Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ata Zobacz posta
    Czy dobrze rozumiem, że gdyby była taka blokada to przysłona nie otwierała by się do ustawionej wartości tylko do większej i np przy blokadzie na 8 po ustawieniu 3 i tak dziura jest na 8 i pod to 8 aparat dobiera pozostałe ustawienia? nawet w trybie A? tyle zdążyłam na szybko wygooglować... bo to by pasowało... no ale to nic nie daje, skoro mój obiektyw tej blokady nie ma...
    W przypadku przestawienia pierścienia przysłony każdy budżetowy nikon wyrzuci na górnym wyświetlaczu komunikat FF i zablokuje możliwość wykonania zdjęcia, więc tutaj problemu bym nie szukał. Raczej tak jak piszą koledzy - kwestia ilości światła.
    Sprawdź poprawność naświetleń przez położenie aparatu na stole i wykonanie zdjęć przy różnych ustawieniach przysłon używając samowyzwalacza - jeśli będą poprawnie naświetlone, to sprzęt jest raczej sprawny.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ata Zobacz posta
    Tak obiektyw z literką G. Czy dobrze rozumiem, że gdyby była taka blokada to przysłona nie otwierała by się do ustawionej wartości tylko do większej i np przy blokadzie na 8 po ustawieniu 3 i tak dziura jest na 8 i pod to 8 aparat dobiera pozostałe ustawienia? nawet w trybie A?
    Nie. Obiektyw z "blokadą" to starszy typ obiektywów z pierścieniem przesłony. Aby móc nią sterować z aparatu, to trzeba ją ustawić na maksymalną. Większość takich obiektywów ma blokadę pierścienia na tej wartości, aby się przypadkowo nie przestawił.
    I nie ma możliwości ustawiania przesłony tak i tak. Można tylko w jeden sposób. Przy czym D5x00 nie mają możliwości używania pierścienia przesłony. Dopuszczalne jest tylko sterowanie przesłoną z aparatu.

    A przy lampie będziesz mieć czas 1/60s, bo taki masz ustawiony jako najdłuższy. Przestaw lampa na drugą kurtynę, albo na "slow" to będą inne czasy.

    Cytat Zamieszczone przez Ata Zobacz posta
    Wiem, że w pomieszczeniu nie ma co liczyć na super krótkie czasy, ale chodzi o to, że wcześniej w podobnych warunkach w tym pomieszczeniu czas 1/100 a nawet 1/160 to była norma. Jeszcze 1/60 bym przeżyła, ale niestety przy moim "żywym" dziecku i moich "stabilnych" rękach - nie do przejścia jest 1/25 a co dopiero 1/8 i w tej sytuacji mój aparat stał się bezużyteczny w domu więc wnioskuję, że jednak jest coś nie tak. Spróbuję jeszcze jutro w dzień przy bardzo dużych ISO pokombinować.
    Daj ISO 3200 to będą krótsze czasy, ale nie licz, że przy odrobinie światła wpadającego przez okna uzyskasz czasy jak przy letnim słońcu.
    To, że dla Ciebie jest jasno, nie znaczy, że tak samo jest dla aparatu... szczególnie gdy ustawisz f/5... to jest 8x ciemniej niż przy f/1.8

    A na problem z brakiem światła już 100 lat temu znaleźli rozwiązanie - nazywa się to lampą błyskową.


    Cytat Zamieszczone przez Obelix Zobacz posta
    W przypadku przestawienia pierścienia przysłony każdy budżetowy nikon wyrzuci na górnym wyświetlaczu komunikat FF i zablokuje możliwość wykonania zdjęcia, więc tutaj problemu bym nie szukał. Raczej tak jak piszą koledzy - kwestia ilości światła.
    Chciałbym to zobaczyć... jak np. D5100 czy D5200 wyrzuca na górnym wyświetlaczu komunikat o błędzie...

    ps. to jest każdy budżetowy Nikon:
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 10-02-2016 o 00:40
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #13

    Domyślnie

    Przepraszam jeśli piszę nie całkiem na temat, ale nie mam czasu czytać dokładnie wszystkich postów.
    Może to kwestia przestawienia kompensacji ekspozycji?

  4. #14

    Domyślnie

    Zrobiłam dziś trochę testów i faktycznie przy dużych ISO i zwiększaniu kompensacji ekspozycji da się coś zrobić, jednak jakość zdjęć (szumy) jest dużo gorsza. Myślę, że faktycznie macie rację i może mi się wydaje, że jest tak samo jasno. Wcześniej to nie chodziło mi o lato ale także grudzień, styczeń może po prostu trafiałam na jaśniejsze dni czy coś. Testowałam też na dworze i wszystko wtedy działa ok - wiadomo, że dużo światła no ale to raczej znaczy, że sprzęt jest sprawny. Sprawdziłam też informacje wcześniej robionych zdjęć i wychodzi na to, że jedyna różnica to to, że ISO było ustawione na automat, ale wartości i tak były w okolicach 400-600, kilka dosłownie zdjęć na 1100. Wiem, że od braku światła jest lampa i w razie potrzeby oczywiście korzystam nawet z zewnętrznej, jednak robiąc zdjęcia dziecku staram się minimalizować błyskanie mu po oczach w miarę możliwości. W każdym razie dziękuję za pomoc i informacje. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że tyle jest osób na tym forum chętnych do pomocy takim początkującym jak ja.

  5. #15

    Domyślnie

    I zwróć uwagę że nikt nie poradził Ci żeby nie dawać więcej aparatu teściowej
    D810 | N35 1.8g | S50 1.4 Art | T15-30 2.8 | N24-70 2.8 | N70-200 2.8 | TC-17II | SB-910 | CX241
    Było: D750|D610| D7200 | D5200 | S10-20 4-5.6 | S17-50 2.8 |T70-200 2.8 | SB-700

  6. #16

    Domyślnie

    Ale może teściowa nic nie nabroiła. 1/25s przy ISO 1000 to nic nadzwyczajnego w pomieszczeniu przy zachmurzonym niebie lub przy średnio jasnym sztucznym oświetleniu.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] Długie czasy naświetlania...
    By BarteX01 in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-08-2015, 21:21
  2. [ Przyroda ] Długie czasy naświetlania
    By BarteX01 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-07-2015, 14:59
  3. F3 - spust mechaniczy, a długie czasy naświetlania
    By zdyboo in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 16:26
  4. Długie czasy naświetlania a kolory
    By ozzy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-06-2008, 22:13
  5. Nikon D50 i długie czasy naświetlania.
    By ReSeT_Pl in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-09-2006, 10:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •