Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.
    Chcę kupić coś z tańszych filtrów do kita 18-105. Głównie do ogniskowych w okolicach 18-30 i zdjęć krajobrazowych.
    Proszę nie przekonywać mnie, że nie warto, że lepiej kupić droższy. Nie dam za filtr 50% ceny jaką dałem za obiektyw (który i tak pewnie za kilka miesięcy sprzedam i kupię lepszy, a wówczas także lepsze filtry).
    Filtry na razie mają mi posłużyć do nauki pracowania z nimi, poznania zasad i możliwości jakie daje dany rodzaj.
    Chcę kupić polara oraz filtr szary.
    Teraz pytania:
    1) czy do tak ciemnego kita, jest sens stosować filtr szary? Pomijając oczywiście sytuacje gdy chcę np. robić fotkę ładnie rozmytej wody, czy chmur (choć i to można niby osiągnąć samym dłuższym czasem naświetlania, a skoro foty krajobrazowe to i tak przysłona będzie rzędu 8-11)
    2) który z producentów mimo wszystko da lepszą jakość:
    - polaryzacyjny Selco czy Seagull (ten drugi był testowany nawet na optycznych i moim zdaniem, za tą cenę jest naprawdę nieźle, ale nie wiem jak wypada Selco w porównaniu z nim)
    - szary Selco lub Commlite, który lepszy? Ktoś miał doświadczenia z nimi i jakieś porównanie?

    Z szarych to w sumie zastanawiałem się nad faderem. Przynajmniej nie ma problemu, że akurat nie miałbym zbyt rzadkiego lub gęstego, a różnica w cenie raptem x2.

    Pytanie jeszcze o zdjęcie z wodospadem z tej strony: https://marcindobas.fotoblogia.pl/74...rafii-poradnik
    Autor napisał, że zastosował tam 2 filtry szare, jeden połówkowy, a drugi gęsty. Myślałem najpierw, że to niebo wyciągnął polarem. Ja niestety czasami miałem foty podobne jak ta pierwsza, czyli prześwietlone niebo. Czy w tej sytuacji, faktycznie warto kupić połówkowy? Czy np. kombinacja szarego i polaryzacyjnego, też byłaby ok w tej sytuacji?
    Ew. sam polar w takiej sytuacji nie zrobi dobrego efektu?
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  2. #12

    Domyślnie

    Zainwestuj w system Cokina. I nawet jeśli sprzedaż obiektyw,filtry sobie zostawisz,a dokupisz jedynie pierścień mocujący.
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dannywrocek Zobacz posta
    Zainwestuj w system Cokina. I nawet jeśli sprzedaż obiektyw,filtry sobie zostawisz,a dokupisz jedynie pierścień mocujący.
    W sumie o tym nie myślałem bo nie znam się na tym systemie. Zaraz coś poczytam bo nie wiem czy wystarczy do tego sam uchwyt, czy jeszcze jakieś pierścienie.
    W tym systemie również są lepsi i gorsi producenci danego rodzaju filtra? Czy robi to 1 producent, Cokin France?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jak z winietowaniem na tym systemie Cokin? Zdarza się? Jeśli tak, to od czego to zależy? Bo też widzę, że są uchwyty slim i normalne. Do slima można dać max.1 filtr i bez osłony przeciwsłonecznej. Więc trochę lipa.
    Całkiem ciekawe to rozwiązanie, tym bardziej, że zamienniki uchwytu czy pierścieni są śmiesznie tanie.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  4. #14

    Domyślnie

    Co do uchwytów,to miałem tani chiński i mam orginalny Cokina i orginalny jest lepiej wykonany: filtry wchodzą ciaśniej,sam uchwyt nie kręci się bez sensu dookoła na pierścieniu mocującym (co miało miejsce w przypadku taniego zamiennika). Same filtry mam i tanie i orginalne Cokina. Jakiejś znaczącej różnicy nie odczułem,choć czytałem,że tanie dają czasem zafarb na zdjęciach. Winietowanie może mieć miejsce przy szerokokątnych obiektywach,ale na 17 mm problemu nie było (Sigma 17-50).
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  5. #15

    Domyślnie

    To jeszcze Was podpytam o 2 rzeczy.
    Filtry np. szare widzę, że są prostokątne, ale polar jest okrągły i przy niektórych widnieją konkretne średnice. Ten typ nie jest więc uniwersalny? Trzeba dobierać do konkretnego obiektywu?
    Dlaczego przy niektórych jest napisane typ A, a przy niektórych P? Czym to się różni?
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  6. #16

    Domyślnie

    Polara nie używam,to się nie wypowiem. Co do oznaczeń,to mają związek z wielkością: A to filtry do obiektywów z małą średnicą,P do "średnich“. Są też Z do dużych.
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  7. #17

    Domyślnie

    W systemie Cokina (i innych filtrach prostokątnych) jest Cokin jest tylko dobry w tych największych filtrach.
    Filtry najpopularniejsze (Cokin P / 85mm) od Cokina to porażka. Drogie a jakościowo nawet gorsze od chińskich po 10zł.

    Fitry szare tylko HiTech, Lee, Haida.
    Polaryzacyjny w tym systemie średnio się sprawdza, bo jest gruby i przy 18mm już wyraźni winietuje, poza tym okrągły polar dostęny tylko od Cokina (drogi i słaby) i chińskie bardziewie. Lepiej kupić "normalny" nakręcany.

    A co do zmiany filtrów z obiektywem - nic bardziej mylnego.
    Kupujesz filtry 77mm, do tego redukcje i masz filtry do większości obiektywów. Tylko nieliczne mają średnicę 82mm (lub większą).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Kupujesz filtry 77mm, do tego redukcje i masz filtry do większości obiektywów. Tylko nieliczne mają średnicę 82mm (lub większą).
    A czy taka redukcja nie winietuje na obiektywie o mniejszej średnicy? Czyli np. kupując teraz 77 do obiektywu 67, nie będę miał winiety na 18mm?
    Najgorsze jest to,że tego kita, będę za jakiś czas chciał zamienić albo na Nikkora 10-24 (tutaj byłoby ok bo ma 77mm) albo na Sigmę 10-20 3,5 (i ona ma już 82mm średnicy :/). Z kolei gdym zastosował odwrotną redukcję, czyli z 77 na 82, to winieta przy 10mm raczej murowana, prawda? Bo zmniejszy się od razu pole widzenia (przynajmniej tak na "chłopski rozum").
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  9. #19

    Domyślnie

    Nie. Redukcja co prawda przesuwa filtr do przodu, ale on jest większy, więc nic nie będzie przesłaniał.
    A jak masz w zamierzenia zakup obiektywu z gwintem 82mm, to lepiej od razu kupić filtr 82mm.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #20

    Domyślnie

    Zdecydowałem się na średnicę 77mm. Pytanko do Was.
    Co sądzicie o filtrach Seagull i Polaroid?
    Seagull wypadł w miarę w teście https://www.optyczne.pl/23.25-Inne_t...ik%C3%B3w.html przynajmniej biorąc pod uwagę jego cenę (55zł dla średnicy 77mm).
    Natomiast Polaroid kojarzy mi się ogółem z fotografią, ale raczej dziecięcych lat :P Nie mogę za bardzo trafić w necie na opinie ich filtrów. Cena niezła, 67zł. Jedynie coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=J5hCQ264uao
    Nie wygląda to ciekawie :/ Nawet ten hindus (czy jak mu tam) otwarcie mówi, że szału nie ma :/ Pytanie tylko czy potrafi to dobrze obsługiwać. Znalazłem bowiem jeszcze coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=3g5TGufRV5k i tutaj efekt już jest lepszy, a filtr chyba ten sam (sądząc po wyglądzie bo nic nie kumam z tego co ten chłopak mówi ).
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Czy warto dzisiaj kupować N17-55 2,8
    By achpiotr in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-07-2018, 11:12
  2. Czy warto kupować ten obiektyw?
    By offthe in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-07-2010, 15:55
  3. Mały test. Czy warto kupowac filtry ? UV, PL, ND, itp.
    By piotr w in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-07-2008, 13:10
  4. Filtry - ale inaczej - czy warto kupować??
    By crazyjack in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 20-10-2004, 23:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •