Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Techniczne aspekty D5500.

    Cześć,

    po początkowym okresie zabawy z fotografią i D5500 chciałbym rozwiać dwie wątpliwości jakie od pewnego czasu mnie trapią

    Popełniłem ostatnio umyślnie błąd przed którym przestrzegają w manualu - nie zakryłem wizjera przy zdjęciu a nawet zaświeciłem w niego lampką, zdjęcie oczywiście wyszło niedoświetlone ale nie do końca wiem dlaczego stąd też moje pierwsze pytanie: gdzie w aparacie znajdują się czujniki odpowiedzialne za pomiar ekspozycji?
    Jak rozumiem, główne lustro przysłaniające matrycę jest półprzepuszczalne i część światła kieruje na czujniki AF, zgadza się?
    Wcześniej myślałem, że pomiar światła odbywa się na podobnej zasadzie ale światło z wizjera prawdopodobnie nie mogłoby się tam dostać w ten sposób.

    Druga sprawa dotyczy już czysto programowej części - czy jest możliwość ustawienia działania wskaźnika ekspozycji tak aby w trybie manualnym pokazywał rzeczywistą wartość ekspozycji a nie wartość po odliczeniu kompensacji ekspozycji?
    Korzystam z Auto ISO a wyłączenie go w D5500 trwa niestety dłużej niż ustawienie kompensacji stąd też ten pomysł.

    Pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Co do drugiego pytania- auto iso wlasnie dba o to by ekspozycja byla poprawna i stad drabinka wskazuje tylko odchylenia po kompensacji. Jesli chcesz rzeczywisty wskaznik to wylacz auto iso.

  3. #3

    Domyślnie

    W większości lustrzanek czujnik ekspozycji jest przy pryzmacie.

    A wskaźnik ekspozycji chyba właśnie od tego jest, aby pokazywać odchylenia od "zera", a więc wszelkie korekty w to muszą być wliczone.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Co do drugiego pytania- auto iso wlasnie dba o to by ekspozycja byla poprawna i stad drabinka wskazuje tylko odchylenia po kompensacji. Jesli chcesz rzeczywisty wskaznik to wylacz auto iso.
    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    A wskaźnik ekspozycji chyba właśnie od tego jest, aby pokazywać odchylenia od "zera", a więc wszelkie korekty w to muszą być wliczone.

    Hmm, no tak, ale w trybach A lub S, po wyborze kompensacji widać to mimo wszystko na wskaźniku a w M już nie, mimo, że w obu przypadkach aparat to tak samo kontrololuje.
    Ostatnio edytowane przez Dzedor ; 05-02-2016 o 19:49

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze rozuniem o co pytasz- w trybach A i S drabinka pokazuje odchylenie od poprawnego naswietlenia w dwoch przypadkach- jesli przy danych ustawieniach jest niemozliwe poprawne naswietlenie (wtedy pokazuje o ile przeswietli/niedoswietli) lub jesli zastosowano kompensacje ekspozycji. W trybie M jesli masz auto iso to wlasnie ze wzgledu na auto iso cala ekspozycja jest wyrownywana do "zera" i kazde wprowadzenie kompensacji jest wyrownywane przez auto iso i dlatego zawsze bedzie pokazywac wartosc rzeczywista chyba ze przy danych ustawieniach niedoswietli lub przeswietli. Wtedy pokaze wartosc niedoswietlenia lub przeswietlenia.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Nie wiem czy dobrze rozuniem o co pytasz- w trybach A i S drabinka pokazuje odchylenie od poprawnego naswietlenia w dwoch przypadkach- jesli przy danych ustawieniach jest niemozliwe poprawne naswietlenie (wtedy pokazuje o ile przeswietli/niedoswietli) lub jesli zastosowano kompensacje ekspozycji. W trybie M jesli masz auto iso to wlasnie ze wzgledu na auto iso cala ekspozycja jest wyrownywana do "zera" i kazde wprowadzenie kompensacji jest wyrownywane przez auto iso i dlatego zawsze bedzie pokazywac wartosc rzeczywista chyba ze przy danych ustawieniach niedoswietli lub przeswietli. Wtedy pokaze wartosc niedoswietlenia lub przeswietlenia.
    No tak, czyli właśnie w trybie M ta wartość nie jest do końca rzeczywista. Przy stałej kompensacji +2ev, w trybie A i S zobaczę to na drabince (czyli zobaczę rzeczywistą ekspozycję) a w trybie M już nie (zobaczę zero, mimo, że zdjęcie będzie prześwietlone) - dobrze rozumiem?

  7. #7

    Domyślnie

    Aaaa, teraz zaczailem o co Ci chodzi... Tak, masz racje- tryb M nie uwzglednia na drabince wprpwadzonej kompensacji przy aktywnym auto iso bo od razu auto iso kompensuje korekte- ale zdjecie nie bedzie przeswietlone ani niedoswietlone poki nie pokaze tego drabinka. Ale w sumie tryb M jest z "natury" przeznaczony do manualnych ustawien i wszelkie "automatyczne" ingerencje w postaci auto iso chyba nie byly brane pod uwage... Takze jesli chcesz miec wglad w wartosc korekty ekspozycji to musisz uzywac A lub S... Chyba ze masz jakis mocny argument ze te tryby nie spelniaja swojej roli...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Aaaa, teraz zaczailem o co Ci chodzi... Tak, masz racje- tryb M nie uwzglednia na drabince wprpwadzonej kompensacji przy aktywnym auto iso bo od razu auto iso kompensuje korekte- ale zdjecie nie bedzie przeswietlone ani niedoswietlone poki nie pokaze tego drabinka. Ale w sumie tryb M jest z "natury" przeznaczony do manualnych ustawien i wszelkie "automatyczne" ingerencje w postaci auto iso chyba nie byly brane pod uwage... Takze jesli chcesz miec wglad w wartosc korekty ekspozycji to musisz uzywac A lub S... Chyba ze masz jakis mocny argument ze te tryby nie spelniaja swojej roli...
    Rolę jak najbardziej spełniają ale z ciekawości chciałem się dopytać czemu tak jest z tym M .
    Teraz wszystko stało się jasne, dziękuję za pomoc

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    W większości lustrzanek czujnik ekspozycji jest przy pryzmacie.
    Przy tym samym który kieruje światło odbite od lustra do wizjera, tak?
    To by wyjaśniało dlaczego światło wpadające przez wizjer ma wpływ na pomiar ekspozycji
    Ostatnio edytowane przez Dzedor ; 05-02-2016 o 20:29

  9. #9

    Domyślnie

    Mysle, ze szybciej bys to sprawdzil namacalnie niz czekajac na odpowiedzi Szczegolnie ze ktos mogl Twoje pytanie zinterpretowac inaczej badz tez jego odpowiedz mogla byc nie do konca zrozumiala...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Mysle, ze szybciej bys to sprawdzil namacalnie niz czekajac na odpowiedzi Szczegolnie ze ktos mogl Twoje pytanie zinterpretowac inaczej badz tez jego odpowiedz mogla byc nie do konca zrozumiala...
    Sprawdzałem, tylko nie wiedziałem dlaczego tak jest i nie byłem pewny czy tak w ogóle powinno być
    Mam aparat dopiero kilka dni i jeśli coś nie działa zgodnie z moim tokiem myślenia to zaczynam szukać przyczyn.. :P

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D7000 2 zastanawiające mnie aspekty
    By 100pytań in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-01-2016, 16:11
  2. Grip do d5500
    By oldar in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-01-2016, 21:57
  3. Fotografia, aspekty fizyczne
    By Szkandi in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-06-2012, 00:16
  4. D5500 - w 2011 r.
    By skrzynka97 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-12-2010, 22:27
  5. Fotografia - aspekty etyczne - wątek wydzielony
    By elanek in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 23-10-2008, 17:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •