Close

Zobacz wyniki ankiety: Który filtr polaryzacyjny najlepszy ?

Głosujących
7. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Hoya Fusion Antistatic CIR-PL

    1 14,29%
  • Hoya filtr HD CIR-PL

    0 0%
  • Hoya filtr HD CIR-PL Slim

    1 14,29%
  • Marumi DHG Super Circular PL

    5 71,43%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze filra polaryzacyjnego

    Posiadam D5200 z kit'em 18-105 II

    Chcę kupić filtr polaryzacyjny (67mm) tylko nie wiem na który się zdecydować. Do wyboru wybrałem sobie:
    - Hoya Fusion Antistatic CIR-PL (~220zl)
    - Hoya filtr HD CIR-PL (~245zl)
    - Hoya filtr HD CIR-PL Slim (~270zl)
    - Marumi DHG Super Circular PL (~250zl)

    Który Waszym zdaniem jest najlepszy z tutaj podanych ?


    Od razu napiszę, że
    - B&W Circ Pol MRC (~300zł)
    - Marumi EXUS CIR-PL (~320zl)
    są dla mnie trochę za drogie.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro nikt się nie odzywa...

    Każda sroczka własny ogon chwali Polecę Hoyę Pro1 w wersji slim.

    http://fripers.pl/p/filtr-polaryzacy...ital-hoya-67mm

    Nie wiem skąd Ty te ceny wytrzasnąłeś. Ja tu widzę 161 zł za 67mm.

    Ponoć B+W i Heliopan to najwyższa jakość, ale odpadają jeśli budżet na nie nie pozwala. O Marumi nic dobrego nie słyszałem.

  3. #3

    Domyślnie

    Tego Twojego filtra nie brałem pod uwagę, dlatego ceny pozostałych są wyższe

    Ja czytałem że do tańszych i dobrych to właśnie Hoya i Marumi... ale chyba i tak skuszę się na Hoya. Jaka Hoya ? Możliwe, że fusion antistatic ze względu na łatwość czyszczenia, ale kto wie, może zmienie zdanie

    Dzięki za zainteresowanie.
    Ostatnio edytowane przez Maly.Psikus ; 07-02-2016 o 06:13

  4. #4

    Domyślnie

    Mam ten filtr kilka lat. Pewnie są już nowsze wersje z lepszymi powłokami - stąd przykłady z Twoich linków jak się domyślam.
    Fajny filtr na wakacje w słonecznym miejscu. Gdzieś mam zdjęcia z Krety to może wrzucę jedno później. Nawet na szerokim kącie (miałem wtedy Tokinę 11-16) dawał fajny efekt. Pamiętam, że na opakowaniu był inny obrazek niż ten z linku, który wrzuciłem. Muszę sprawdzić czy to oby napewno ten sam filtr.
    Co do czyszczenia to przyznam, że łatwo go zabrudzić i ciężko potem doczyścić.
    Hoya jako firma ma doświadczenie z optyką od lat. W końcu robili soczewki do okularów zanim wzięli się za filtry.
    Ostatnio edytowane przez bryk77 ; 07-02-2016 o 13:09

  5. #5

    Domyślnie

    Hoya Fusion Antistatic UV czyści się bardzo szybko, więc chyba tak samo powinno być z polaryzacyjnym.

    Dobra, jak kupię i dostanę to się pochwalę. Dzięki wielkie

    (Jeśli można dawać "lajki", " plusiki" itp to dam jak będę na PC bo obecnie ciągle na TapaTalk'u)

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie o tym mówiłem:


  7. #7

    Domyślnie

    Ok.

    Ktoś coś jeszcze napisze ?

  8. #8

    Domyślnie

    Miałem Marumi DHG zamieniłem na Hoya HD ( przy okazji zmiany obiektywów i średnic mocowania filtrów). Główny powód, to Hoya HD zabiera mniej światła niż Marumi DHG/DHG Super i pozostałe Hoye - coś na poziomie Marumi Exus CPL, a za to jest tańsza od exusa. Przy okazji zyskałem na powłokach oleofobowych (lepiej się czyści), których nie ma Marumi DHG.

  9. #9

    Domyślnie

    Hoya Fusion Antistatic CIR-PL
    "18-warstwowa, antyrefleksyjna i antystatyczna powłoka Super Multi Coating redukująca i eliminująca wszelkie odbicia i flary z powierzchni filtra, gwarantując przy tym transmisję światła na poziomie 99,8%."

    Hoya HD CIR-PL
    "użyte zostały nowej generacji 8-warstwowe powłoki antyrefleksyjne ... Nowe powłoki gwarantują ponadto średni współczynnik transmisji światła na poziomie 99.35%"


    Czyli nowsze wpuszcza mniej światła i ma mniej powłok. Ciekawe jak to przekłada się na jakość.

  10. #10

    Domyślnie

    Nowsza jest Hoya Fusion Antistatic, a nie Hoya HD - stąd lepsze powłoki i ich lepsza transmisja. Natomiast nie myl dwóch rzeczy - przepuszczalności powłok antyrefleksyjnych od transmisji światła całego filtra polaryzacyjnego. Filtr polaryzacyjny w odróżnieniu od filtrów UV ma w środku folię polaryzacyjną, która działa podobnie jak filtr szary - osłabia ogólną transmisję światła przechodzącego przez filtr. Krótko mówiąc zakładając polara z założenia tracisz światło - rzędu 1,5 - 2 EV (czyli ponad 50%). To co przytoczyłeś tyczy się powłok antyrefleksyjnych, które zabierają ułamek procenta transmisji. Można przyjąć, ze Hoya Fusion da ci mniej odblasków (16-sto warstwowe powłoki), ale niestety ma gęstszą folię polaryzacyjną, wiec zabierze więcej światła. Hoya HD ma mniej powłok (8 warstw) więc może się gorzej sprawować pod światło (spadek kontrastu), ale z racji bardziej "przezroczystej folii" zabierze mniej światła - czyli jest zysk na czasie migawki. Mi akurat bardziej zależało na "jasności" filtru - stąd wybór.
    BTW producenci w specyfikacjach z reguły nie podają ile światła zabierają ich polary - bo z punku widzenia marketingowego nie jest to powód do chwalenia się (w odróżnieniu od filtrów szarych).

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomoc w wyborze
    By Fejton in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 01-10-2014, 13:20
  2. Pomoc w wyborze obiektywu ?
    By delek in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20-08-2014, 20:09
  3. pomoc w wyborze samochodu
    By Kwiatek111 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-12-2012, 23:33
  4. Pomoc w wyborze
    By TommyBoy in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 10:41
  5. Pomoc w wyborze.
    By jacek123 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-04-2009, 20:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •