Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    A kalibrujesz programem X-Rite czy Adobe DNG Profile Editor?
    Ponoć ten drugi lepiej sobie radzi.
    X-T10: xf 35f2, xf90
    D600:

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaku Zobacz posta
    A kalibrujesz programem X-Rite czy Adobe DNG Profile Editor?
    Ponoć ten drugi lepiej sobie radzi.
    Dołączę się do dyskusji. Używałem zarówno wtyczki X-Rite do LR jak i DNG i rzeczywiście daje to różne obrazy.
    Z własnych doświadczeń. Zabierałem to cudo na kilka wesel pod koniec sezonu. Oświetlenie różne od świetlówek poprzez halogeny do wstrętnych podobno białych ( na zdjęciach zielonych ) LED. NIGDY nie użyłem profilowania podczas edycji w LR. Tak jak pisał któryś z kolegów, że wygląda to jak Adobe Standard a wyraźne zmiany można zauważyć na przykład w kolorach sukienek gości. Zdecydowanie używam karty szarej Kodaka do ustawienia WB a potem wbudowanych profili D2X Mode w LR.

  3. #23

    Domyślnie

    D2X mode są tylko dla starszych puszek. Jak dobrze widzę, na D3000/5000 się skończyło, późniejsze body tych profili już nie mają.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    W teorii to ja też wiem jak to działa. Tyle że w praktyce nie wychodzi, dlatego podejrzewam, że jest coś, o czym nie wiem lub coś co przegapiłem.
    Ale będę badał jeszcze temat.
    A mógłbyś pokazać taki przykład z różnych puszek? Właśnie ze względu na różne matryce zastanawiałem się nad kupnem, ale jeżeli nie ujednolici mi to wyników, to szkoda kasy...
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  5. #25
    Oszczędny w słowach Awatar Daedric
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    120

    Domyślnie

    Czy robicie profil pod każdą sesję? Zastanawiam się nad zakupem i najchętniej bym zrobił profile pod każdy obiektyw i różne rodzaje oświetlenia i tylko z nich korzystał zamiast Camera Standard lub Adobe Standard. Tylko pytanie czy warto?
    D750 + T24-70-200 2.8 VC + 50 1.8G + SB-910
    LP FS 400 AW + TT Retrospective 20 + Triopo (GT-3230X8C + B-2)

  6. #26

    Domyślnie

    Jeżeli kogoś interesuje temat profilowania aparatów, rozumiany jako profil ekspozycji i koloru, to powinien się zapoznać z książką: "Tajniki ekspozycji i systemu strefowego dla fotografów cyfrowych" Lee Varis`a.
    Książka zakresem oczywiście znacznie wykracza poza samo omówienie kalibracji aparatu, ale od tego się zaczyna. Myślę, że po jej przejrzeniu, każdy kogo ta tematyka zainteresowała, będzie mógł sobie odpowiedzieć, czy w jego przypadku warto się w to bawić. Jeżeli tak, to ma dokładną instrukcję jak to robić. Ja w to, puki co, nie wszedłem, z prostej przyczyny- omawiane metody kalibracji dotyczą LR i PS, a ja obrabiam głównie w CNX2, a w tym programie możliwość wykorzystania ColorChekera jest praktycznie zerowa. Książka jednak omawia szeroko sprawy naświetlania i postprocesingu, więc nawet jeżeli nie bedziemy przeprowadzać kalibracji przy pomocy X-Rite ColorCheker, to i tak warto ją poczytać. Ja przynajmniej nie zamierzam się jej pozbywać.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Daedric Zobacz posta
    Czy robicie profil pod każdą sesję? Zastanawiam się nad zakupem i najchętniej bym zrobił profile pod każdy obiektyw i różne rodzaje oświetlenia i tylko z nich korzystał zamiast Camera Standard lub Adobe Standard. Tylko pytanie czy warto?
    Profilowanie każdej sesji raczej nie ma sensu bo po pół roku będziesz mieć kilkadziesiąt profili. A ich usunięcie powoduje że jak jeszcze raz będziesz chciał obrobic / poprawić obróbkę tego samego Rawa a skasowałes profil to LR automatem wróci do np Adobe standard - bo coś musi mieć jako punkt wyjściowy.

    Uważam że profiluje się raz dla danego aparatu (ewentualnie osobno z różnymi obiektywami) i potem go stosujesz. A balans bieli dostosowujesz na podstawie zdjęcia ze wzornikiem lub na oko jak nie ma czasu na wzornik.
    Czyli traktujesz profil xrite jako kolorystyczny a balans bieli osobno ustawiasz na podstawie fotki wzornika (już bez robienia profila tylko synchronizacja ustawień między zdjęciem wzornika i reszty)

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Jeżeli kogoś interesuje temat profilowania aparatów, rozumiany jako profil ekspozycji i koloru, to powinien się zapoznać z książką: "Tajniki ekspozycji i systemu strefowego dla fotografów cyfrowych" Lee Varis`a.
    Książka zakresem oczywiście znacznie wykracza poza samo omówienie kalibracji aparatu, ale od tego się zaczyna. Myślę, że po jej przejrzeniu, każdy kogo ta tematyka zainteresowała, będzie mógł sobie odpowiedzieć, czy w jego przypadku warto się w to bawić. Jeżeli tak, to ma dokładną instrukcję jak to robić. Ja w to, puki co, nie wszedłem, z prostej przyczyny- omawiane metody kalibracji dotyczą LR i PS, a ja obrabiam głównie w CNX2, a w tym programie możliwość wykorzystania ColorChekera jest praktycznie zerowa. Książka jednak omawia szeroko sprawy naświetlania i postprocesingu, więc nawet jeżeli nie bedziemy przeprowadzać kalibracji przy pomocy X-Rite ColorCheker, to i tak warto ją poczytać. Ja przynajmniej nie zamierzam się jej pozbywać.
    Jak kogoś interesuje jedynie zagadnienie profilowania opisane w tej książce i szkoda mu kasy. Warto poszukać wersji w oryginalnym języku.
    D610, D300s, N35mm f/2D, N85mm f/1.8, N55-200mm f/4-5,6, SB-700 i inne klamoty

  9. #29

    Domyślnie X-Rite ColorChecker Passport

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Czy istnieje tu ktoś, kto potrafiłby mi tak oprofilować aparaty, żeby "jednym kliknięciem" w Lightroomie uzyskać taką samą lub chociaż zbliżoną kolorystykę na zdjęciach bez względu na użyty aparat?

    Cytat Zamieszczone przez miro60 Zobacz posta
    No istnieje - podobno DR5000 to potrafią.
    Czy przypadkiem nie uzyskamy tego tworząc profil w DNG Profile Editor, dostosowując go do naszych upodobań. Następnie tworzymy kolejne profile dla kolejnych aparatów, dostosowując je tak każdy kolor był oddany w identyczny sposób?


    https://x-equals.com/blog/playing-wi...mera-profiles/

    https://x-equals.com/blog/playing-wi...s-part-2-of-3/

    https://x-equals.com/blog/playing-wi...s-part-3-of-3/
    D50

  10. #30

    Domyślnie

    Pytanie trochę w innym kierunku: jak jest z trwałością (wierność barw) X-Rite ColorChecker Passport ? O ile się nie mylę, to gwarantują 2 lata. Co potem ? Czy ktoś ma praktyczne doświadczenia ?

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •