Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: DIY Led

  1. #1

    Domyślnie DIY Led

    Hej

    Ostatnio miałem okazje pobawić się Yongnuo YN-600L i wydawało mi się ciekawą zabawką, ale w sumie zabawką. Regulacja barwy super, ale na RAW też można zrobić, a mocy trochę mało.

    W związku z tym wpadłem na pomysł zrobienia czegoś podobnego tylko z 2 taśm led, opartych na SMD5050. Też wyjdzie 600 diod o dwóch barwach, tylko że zamiast 36W będzie ok 120W.

    Myślicie że ma to sens ?

    edit:
    Doprecyzując, nie miałoby to być ściśle używane w studiu a raczej w apartamentach, na mniejszych powierzchniach, do boudoir.
    Ostatnio edytowane przez Nikolai ; 15-03-2016 o 13:25

  2. #2

    Domyślnie

    Z miesiąc temu był podobny wątek.
    Zobacz może takie ledy:
    Allegro

  3. #3

    Domyślnie

    Do wideo może i ma sens, choć te 120W nie będzie jak 4x36W z YN. Diody 5050 na taśmach mają znacznie mniejszą wydajność niż te używane przez YN.
    Do zdjęć jakość światła z taśm LED jest stanowczo za mała. Przykładowo takie "6500K" wg. specyfikacji mają od 4000-9000K... a przy tym CRI niby 80, a podejrzewam, że jest znacznie niższe.
    Poza tym taśmy dają mocno rozproszone światło, więc efektywność dodatkowo spada.

    Następną sprawą jest zasilanie - standardowe zasilacze LED mają bardzo niskie częstotliwości, szczególnie gdy mowa o zmniejszaniu jasności (przy niektórych na najmniejszych mocach migotanie diod widać gołym okiem) i byłbyś ograniczony do dość długich czasów migawki, aby nie było problemów.

    Jak miałoby to być do fotografii, to musiałbyś szukać taśm Philipsa, Osrama lub Cree z diodami o ściśle określonej temperaturze, ale takie już ładnie kosztują.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Doprecyzując, nie miałoby to być ściśle używane w studiu a raczej w apartamentach, na mniejszych powierzchniach, do boudoir.

    A co do zasilania to myślałem nam zasilaczem komputerowym ~400W.

  5. #5

    Domyślnie

    Czyżby kolejny pomysł na "Icelight DIY"?
    Przy oświetleniu do zdjęć liczy się nie tyle "standardowa" temperatura barwowa, co wierność w odtwarzaniu kolorów, przeciętne LEDy nie są w tym najlepsze, i CRI 80 to nie jest dobry wynik.
    Zasilanie "komputerowe": jedna sprawa to wydajność (z tym nie ma problemu), druga sprawa to możliwość regulacji natężenia światła i wygoda użycia, jak to widzisz np. w porównaniu do lamp błyskowych YN460II/560III lub IV? Daję te lampy jako przykład, bo piszesz o mobilnym, wygodnym sprzęcie do niewielkich pomieszczeń. Inna możliwość to lampy studyjne, zaczynając od CY100MR (100Ws, 1/ i Mircopro MQ100/Powerlux VL-100 (100Ws, 1/32).

  6. #6

    Domyślnie

    trochę większe icelight

    akurat z regulacją nie ma problemu, można nawet sterowanie przez arduino + moduł bt i zrobić prostą aplikacje na telefon.

    właśnie obawiam się tego odwzorowania kolorów że o ile z wygodą będzie ok to efekty mogą być średnie

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli znajdziesz odpowiednie diody, może być ok.

    Ponawiam pytanie, jak widzisz wygodę takiego rozwiązania w porównaniu do "fabrycznych"? Możliwość zdalnego sterowania oczywiście na plus, ale chodzi też o fizyczną wygodę użycia, i o ilość światła.
    Na forum kilka razy pojawiały się w dyskusjach lampy Quantuum VideoLED 600, wiem, że to coś zupełnie innego, ale przy okazji dyskusji pojawiały się też parametry naświetlania dla tej lampy przy pełnej mocy.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli masz zamiar robić coś na led-ach to tylko na modelu smd 7020, który ma wersje 5500K przy znamionowym prądzie, dioda ta ma CRI powyżej 90 co jest bardzo dobrym wynikiem, oczywiście trzeba zakupić konkretnie u producenta, a nie jakieś najtańsze chińczyki u nas w hurtowni.
    Do tego zasilacze i regulatory, wszystko można poskładać na obudowach dostępnych w sklepach elektronicznych, a odprowadzenie ciepła z tej taśmy jest dość łatwe ponieważ jest na aluminiowej taśmie i dobrze do działa w połączeniu z blachą aluminiową 2-3mm.

    Ja mam DIY takie trzy lampy ale na taśmie smd 5730 i jestem z nich zadowolony mimo że są ciut słabsze od 7020 i mają słabe CRI.


    Jeszcze dodam jakie to ma parametry, smd 7020 występują w wersji 1W 5500K 300mA 80 lumen, czyli taśma 5m = 300szt = 24 000 lumen
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 15-03-2016 o 18:18

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikolai Zobacz posta
    trochę większe icelight

    akurat z regulacją nie ma problemu, można nawet sterowanie przez arduino + moduł bt i zrobić prostą aplikacje na telefon.

    właśnie obawiam się tego odwzorowania kolorów że o ile z wygodą będzie ok to efekty mogą być średnie
    No właśnie z tym sterowaniem największy kłopot. Będziesz musiał zrobić drugi zasilacz DC/DC, który będzie sterował natężeniem prądu do 14A... Do tego minimalna częstotliwość nie powinna schodzić poniżej 200Hz, a zalecane jest 400...
    A Arduino będzie w tym jedynie małym elementem odbierającym sygnał i sterującym zasilaczem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. [DIY] Najtańsze oświetlenie stałe LED
    By PanArtur83 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-02-2015, 20:58
  2. Pierścieniowa lampa LED za ok 25zł DIY
    By elmaciaso in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-08-2014, 19:37
  3. Monitor Monitor LED Asus 21.5" LED ML229H
    By Zalew in forum Komputery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-11-2011, 13:38
  4. RGB LED i RGB LED E2E
    By deputamadre in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-07-2010, 21:44
  5. 24 LED + 4 baterie AA = lampa pierścieniowa (DIY)
    By yozz84 in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-04-2009, 10:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •