekt na ostrzu.

    5. Tu kolejność była odwrotna a światło nie jest dobre ani na nożu ani na reszcie.

    6. W kwestii zaś kompozycji to popracowałbym nad układem papryczek bo jakiś taki jest niedoruch...y jak mawiała Donata. Najlepsza stylistka z jaką przez lata pracowałem. Choć prawdopodobnie gobo ukryje ten problem.

    &. Podsumowując - dwa precyzyjne światła (plus ewentualnie dwa tuż znad horyzontu) wystarczą.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ad 1. dziękuję bardzo i szalenie mi miło, i masz rację, nie szukam klepania po plecach tylko nauki, a Twoja obecność tutaj i chęć pomocy to dla mnie niesamowita okazja ku temu
    Ad 2. tak wiem, i wiem, że pewnie zawsze trzeba będzie czegoś się douczyć siedzę w foto wystarczająco długo, żeby nabrać masę pokory i świadomości ile jeszcze przede mną
    Ad.3, 4 i 5 trochę to zaczynam już rozumieć - czyli najpierw mam zaaranzować scenę i nadać ogólny klimat zdjęciu, a dopiero później precyzyjnymi, chirurgicznymi "cięciami" stopniowo dodawać smaczki... czy o to chodzi? masz rację, to zupełnie na odwrót, niż pracowałem przy tym zdjęciu - i trochę przy poprzednich - najpierw starłem się rozwiązać kluczowe dla mnie problemy, które wydały mi się najważniejsze: czyli w moim mniemaniu jak dobrze sfotografować metal (wiadomo, że odbicia i problemy) czy szkło... Kiedy udało mi się pi razy oko rozgryźć jak nie powodować efektu czarnego lub białego ostrza (czy wcześniej dobrze sfotografować butelkę czy puszkę) dopiero zastawkami i dodatkowymi lampami budowałem resztę ...
    Ad. 6 no właśnie, dużo naraz też nie jestem z tego układu na 100% zadowolony, wiem, że można by było to jeszcze lepiej ułożyć...
    Ad. 8 no właśnie, czy mógłbym mieć małą prośbę nie nadużywając Twojej cierpliwości? czy mógłbyś narysować mi szkic jak taki setup (lampy, modyfikatory, gdzie gobo, kąty) do tej kompozycji mógłby wg Ciebie wyglądać, aby opanować taki nieco mroczny klimat, a jednocześnie wyprowadzić na prostą zawalone przeze mnie problemy?

    Poniżej propozycja poprawek, wedle Waszych sugestii... wiem, że to już pudrowanie trupa, ale jeszcze popracowałem w PSie nad tym zdjęciem... zgaszony prawy dolny róg, winieta i oświetlona rękojeść...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC3797readySMALLv2.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	557,4 KB
ID:	44336

  8. #978

    Domyślnie

    No i OK. Może być. Choć bym zrobił jeszcze silniejszą winietę.

    Wracając do dyskusji.
    ad 3,4,5 Powiedzmy, że takie Twoje samowytłumaczenie mogę przyjąć. Na tym etapie. Światło w fotografii można precyzyjnie (analitycznie) rozpisać na funkcje (to masz w niektórych sensowniejszych publikacjach) ale patrząc głębiej można je tak zbudować aby mieć swobodę interpretacyjną podczas roboty. Chodzi o to, że jak dojdziesz do wniosku, że trzeba coś inaczej pokazać to ruszasz gałkę na lampie i z bardzo jasnego robi się coś ciemnego a reszta foty jest bez zmian. Zmienia się dosłownie jeden element.

    1. Część tych rozważań dokładniej opisałem w tekstach czy to tu na forum czy w blogu. Szczerze mówiąc to nie chce mi się znów pisać elaboratów skoro raz już to zrobiłem
    2. Napisałem też trzy teksty o kolejności pracy w studio. Czyli o metodologii studia. Myślę, że nie ma drugiego wariata co by mu się to chciało rozkminiać i wyartykułować. Czasem już na etapie budowy planu trzeba przewidzieć konsekwencje oświetleniowe. Np tutaj położenie noża na desce odcina rysunek na rączce. Tymczasem podniesienie jej o 2-3 niezauważalne cm umożliwia dołożenie precyzyjnego źródła na rączkę i tylko rączkę.
    3. Wiele z problemów z jakimi się stykasz było już tu wałkowane. Może spróbuj przejrzeć wątek ściśle pod kątem problemów z którymi się teraz mierzysz.
    4. Wracając do gobo. W ogóle bym się nie przejmował. Wyszarpujesz dziury w kartonie robisz frędzle i świecisz na aranżację, przesuwasz i szukasz układu. Daj popracować przypadkowi. I tu rzeczywiście dokładasz efekty. Oddzielnie ostrze, oddzielnie rąsia. Może coś na papryczki. Gobo jest bardzo specyficzne w pracy. Szkoda, że Kuby ( @90s ) nie ma teraz w wątku bo świetnie się gobo posługuje.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #979

    Domyślnie

    Szukaj na rynku wtórnym lampek typu LTM lub DEDO light
    Pierwsze będa tańsze bo oparte są na fresnelu , te drugie są znacznie lepsze w kreacji światła i w zależnosci od wieku i wersji będą kosztować od 700 do 2000zł za sztukę
    najnowsze oparte są na ledach ale kosztują krocie za to można nimi pracować od 3000K do chyba 6000K

  10. #980

    Domyślnie

    Jestem cały czas Wiesiu i czytam na bieżąco temat, ale sruba ma tyle info że nie wiem czy jest sens dokładanie mu kolejnych. Widzę też że jego zdjęcia bardziej idą w moją stronę niż prace jakie Ty wykonywałeś.
    Dlatego śledzę temat teraz z trzeciej osoby, mam okazję wyciągać wnioski które do tej pory były dla mnie poza zasięgiem.
    Wyszperałem kilka Twoich prac nawiązujących do jego pracy i może będą pomocne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_44021-1.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	192,8 KB
ID:	44388Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_86276-1.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	127,6 KB
ID:	44389Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_478279-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	271,5 KB
ID:	44390Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_517055-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	298,5 KB
ID:	44391Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_539923-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	203,0 KB
ID:	44392Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_580636-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	311,0 KB
ID:	44393Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gallery_168102_613_1801761-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	348,7 KB
ID:	44394
    Widać też w nich pewne rozwiązania które dopiero teraz nabierają głębszego sensu.

Strona 98 z 107 PierwszyPierwszy ... 488896979899100 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Glamour/Beauty ] Edytorial - Memory Remains (100% krakowski)
    By aboutalithium in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-04-2011, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •