Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez d90 Zobacz posta
    Ustaw przysłonę na f5.6 i wszystko bedzie ostre.

    Ps.
    Poczytaj o głębi.
    Czytałem o głębi, miałem tylko nadzieję, że na dużej dziurze też można łapać ostrość na całą twarz. Zobacz fotki z sesji beauty gdzie robią na 1.4 takie obrazki, że cała twarz jest ostra jak żyletka...

    Niemniej jednak byłbym wdzięczny za jakieś rady odnośnie tych problemów z celnością AF. Coś da się z tym zrobić?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez X_fotoamator_X Zobacz posta
    Czytałem o głębi, miałem tylko nadzieję, że na dużej dziurze też można łapać ostrość na całą twarz. Zobacz fotki z sesji beauty gdzie robią na 1.4 takie obrazki, że cała twarz jest ostra jak żyletka...

    Niemniej jednak byłbym wdzięczny za jakieś rady odnośnie tych problemów z celnością AF. Coś da się z tym zrobić?
    To, czy można złapać ostro całą twarz fotografując obiektywem o otworze względnym przysłony 1:1.4 to zależy nie tylko od ustawionej wartości przysłony, ale też paru innych czynników.
    Wracając do "ostrzenia nie tego co trzeba" przez D90, to nigdy nie miałem D90. Mam D70s i D5500. Do D70s przypinam 50 mm 1.8D lub 35mm 1.8 G i jest tak, jak powinno być. Przypinam 35 1.8 G do D5500 i zaraz zaczynają się kłopoty. A to za blisko, a to za daleko naostrzone, a to nic nie ostre. Raz na ileś strzałów akurat trafi. Aparat był 2 razy kalibrowany w serwisie Nikon Polska i po każdym kalibrowaniu jest inaczej, niż było przed, ale nie jest tak, jak powinno być. Chciałem kupić sobie obiektyw Nikkor 85 mm 1.8 G, byłem w dwóch sklepach, przymierzałem 4 sztuki obiektywów do mojego korpusu i z każdym wychodził front focus. Z drugiej strony na flickrze można sobie pooglądać setki, tysiące zdjęć robionych aparatami D90, D5300, D5500 z jasnymi obiektywami otwartymi na pełną szerokość i naostrzone w punkt. Być może ci ludzie robią to inaczej, ostrzą w Live View?
    A najlepiej naostrzone zdjęcia z D5500 wychodzą mi teraz te robione obiektywem 50mm 1.8D - czyli ostrzone własnoręcznie
    Nadal jednak nie wiemy, czy w Twoim przypadku nieostra twarz na zdjęciach nie jest wynikiem tego, że modelka/model poruszył twarzą w trakcie, gdy było robione zdjęcie. Ponieważ ubranie wychodzi Ci ostre, a twarz nieostra, to może właśnie taki problem. Więc ponawiam pomysł, żebyś spróbował zrobić zdjęcia ze statywem i umówić się z fotografowaną osobą, że nie będzie ruszać głową, ani mięśniami twarzy. Głowę można oprzeć o ścianę lub tp. dla zwiększenia stabilności.
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 06-05-2016 o 13:36

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez X_fotoamator_X Zobacz posta
    Zobacz fotki z sesji beauty gdzie robią na 1.4 takie obrazki, że cała twarz jest ostra jak żyletka.
    Poniżej wklejam zdjęcie 85/1.4 (EXIF zachowany). W dużej rozdzielczości porów na nosie na pewno nie widać. Ostrość to pojęcie względne. Wystarczy, że dwie płaszczyzny mają różny kolor, a ludzkie oko odbiera tą krawędź jak ostrą. Na kontrast wpływa też rodzaj oświetlenia. W bardzo jasny dzień nie uzyskasz super kontrastu przy powierzchniach odbijających światło. W takich przypadkach liczy się tzw. praca obiektywu pod światło. Kalkulatory ostrości nie kłamią. Może zdjęcie, o którym piszesz było zrobione z większej odległości, a potem odpowiednio crop'owane?

    D750 | N 20-35/2.8D, N 28-70/2.8D, S 35/1.4 Art, N 85/1.4D | SB-910 | Flickr

  4. #24

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc jak tak przykładam większa wagę do ostrzenia z jednopolowym punktem AF to rzeczywiście może być jak mowicie. Dzieci są ruchliwe i byle drgniecie przy pełnej dziurze ma znaczenie. Poczytałem tez trochę o AF w teorii i jest dużo lepiej ? Wychodzi na to ze jeszcze dużo nauki przede mną ?

  5. #25

    Domyślnie

    Jesli aparat/obiektyw nie ma ff/bf, mozesz strzelac na servo. Ja tak zawsze robie zdjecia coreczce.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zdebik Zobacz posta
    Jesli aparat/obiektyw nie ma ff/bf, mozesz strzelac na servo. Ja tak zawsze robie zdjecia coreczce.
    a co znaczy na servo?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez X_fotoamator_X Zobacz posta
    a co znaczy na servo?
    Af-c - tak to chyba oznaczone jest w nikonie. W prostych slowach chodzi o to, ze AF na biezaco sledzi "cel".

  8. #28

    Domyślnie

    Próbowałem ale albo ja coś robię źle, albo mój d3200 słabo sobie z tym radzi bo wtedy to już wogóle była loteria w co trafi...

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Archibald6803 Zobacz posta
    d90 czy d80 czy każdy inny model Nikona (jeśli jego moduł AF jest serwisowo prawidłowo skalibrowany do wzorca) zawsze na CENTRALNYM punkcie ostrzy perfekt z nawet najjaśniejszymi szkłami .....
    Warunek: szkła te trzeba precyzyjnie dokalibrować (również serwisowo) do KONKRETNIE TEJ puchy; a najłatwiej/najmniej problemowo to się udaje zrobić z Sigmą bo serwis tego producenta taką "operację" przeprowadza ( w odróżnieniu od serwisu N ).

    Ot cała tajemnica .....
    Myślę, że to wynika z Twojego postu, ale niezbyt jasno. Więc powiedzmy to prosto: autoryzowany serwis Nikona nie robi parowania konkretnego obiektywu z konkretnym korpusem. Serwis Nikona kalibruje aparat do wzorca i ew. obiektyw do wzorca. Po takiej kalibracji każdy prawidłowo skalibrowany Nikon ma pracować "zgodnie z normami producenta" z każdym sprawnym i prawidłowo skalibrowanym Nikkorem.
    To, że Sigma kalibruje obiektywy do konkretnego korpusu, wynika z faktu, że Sigma nie kalibruje korpusów Nikona i nie tylko Nikona

    Odrębna sprawa, że różne obiektywy mają różny kształt strefy ostrości. W jednej konstrukcji strefa ostrości może być zbliżona do płaszczyzny, w innej do sfery, a jeszcze innej mieć bardziej nieregularny przebieg. Z mojego skromnego, nie popartego eksperymentami naukowymi doświadczenia wynika, że Nikkor 35 1.8 G ma strefę ostrości o nieregularnym kształcie. Dlatego nie sprawdza się na tym obiektywie metoda ostrzenia - wyceluj centralnym punktem, naostrz, zablokuj, przekadruj, rób zdjęcie. Przy stosowaniu z korpusami o małej liczbie megapikseli (np. D70s) ta metoda jeszcze przechodzi. Przy nowych korpusach 24 mpix już za dużo widać, żeby ta sztuka się udała. Więc trzeba ostrzyć niecentralnym punktem AF. A punkty niecentralne bywają mniej celne niż centralny.
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 11-05-2016 o 21:58

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Nie ogarniam tego.
    By PanMarecq in forum Komputery
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 14-09-2015, 20:10
  2. [ Przyroda ] Nie lubię tego........
    By Hlynur in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-06-2012, 11:29
  3. [ Krajobraz ] Tatry... I nic więcej mówić nie trzeba :)
    By Potwór in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-10-2011, 23:44
  4. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22-01-2009, 23:49
  5. Ostrzenie krajobrazu i nie tylko
    By swiatlo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 13-01-2008, 16:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •