Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Light Blaster DIY

    Ostatnio zainspirował mnie artykuł o takim wynalazku jak Light Blaster: Fotoblogia, więc spróbowałem zbudować coś co da podobny efekt.
    Założenia były głównie takie, że ma być jak najtaniej czyli użyłem to co znalazłem w szafie lub mogłem tanim kosztem kupić w sklepie czy Allegro.
    To co miałem: Obiektyw M42 Helios 44, stara lampa błyskowa Metza, śrubki i jakieś drobne rzeczy. Musiałem dokupić mocowanie obiektywu, płaskownik, pudełko.

    Na początek szukałem mocowania, do którego można by było przypiąć jeden z obiektywów na gwint M42, który posiadam - padło na uszkodzone body Praktica L2, które kupiłem za niecałe 10 zł:


    Nie znając budowy tego sprzętu założyłem, że można z niego wyciąć wszystko poza mocowaniem gwintowym M42 co też od razu po zakupie uczyniłem:



    Plusem (na tą chwilę) wydawało mi się gniazdo statywowe zintegrowane razem z mocowaniem obiektywu.
    Następnie użyłem pudełka do żywności z tworzywa sztucznego i rozpocząłem wycinanie otworu pod mocowanie obiektywu:



    Z płaskownika zrobiłem gniazdo do wkładania slajdów, oraz prosty stelaż, który mogłem włożyć do pudełka i stabilizowałby konstrukcję:




    Odległość płaszczyzny slajdu od kołnierza obiektywu M42 (focal flange distance)to 45,46 mm:


    Pierwsze testy z modelką:



    I na koniec troszkę zoptymalizowany wygląd wewnętrzny (wyczernione wnętrze oraz konfuzor lampy) oraz zewnętrzny


    Spostrzeżenia:

    - przydałby się szerszy obiektyw (poluję na coś w rodzaju 28/2.8 )
    - do wyczernienia materiałem środka dobrze się nadają tanie podkładki pod mysz (da radę kupić za ok. złotówkę za sztukę)
    - bardzo się przydaje multinarzędzie,
    - do łączenia niektórych elementów dobry jest klej na gorąco.

    No to tyle - może komuś się przyda jako inspiracja. W zasadzie pomysł na wykonanie tego tworzył się w trakcie pracy, więc na pewno można to zrobić lepiej
    Ostatnio edytowane przez asche ; 04-02-2016 o 22:43
    A7R3/AF18/AF35/AF45/MF58/AF85/MF135
    Yashica Electro 35 GTN | Konica Autoreflex TC 28/40

  2. #2

    Domyślnie

    Inspirujące.
    Szacun za doskonale udokumentowane Zrób to sam.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, ale i tak wszystkiego nie pokazałem
    A7R3/AF18/AF35/AF45/MF58/AF85/MF135
    Yashica Electro 35 GTN | Konica Autoreflex TC 28/40

  4. #4

    Domyślnie

    Uzupełniając DIY - w środku wygląda to tak:



    Lepiej by było, jakby mocowanie statywowe znalazło się nie na bagnecie ale na spodzie pudełka, na szczęście znalazłem dwie redukcje gwintowe i mogę to teraz bez komplikacji mocować na statywie:


    Co do samych slajdów - wydrukowałem sobie parę wkładów, niestety jakość wydruku pozostawia nieco do życzenia (ze względu na użycie najprostszej drukarki biurowej) - najlepiej drukować folie na drukarce atramentowej fotograficznej.
    Polowania na obiektyw 28/2.8 dalej trwają.
    A7R3/AF18/AF35/AF45/MF58/AF85/MF135
    Yashica Electro 35 GTN | Konica Autoreflex TC 28/40

Podobne wątki

  1. softbox diy
    By andi87 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-12-2015, 20:11
  2. DIY Ringflash
    By jacek_wozniak in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-07-2013, 15:29
  3. DIY Panele dyfuzyjne
    By jacek_wozniak in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 18:04
  4. DIY: Beauty Dish
    By Dziku in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-03-2010, 12:39
  5. Sound blaster, ktos ma pojęcie?
    By andrzej_laskowski in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 09:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •