Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Domowe Studio Fotograficzne - poradnik dla początkujących

    Popełniłem taki oto tekst, jeśli któryś z fachowców znajdzie błędy merytoryczne - proszę o konstruktywne wskazanie.

    Wersja PDF:
    http://www.studioaurora.pl/download/...owe_studio.pdf

    Poradnik ten przeznaczony jest dla osób początkujących, którzy postanowili rozwijać swoje umiejętności fotograficzne poprzez prace we własnym, domowym studiu. Skupia się prawie w całości nad praktycznym podejściem do zagadnienia, nie wchodząc w teoretyczne zagadnienia tam, gdzie nie jest to potrzebne. Założenie jest takie, że studio ma być przygotowane pod tworzenie portretów i całych sylwetek osób dorosłych.

    Poradnik podzielony jest na następujące sekcje:


    1. Określenie dostępnego miejsca
    2. Wybór tła i sposobu jego mocowania
    3. Wybór rodzaju oświetlenia
    4. Lampy reporterskie i lampy studyjne co - wybrać?
    5. Wybór modyfikatorów
    6. Jedna lampa + blenda
    7. Praca z jedną lampą i blendą w niewielkim pomieszczeniu
    8. Dwie lampy i blenda
    9. Przydatne triki


    /EDIT: RobertMiernik z powodu problemów z aktualizacją, na prośbę autora - usuwam. Aktualna wersja będzie w PDFie/
    Ostatnio edytowane przez RobertMiernik ; 23-03-2016 o 20:05
    Nikon Z5, Nikon D610 - Nikkor 85 1.8 G, Tamron 28-75 2.8, Tamron 70-200 2.8 Di VC USD
    Miałem: Sony A55, Nikon D7000, Pancolar 50 1.8, Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II LD (IF) Macro, Samyang 85 1.4, Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED, Nikon Nikkor 80-200 2.8 D ED, Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, Samyang 500mm F8.0

  2. #2

    Domyślnie

    Sugestia: do przyklejenia, ewentualnie poradnik do przyklejenia, a osobny wątek na dyskusję o poradniku.
    Pewnie i tak niewiele osób z tego skorzysta, wygodniej założyć kolejny wątek "co mam kupić"
    Sugestia "organizacyjna": może warto wprowadzić datę (i/lub numer) wersji? Mam nadzieję, że poradnik się będzie rozwijał, więc coś zniknie, coś się pojawi, informacje o zmianach mogłyby pomóc osobom wracającym do tematu.

    Cytat Zamieszczone przez Evanduril Zobacz posta
    Choć “domowe studio” pod portret można stworzyć nawet w niewielkim pomieszczeniu, aby praca w takim studiu była w miarę komfortowa, potrzeba więcej przestrzeni. Zanim zaczniesz myśleć nad wydaniem pieniędzy na sprzęt, upewnij się, że masz przynajmniej:

    • 3 metry niezakłóconej wysokości,
    • 4-5 metrów długości,
    • 3-5 metrów szerokości.
    Masz rację, że studio 5m szerokości i 3m wysokości da pewien komfort pracy (tym bardziej, jak będzie dłuższe niż 5m), ale szczególnie wysokość >3m jest ciężka do znalezienia, oprócz kamienic z XIX wieku.
    Zastrzeżenie o braku możliwości stosowania niektórych schematów oświetlenia jest jak najbardziej słuszne, jednak biorąc pod uwagę domowe studio, musimy od początku założyć, że większość chętnych będzie miała do dyspozycji 2.5 - max. 3m, jednak nawet to daje dużo możliwości.

    Nie zalecam używania bardzo szerokiego kąta do zniwelowania braku miejsca, gdyż pojawią się silne przerysowania sylwetki
    ... i przy okazji nasze tło może się okazać za wąskie, bo zobaczymy ściany

    Polipropylenowe tła mają również tendencję do fałdowania się
    Kartonowe też, jeśli nie są odpowiednio przechowywane (krzywa tuleja), najlepiej byłoby przewinąć na osie aluminiowe, ale dla domowego studia może to wyglądać jak strzelanie z armaty do wróbla.
    Warto jednak wspomnieć o przechowywaniu teł: jeśli na kartonowej tulei, podparte tylko na końcach, używane "od święta", to jest bardzo duża szansa na wykrzywienie i pofałdowane tło. Wilgotne pomieszczenie może to przyspieszyć.
    Dlaczego piszę o przechowywaniu w wilgotnym miejscu? Bo jeśli dostosowujemy pokój na studio, to po zdjęciach "lepsza połowa" wyrzuci nas ze wszystkimi gratami np. do piwnicy albo na strych, ewentualnie do zabudowanej szafy w korytarzu, więc sposób przechowywania teł może mieć znaczenie.
    Używanie kartonu: to niby oczywiste, ale czasem na podłodze w domowym studio jest miękka wykładzina, rozwinięcie na niej kartonu i wpuszczenie kogoś - nawet nie w szpilkach - może się odbić na wyglądzie tła już przed pierwszym zdjęciem.

    Białe tło polipropylenowe w pewnym stopniu przepuszcza światło, chyba, że ma bardzo wysoką gramaturę, minimum 150 g/m2 (zalecana powyżej 200)
    Ta agro/geowłóknina nadaje się jako białe tło, jeśli jest osobno, odpowiednio mocno oświetlona. Wiele osób kupuje białe "profesjonalne polipropylenowe", dwa statywy z parasolkami i świetlówkami, a potem się dziwią, że tło zamiast białe jest szare, i na dodatek w jakieś dziwne plamy. Może warto byłoby to podkreślić?

    Tła "drukowane" i winyl: podzieliłeś na dwie grupy, a w tej chwili mamy zatrzęsienie "winylowych teł drukowanych", które są kupowane nawet przez bardziej ambitne mamy, do robienia zdjęć pociech, nawet z lampą wbudowaną. Osoba po poczytaniu ofert allegro może nie zrozumieć różnicy między tłem "drukowanym", które jest 'be", i tłem winylowym, które jest super i niezniszczalne - przecież na allegro wszyscy piszą o wytrzymałych tłach winylowych

    statywy i poprzeczka
    Lekkie, chybotliwe statywy mają wielką zaletę dla wielu początkujących: są tanie. Wada to niewielka obciążalność (jednak tło 1.6x5m uniosą).
    Na pewno wiesz, w jaki sposób można poprawić stabilność statywu - warto o tym napisać, przecież nawet ten lekki statyw po obciążeniu nóżek będzie mniej podatny na przewrócenie, a obciążenie go w domu (nawet butelkami 1.5l z wodą mineralną) łatwiej zrealizować w domu, niż w plenerze (nie trzeba nosić obciążenia). Rozstaw nóg statywu - niektórzy rozkładają tak, aby kolumna środkowa opierała się na podłożu, inni - aby nogi rozkładały się jak najszerzej, to może być kolejna rzecz do podkreślenia.
    Zwróciłeś uwagę na zestawy do teł z poprzeczką mocowaną na typowe statywy oświetleniowe - czasem można spotkać zestawy, które kończą się zwykłą śruba z nakrętką motylkową, tego lepiej unikać (nie da się wykorzystać statywów w przyszłości np. do lamp).

    Najlepszym światłem do robienia portretów jest światło słoneczne, wpadające przez szybę, rozproszone. Nie ma lepszego światła, koniec.
    Zabrakło dopisku, na czerwono, dużymi literami, że tylko Twoim zdaniem
    Na temat "idealnego" miękkiego, bezcieniowego światła pewnie mógłby coś napisać Marcin Wuu (jeśli nie znasz http://marcinwuu.blogspot.com/ ), patrząc na jego prace nie powiedziałbym, że tylko miękkie światło jest najlepsze.

    Pisząc o świetle dziennym, wspomnij o jego kierunku (zazwyczaj okno jest na krótszej ścianie), o oknach na południe, na północ, skoro jest takie idealne, to warto więcej o nim napisać

    Światłem, którym raczej nie powinniście zawracać sobie głowy jest światło ciągłe, generowane przez żarówki światła ciągłego
    Niby racja, choć wcześniej wspomniany kolega mógłby mieć inne zdanie...
    Ostatnio zaczynają się pojawiać lampy LED z mocowaniem Bowens, z diodami o dość dużym współczynniku CRI (o tym też można napisać, zwłaszcza w kontekście "profesjonalnych świetlówek foto" z allegro), ale są o wiele słabsze od błysków, i nie znalazłem opinii jak się sprawdzają w fotografii. Ktoś na forum pisał, że kupił takie lampy, ale potem zniknął i nie wiadomo jak mu się spodobały.

    Chyba na razie tyle mi się nasunęło
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 22-03-2016 o 01:56

  3. #3

    Domyślnie

    Na pewno część sugestii bym wprowadził, ale właśnie zauważyłem, że nie mam jak - brak możliwości edycji.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    ... i przy okazji nasze tło może się okazać za wąskie, bo zobaczymy ściany
    Tutaj raczej można sobie z tym poradzić po prostu dorabiając tło/zamalowując ściany.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Ta agro/geowłóknina nadaje się jako białe tło, jeśli jest osobno, odpowiednio mocno oświetlona. Wiele osób kupuje białe "profesjonalne polipropylenowe", dwa statywy z parasolkami i świetlówkami, a potem się dziwią, że tło zamiast białe jest szare, i na dodatek w jakieś dziwne plamy. Może warto byłoby to podkreślić?
    Gdybym mógł.... Jedyne, co mogę edytować to PDF, ale to dopiero po powrocie z pracy.


    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Tła "drukowane" i winyl: podzieliłeś na dwie grupy, a w tej chwili mamy zatrzęsienie "winylowych teł drukowanych", które są kupowane nawet przez bardziej ambitne mamy, do robienia zdjęć pociech, nawet z lampą wbudowaną. Osoba po poczytaniu ofert allegro może nie zrozumieć różnicy między tłem "drukowanym", które jest 'be", i tłem winylowym, które jest super i niezniszczalne - przecież na allegro wszyscy piszą o wytrzymałych tłach winylowych
    Ale nie wszystkie tła drukowane są be, z niektórymi przy fotografii produktowej osiąga się lepsze wyniki niż z białym.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Zabrakło dopisku, na czerwono, dużymi literami, że tylko Twoim zdaniem
    Na temat "idealnego" miękkiego, bezcieniowego światła pewnie mógłby coś napisać Marcin Wuu (jeśli nie znasz http://marcinwuu.blogspot.com/ ), patrząc na jego prace nie powiedziałbym, że tylko miękkie światło jest najlepsze.

    (...) Niby racja, choć wcześniej wspomniany kolega mógłby mieć inne zdanie...
    Ostatnio zaczynają się pojawiać lampy LED z mocowaniem Bowens, z diodami o dość dużym współczynniku CRI (o tym też można napisać, zwłaszcza w kontekście "profesjonalnych świetlówek foto" z allegro), ale są o wiele słabsze od błysków, i nie znalazłem opinii jak się sprawdzają w fotografii. Ktoś na forum pisał, że kupił takie lampy, ale potem zniknął i nie wiadomo jak mu się spodobały.
    Racja, ale poradnik jest dla amatorów - zastanawiam się ilu amatorów osiągnie podobne rezultaty z takim światłem?
    Choć z drugiej strony, na pewno amatorom też łatwiej zrobić zdjęcia jeśli od razu widać jak będzie coś oświetlone...
    Nikon Z5, Nikon D610 - Nikkor 85 1.8 G, Tamron 28-75 2.8, Tamron 70-200 2.8 Di VC USD
    Miałem: Sony A55, Nikon D7000, Pancolar 50 1.8, Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II LD (IF) Macro, Samyang 85 1.4, Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED, Nikon Nikkor 80-200 2.8 D ED, Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, Samyang 500mm F8.0

  4. #4

    Domyślnie

    Nie. Po prostu nie.
    jestem leniwym portrecistą, fotografuję wyłącznie piękne kobiety
    le blog|le fapejdż

  5. #5

    Domyślnie

    Poradnik słaby bo skupia się na pobieżnej sprzętologi a nie na kwestiach organizacyjnych. Wbrew pozorom są one kluczowe. Zakładam, że nie mówimy tutaj o pokoju do którego wstawiamy sprzęt a później demontujemy. Nawet w warunkach amatorskich stałe mocowanie teł i lamp sufitowych jest wprost konieczne - bo oszczędza miejsce, podobnie przemyślenie elektryki aby była funkcjonalna. Mini zaplecze do makeup, przebierek, przechowywanie sprzętu itd. Kluczowa jest też podłoga - jeden z ważniejszych i droższych elementów. Nie wiesz też, że błyskawiczne wyciemnienie pomieszczenia bardzo podnosi jego walory a nie jest kosztowne, nic nie ma o oświetleniu roboczym studia

    Podobnie jak poprzednik uważam, że światło słoneczne jako oświetlenie w studio amatorskim to po prostu bzdura. Tzw altany fotograficzne to były całkowicie przeszklone pomieszczenia, podzielone na sektory. Każdy sektor miał roletę nieprzepuszczającą światła, rozpraszającą i oczywiście szybę. Dawało to kontrolę nad światłem, w polskich warunkach będziesz czekał jak się trafi słoneczny, bądź pochmurny dzień? Co z modelami czy koleżanką od makeup wtedy - poczekają na tel gdy zdarzy się dobry warun? Wbrew temu co piszesz podrobienie światła słonecznego jest łatwe.

    Zabieranie się za pisanie gdy nie przeszedłeś przez pracę w kilku lub kilkunastu studiach skutkuje takimi tekstami. Jest oczywiście szansa, że ktoś to przeczyta i nawet mu się to przyda ale powinieneś mieć świadomość własnej niewiedzy a przemyślenia na zdecydowanie głębszym poziomie. Za lat parę będziesz się z tego tekstu śmiał i wtedy mam nadzieję, napiszesz coś istotnego. Czego serdecznie Ci życzę.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 23-03-2016 o 08:58

  6. #6

    Domyślnie

    Przeszklone, podzielone sektory? Przebudowa mieszkania? Zaplecze do makeupu? Ktoś chyba nie zrozumiał do kogo kierowany jest poradnik
    Nikon Z5, Nikon D610 - Nikkor 85 1.8 G, Tamron 28-75 2.8, Tamron 70-200 2.8 Di VC USD
    Miałem: Sony A55, Nikon D7000, Pancolar 50 1.8, Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II LD (IF) Macro, Samyang 85 1.4, Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED, Nikon Nikkor 80-200 2.8 D ED, Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, Samyang 500mm F8.0

  7. #7

    Domyślnie

    Mi tam poradnik sie podoba. Fajnie, ze poparles przyklady fotografiami. Dobra robota!
    Nikon D300, Nikon D5100, Nikkor Af-s 18-105 f/3,5-5,6, Nikkor Af-s 35mm f/1,8, Sigma OS 70-200 f/2,8, Canon 6D, Canon 85 f.18, Tamron 28-75 f2.8

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Facelles Zobacz posta
    Mi tam poradnik sie podoba. Fajnie, ze poparles przyklady fotografiami. Dobra robota!
    Nie poparł fotografiami, tylko renderami, co automatycznie odbiera mu autentyczności i nastraja podejrzliwie co do faktycznej wiedzy i umiejętności autora.
    A poradnik jest zły. To jest poradnik, który zrobi człowiekowi zaczynającemu akcję fotograficzną w studio więcej krzywdy niż pożytku. Za samo stwierdzenie, że reflektor, który standardowo przychodzi z lampą nie nadaje się do portretu, a najlepszy jest beauty dish 70cm, należałoby wątek usunąć, a autora wybatożyć.
    Takie same poradniki trzymały mnie w miejscu przez długi czas, gdy sam zaczynałem portretować.
    Bierzcie to wszystko co napisał autor w bardzo duży nawias. I ten nawias w jeszcze jeden nawias, kwadratowy.

    EDIT: Sam fakt, że autor uważa okładki kolorowych magazynów za coś do czego warto fotograficznie podążać, zieje grozą.
    Ostatnio edytowane przez Marcin Wuu ; 23-03-2016 o 10:37
    jestem leniwym portrecistą, fotografuję wyłącznie piękne kobiety
    le blog|le fapejdż

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Wystarczy nazwać go "Mój poradnik" i już jest ok, przecież tu jest sporo informacji, lepszy taki poradnik niż głupie porady na forum lub porady sprzedawców w sklepie.
    Jedyne co bym tam poprawił to sugestie konkretnych lamp, na rynku jest tego więcej, lepiej i gorzej ale sugerowanie konkretnych marek unikałbym.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Zakładam, że nie mówimy tutaj o pokoju do którego wstawiamy sprzęt a później demontujemy
    Założenie pozbawione podstaw, biorąc pod uwagę tytuł wątku
    Wiele osób stać na zakup podstawowego wyposażenia, które będzie rozkładane od czasu do czasu w jakimś pomieszczeniu - nawet w pokoju. Etap wyszukania i regularnego opłacania specjalnego pomieszczenia na studio może przyjść później. Jednak także wtedy typowy amator chciałby wszystko zrobić najtaniej: jeśli istnieje (jakakolwiek) instalacja, nie będzie zatrudniał elektryka do jej wymiany, itd itd. Kącik do makeupu - załatwi jakimś stolikiem i lustrem na ścianie, dobrze jak sobie przypomni, że wypadałoby mieć tam oświetlenie. Przebieralnia - można załatwić korzystając ze sklepowego "systemu rurowo-kulowego", przechowywanie sprzętu - w najlepszym wypadku będzie to mała szafka z jakiegoś marketu, bo prawie cały sprzęt będzie porozstawiany.
    Ten poradnik z tego co zrozumiałem miał być przeznaczony dla początkujących osób, które chcą się pobawić w zdjęcia studyjne, tanim kosztem, ale nic o tym nie wiedzą. Autor nie zgłasza pretensji do bycia wyrocznią w tym temacie (poza rozproszonym światłem dziennym przez brudną szybę... ), nawet prosi o komentarze i uzupełnienia.
    Myślę, że na forum mógłby powstać taki poradnik, zbierający informacje które pojawiały się co najmniej kilkanaście razy, w różnych wątkach, i dobrze, że komuś się chciało spróbować zebrać to w całość.
    Widzimy, że zabrakło informacji na temat pomieszczenia - mamy sugestie co do wymiarów pomieszczenia (niezbyt realne dla "studia w pokoju"), zabrakło "łopatologicznego" wyjaśnienia, dlaczego ważna jest podłoga, zabrakło informacji o wpływie wyposażenia pomieszczenia (kolor ścian, powierzchnie odbijające światło, sposobu radzenia sobie z tymi problemami). Kategoryczne stwierdzenie, że tylko miękkie światło nadaje się do portretów - to już omówiliśmy
    Własne, autorskie zdjęcia (sprzętu, ilustrujące oświetlenie) byłyby dobrym pomysłem, zachowałyby spójność całości, jednak nawet rendery mogą ilustrować opis, co prawda w przejaskrawiony sposób.
    Temat skojarzył mi się z wątkiem http://www.fredmiranda.com/forum/topic/144181/0 - uczestnicy publikowali zdjęcia swojego "studia", ustawień lamp, i zamieszczali efekty pracy. W tej chwili wiele zdjęć poznikało, ale w tym wątku http://www.fredmiranda.com/forum/topic/715368 można znaleźć linki do PDFów zawierających zarchiwizowany wątek (a przynajmniej jego większość). Nie wszystkie zdjęcia mają profesjonalną jakość, ale warto zobaczyć, jak inni radzili sobie w warunkach domowo-garażowo-piwniczno-strychowych.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Domowe Studio Fotograficzne
    By PablooPhotography in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 227
    Ostatni post / autor: 30-04-2018, 00:32
  2. Lampa dla początkujących
    By ruudex in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 11-01-2010, 21:11
  3. Dla początkujących
    By sivy in forum Wyzwania
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 29-08-2007, 09:28
  4. coś dla początkujących
    By Madzia in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-11-2004, 15:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •