Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jasność wywoływanych zdjęć a ustawienia monitora

    Witam,

    Zazwyczaj zdjęcia obrabiam na ekranie laptopa. Wiem, wiem, nie powinienem tego robić. Dużo podróżuje i nie mam jak wozić z sobą ogromnego monitora. Jasność w moim ThinkPad mam ustawioną na 13. Przed chwilą odebrałem czarno-białe zdjęcie z ProfiLab Express, które jest około 2-3EV ciemniejsze od tego co widzę na ekranie laptopa. Jak można ustrzec się przed tego rodzaju błędami? Czy to wina leży po stronie labu czy mojej obróbki? Zainteresowanym mogę pokazać zdjęcie, jednak osobie na zdjęciu obiecałem, że go nie opublikuję, dlatego nie zamieszczam fotografii w wątku.

    Pozdrawiam,
    Łukasz
    D750 | N 20-35/2.8D, N 28-70/2.8D, S 35/1.4 Art, N 85/1.4D | SB-910 | Flickr

  2. #2

    Domyślnie

    A to zdjęcie było zapisane jako grayscale czy RGB? Jaki był profil?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej wina leży po stronie ustawienia jasności wyświetlacza w laptopie. Zapewne jest o te 2-3EV zbyt jasno i w konsekwencji sam przyciemniasz swoje zdjęcia, żeby na twoim laptopie nie waliły po oczach. Moim zdaniem, powinieneś kupić lub pożyczyć jakiś, nawet najprostszy, kalibrator i zrobić sobie profil tego wyświetlacza. Taka prosta kalibracja oczywiście nie spowoduje cudów, nie wyeliminuje różnych odchyłek i nierównomiernego wyświetlania, ale w miarę prawidłowo ustawi ci ogólną jasność i kolorystykę obrazu tak, żeby możliwie sensownie pasował do standardu sRGB. Następnie zapisujesz obrobione JPEG-i bez zaszytego profilu i już nie powinno być wielkich różnic. Trzeba tylko uważać, żeby później nie zmieniać ustawienia jasności wyświetlacza.
    Jacek

  5. #5

    Domyślnie

    ...i pamiętać o tym, że ekaran laptopa się rozjaśnia, jak się go do prądu podłączy

    Nie ma się co śmiać - ostatnio na jakimś angielskim forum czytałem wpis rozżalonej użytkowniczki, która fotki sobie obrobiła "na baterii", a później po podłączeniu zasilania było: O ja! Ale jasno! I obróbeczka od nowa
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  6. #6

    Domyślnie

    Odpowiedź jest prosta - pewnie nie dostosowałeś oświetlenia w pokoju, w którym retuszujesz, do jasności ekranu. Tutaj opisałem jak przygotować stanowisko do obróbki zdjęć: http://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzani...obrobki-zdjec/ (w połowie artykułu jest akapit, w którym zostało to wyjaśnione)

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście. Nie chce mi się nawet myśleć ile zdjęć musiałbym poprawić przed wywołaniem w labie. Podświetlenie matrycy zjechało do 7 przy obecnych warunkach oświetleniowych w moim pokoju.
    D750 | N 20-35/2.8D, N 28-70/2.8D, S 35/1.4 Art, N 85/1.4D | SB-910 | Flickr

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez skinny500 Zobacz posta
    Odpowiedź jest prosta - pewnie nie dostosowałeś oświetlenia w pokoju, w którym retuszujesz, do jasności ekranu. Tutaj opisałem jak przygotować stanowisko do obróbki zdjęć: http://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzani...obrobki-zdjec/ (w połowie artykułu jest akapit, w którym zostało to wyjaśnione)
    Tomek, dzięki za ten link! Bardzo rzeczowo i jasno opisane.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SerU Zobacz posta
    ...i pamiętać o tym, że ekaran laptopa się rozjaśnia, jak się go do prądu podłączy

    Nie ma się co śmiać - ostatnio na jakimś angielskim forum czytałem wpis rozżalonej użytkowniczki, która fotki sobie obrobiła "na baterii", a później po podłączeniu zasilania było: O ja! Ale jasno! I obróbeczka od nowa
    Pewnie zarządzanie energią było dla niej czarną magią. Warto pobawić się tym mechanizmem i dostosować na czas obróbki.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •