Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1

    Domyślnie Aparat dalmierzowy.

    Mam pytanie o dalmierzowce. Ostatnio naszła mnie ochota na tego typu sprzęt.



    Jako, że nie chce się zarżnąć finansowo to wszystko co jest sygnowane logiem L odpada. I tutaj pojawia się voltanger bessa, ale właśnie który model wybrać. Coś starszego na mocowanie L39? Czy może na L-M? I jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że sprzedawcy piszą raz ze aparat ma mocowanie M39 a raz L39, czy to jedno i to samo? Cena jaką mogę wydać na start to 2500-3000 zł

  2. #2

    Domyślnie

    Ale chcesz koniecznie z bagnetem M pod obiektywy Leiki czy może być coś innego?

    Są 3 modele Voigtländer Bessa: R2M, R3M i R4M. Wszystkie trzy na lajkowy bagnet M, a różnią się wizjerem. Jak chcesz pod szeroki kąt (np. 21 mm) - wtedy R4M. Z powiększeniem 1:1 to R3M. A podstawowy wariant 0,7x (ramki 35-50-75-90) to R2M.

    M39 i L39 może znaczyć to samo, ale nie musi. Zależy co konkretny poeta ma na myśli. Gwint 39 mm Leiki minimalnie się różni od innych gwintów 39 mm, np. radzieckich albo japońskich. W praktyce ponoć bez znaczenia. Piszę "ponoć", gdyż osobiście nie robiłem testów kompatybilności.

    Jeżeli może być coś innego i nie boisz się poeksperymentować z antykami, to już chciałem napisać, że za znacznie mniej niż planujesz wydać idzie znaleźć ładnego Contaxa IIa albo IIIa z genialnym Sonnarem 1,5/50 mm od Zeissa. Też kultowa klasyka i legendarna jakość, w swoim czasie bardziej profi i cool niż Leica, aczkolwiek do wizjera M3 żaden inny na świecie się nie umywa, a dobry wizjer to podstawa dalmierzowca. Okazuje się jednak, że ceny Contaxów jakby poszły w górę i obecnie na niemieckich ebajach śpiewają sobie za takie cacko nawet około 600 euro. Półtora roku temu za IIa rocznik 1952 z można powiedzieć że idealnie czystą optyką dałem 350 euro.

    Można też łyknąć gwintową Leikę, chociaż moim zdaniem to jest całkiem hardkorowa zabawa. Ja do tej pory się nie odważyłem.

  3. #3

    Domyślnie

    Niekoniecznie to musi być bagnet L, ale chciałbym móc podpiąć jakiś obiektyw w okolicach 20 z naciskiem poniżej a wersja R3M i R4M są powyżej mojego budżetu niestety.

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    .. Gwint 39 mm Leiki minimalnie się różni od innych gwintów 39 mm, np. radzieckich albo japońskich. W praktyce ponoć bez znaczenia. Piszę "ponoć", gdyż osobiście nie robiłem testów kompatybilności.
    Ja mam Leikę (Standard E) z 1932 r, była bez obiektywu i długo czas miałem wkręcony ruski obiektyw od Zorki (chyba). Czyli ruski gwint był taki sam. Jakiś czas temu zdobyłem Summara 5 cm/2 ale jest wiele nowszy niż body. Przy okazji - ma ktoś na zbyciu Elmara 50 mm 3,5 z okolic 1930 r?

    Najtańszą opcją dalmierza byłby właśnie ruski Zorki 4. Za 100 zł z obiektywem. Ale dalmierz tam poobno jest .. taki se. Zaleta to leikowskie M39. Tu recenzja: www.aparaty.tradycyjne.net/recenzja,225.html
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Do tych 100 zł pewnie trzeba doliczyć wizytę w serwisie na regulowanie i wymianę smarów, niby i tak mniej zapewne by wyszło niż kupowanie bessy, czy L. Może to i dobry pomysł z tą zorka.

    Wysłane z mojego D2203 przy użyciu Tapatalka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dvd_100 Zobacz posta
    Niekoniecznie to musi być bagnet L, ale chciałbym móc podpiąć jakiś obiektyw w okolicach 20 z naciskiem poniżej
    Z szerokimi obiektywami jest taki duży praktyczny znak zapytania, że jedyna wspomniana Bessa ma ramki do 21 mm, a inne aparaty w najlepszym razie 28 mm. Trzeba zakładać dodatkowy wizjer. Ostrzysz jednym i kadrujesz drugim. Mnie perspektywa takiej zabawy do tej pory nie przekonała i wciąż nawet na 28 mm nie potrafię się zdecydować, a co dopiero mówić o 20 mm i poniżej. Moimi najszerszymi obiektywami dalmierzowymi są pięćdziesiątki. .

    Ponadto wybór mocno szerokich obiektywów do aparatów dalmierzowych nie jest duży: Leica, Zeiss, Voigtländer i to chyba wszystko. Pierwsze dwie firmy cenowo znacznie odstają w górę od Twojego budżetu, więc z założenia odpadają. Jakimś rozwiązaniem może być kupienie za parę groszy FEDa albo Zorkiego i przykręcenie doń gwintowego Voigtländera, jednak zadowolenia z takiej kombinacji nie gwarantuję. Finansowo masz szansę się zmieścić w zakładanych ramach.

    Może najlepiej byłoby wziąć na próbę któryś ruski wynalazek (Kijew, Zorkij, FED) za stówkę albo jeszcze taniej z normalną pięćdziesiątką, aby się przekonać, czy Ci dalmierzowiec w ogóle podchodzi? W razie czego - gdybyś się zniechęcił, o co nie jest trudno - mała strata będzie.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja mam Leikę (Standard E) z 1932 r, była bez obiektywu i długo czas miałem wkręcony ruski obiektyw od Zorki (chyba). Czyli ruski gwint był taki sam. (...)

    Najtańszą opcją dalmierza byłby właśnie ruski Zorki 4. Za 100 zł z obiektywem. Ale dalmierz tam poobno jest .. taki se.
    Piszą w mądrych rosyjsko- i niemieckojęzycznych internetach (jest to temat niekończących się dyskusji tamże), że radzieckie gwinty zrobili ze skokiem metrycznym 1mm jak kopiowali. Tak samo japońskie. W oryginale Leica ma natomiast gwint calowy, którego skok wynosi w przeliczeniu na jednostki metryczne coś około 0,977 mm. Różnica jest zatem śladowa i według dosyć zgodnych opinii użytkowników "more or less" działa toto normalnie, gdy radzieckie obiektywy wkręca się do Leiki. Mnie z kolei korciło odwrotnie, żeby kupić wersję gwintową Voigtländera Skopara 4/21, który ma bardzo dobre recenzje i wkręcić na próbę do FEDa, ale nigdzie nie znalazłem miarodajnego wyjaśnienia, czy odwrotnie też jest OK, więc odpuściłem temat. Na zdrowy rozum japoński z ruskim powinny pasować bez zarzutu.

    Poza tym się zgadzam - patrz wyżej.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 07-07-2016 o 18:47

  7. #7

    Domyślnie

    Akurat znalazłem na ebayu Besse R z Voigtländer 15 mm z celownikiem za 2600. Anyway i tak bym rzadko korzystał z bardzo szerokich stałek, bardziej coś w okolicach 50 +/- 20mm

  8. #8

    Domyślnie

    Wśród kilku wcześniejszych modeli Cosina/Voigtländer, które jak niespodziewanie się pojawiły na przełomie wieków, tak dość szybko zniknęły z rynku, Bessa R jest niewątpliwie o tyle godna uwagi, że jest na gwint 39 mm, a więc pozwala przypiąć wiele różnych obiektywów. Widzę nawet co najmniej jedno źródło, gdzie nadal jest oferowana jako nowa. Nie mówię nie. Można rozważyć.
    Inna rzecz, że mając aparat na bagnet M da się używać także obiektywy gwintowe przez adapter, a odwrotnie nie da się. Zapewne dlatego wersje R2/3/4 były dłużej produkowane, bo co najmniej do 2015 roku. Teraz już chyba także nie są.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam besse R2A co prawda w sieci wszyscy narzekają, że gorsza od m6 i ikona . Ja od dłuższego czasu użytkowania nie narzekam. Dalmierz mi się jeszcze nie rozjechał, ramki mają korektę paralaksy i działa to ok, z przejściową pod m39 wszystkie szkła w cel, podpinam też lampę i40 . Co do zroki 4 plamka jest żółtka i totalnie niewidoczna już lepiej dozbierać do Bessy R.

    Z uwagi na fakt iż za rozsądną cenę można dostać światłomierz od voigtlandera, można rozważyć leicę III, ale znów moja bessa jest plastikowa, lecz przyjemniejsza w użytkowaniu.
    leica m5 czasami można tanio wyrwać gdyż jest brzydka i ma specyficznie wyświetlane dane w wizjerze
    Ostatnio edytowane przez hostman22 ; 08-07-2016 o 00:01
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  10. #10

    Domyślnie

    Ruskie dalmierze maja w porownaniu do Cosiny i Lajki podobny komfor uzywania co stara Lada do najnowszego Mercedesa. Bardziej mozna sie zrazic do tego typu aparatow niz je polubic. Odpusc ruskie wynalazki. Obecnie najtaniej wyjdzie pierwsza gwintowa Bessa albo Lajka CL, ale w jej przypadku nie ma szerzej niz 40mm w celowniku, i praktycznie, z powodu niedostepnosci baterii, nie ma mozliwosci uzywania swiatlomierza.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Aparat
    By Marecki10 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-12-2007, 22:28
  2. Aparat
    By michal13031986 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-08-2007, 19:07
  3. Aparat
    By michal13031986 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-02-2007, 12:00
  4. aparat dalmierzowy...
    By Yarko in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-08-2006, 22:00
  5. Dalmierzowy aparat - JAKI NAJLEPSZY? YASHICA vs CANONET
    By st_luk in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17-10-2005, 15:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •