Close

Strona 4 z 9 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 89
  1. #31

    Domyślnie

    @ kuuubu
    Fotografia, jaką się zajmujesz, jest raczej statyczna i potrzeba drugiego aparatu jest wątpliwa.
    Drugie body potrzebne jest reporterom, gdy nie ma czasu na przepięcie obiektywów.
    Nie jest też prawdą, że pod DX są lepsze obiektywy UWA, jest dokładnie odwrotnie.
    Nie ma pod DX obiektywów klasy Nikkor AF-S 14-24 mm f/2.8G ED, czy Tamron 15-30 mm f/2.8 Di VC USD.
    Przy fotografowaniu wnętrz w świetle zastanym często napotyka się się na duże kontrasty,
    których opanowanie jest dużo łatwiejsze na FX niż DX.
    Jeśli masz trochę pieniędzy do wydania, to dużo lepszym pomysłem jest wydanie ich na obiektywy
    (choćby wzmiankowany TS), niż na drugie body.

  2. #32

    Domyślnie

    @ cz4much

    Rozmowa z ludźmi otwartymi na "inne", to przyjemność.
    Teraz tak. Nieskromnie powiem ze coś prawdziwego w tym co napisałem było. Ale ( zawsze jest jakieś ale...)
    - jak to słusznie napisał TOP 67 w fotografii 1:1 przysłona realna to nie to co ustawiasz na obiektywie. Czyli jak ustawiasz 5.6 to tak naprawdę masz 11, 16, 22 w zaleznosci od skali powiekszenia. Powiem tak, jak lubisz proxi, makro i mikro to masz się czego uczyć nawet gdybyś był niesmiertelny. To bardzo specyficzna dziedzina i dzieją się rożne "cuda"
    Napisze tak. Jako ze podobno koniec wieczy dzieło, to może warto od niego wyjść ? Tak prostacko, gdyby Kossak miał malować "bitwę pod raclawicami" na znaczek pocztowy, to pewnie przedstawił by ja inaczej niż zrobił to w Panoramie?

    Owocnych przemyśleń i dobrych zdjęć.

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kri-kri Zobacz posta
    - jak to słusznie napisał TOP 67 w fotografii 1:1 przysłona realna to nie to co ustawiasz na obiektywie. Czyli jak ustawiasz 5.6 to tak naprawdę masz 11, 16, 22 w zaleznosci od skali powiekszenia.
    To akurat nie jest prawdą.
    W Tamronie 90/2.8 VC USD jak ustawię f/8, to mam f/8 i to niezależnie od skali (odległości ostrzenia)
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To akurat nie jest prawdą.
    W Tamronie 90/2.8 VC USD jak ustawię f/8, to mam f/8 i to niezależnie od skali (odległości ostrzenia)
    Nie miałem tego obiektywu, ale tak może być w trzech przypadkach

    1. Obiektyw zmienia ostrość poprzez zmianę ogniskowej (transfokator). Raczej wątpliwe, tak mają tylko lepsze obiektywy filmowe. Zresztą nie zgadzają się parametry techniczne. Przy skali 1:1 obiektyw ostrzy z 30 cm, czyli skraca ogniskową tylko do 75 mm.
    2. Obiektyw nie przekazuje do body informacji o "efektywnej przysłonie". To można sprawdzić, robiąc zdjęcia białej ściany przy ustawieniu ostrości na 30cm i nieskończoność. Ekspozycja nie powinna się zmienić.
    3. Obiektyw otwiera przysłonę przy ostrzeniu coraz bliżej (odpowiednią krzywką, więc płynnie). Ten myk powinien działać tylko przy przysłonach większych niż 5. Ustawiając 2.8, wg moich obliczeń przy skali 1:1 powinien pokazać 4.5.

    Chyba, że masz na myśli podręcznikową definicję przysłony. Ja piszę i ilości światła docierającego do matrycy. Ale ta dyskusja za daleko odbiegła od tematu wątku. Ostatnie dwa posty chętnie przeniosę do wątku o Tamronie.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 06-09-2015 o 19:27
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #35

    Domyślnie

    @ Gonzo G

    To swietnie !!!. Może wiesz jak to zrobili od strony technicznej ?.Pytam bo tego tamrona nieznam a ciekaw jestem jak to rozwiązali i czy wpływa to na jego "awaryjnosc" , czy są jakieś ograniczenia tej funkcji i czy można wybrać miedzy ustawieniem f nominalnej i realnej. ? Jak zbyt dużo pisania, to wyślij tylko jakieś linki. Proszę bo naprawdę szukałem na Google i nic........

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Nie miałem tego obiektywu, ale tak może być w trzech przypadkach

    1. Obiektyw zmienia ostrość poprzez zmianę ogniskowej (transfokator). Raczej wątpliwe, tak mają tylko lepsze obiektywy filmowe. Zresztą nie zgadzają się parametry techniczne. Przy skali 1:1 obiektyw ostrzy z 30 cm, czyli skraca ogniskową tylko do 75 mm.
    2. Obiektyw nie przekazuje do body informacji o "efektywnej przysłonie". To można sprawdzić, robiąc zdjęcia białej ściany przy ustawieniu ostrości na 30cm i nieskończoność. Ekspozycja nie powinna się zmienić.
    3. Obiektyw otwiera przysłonę przy ostrzeniu coraz bliżej (odpowiednią krzywką, więc płynnie). Ten myk powinien działać tylko przy przysłonach większych niż 5. Ustawiając 2.8, wg moich obliczeń przy skali 1:1 powinien pokazać 4.5.

    Chyba, że masz na myśli podręcznikową definicję przysłony. Ja piszę i ilości światła docierającego do matrycy. Ale ta dyskusja za daleko odbiegła od tematu wątku. Ostatnie dwa posty chętnie przeniosę do wątku o Tamronie.
    Chodzi o ilość światła, ale cała trójka pisze o czym innym.

    Ja piszę o tym, że jeśli ustawię f/22, to będę miał zrobione zdjęcie z f/22, (edit) dlatego podałem wcześniej f/8 dla przykładu, bo wartość maksymalnego otworu w T90/2.8VC zmienia się z f/2.8 do f/5.6 przy minimalnej odległości ostrzenia.

    Ty piszesz o obiektywach makro, które zachowują się jak zoomy ze stałym światłem - brak fizycznej zmiany jasności układu optycznego,

    kri-kri
    pomylił współczesne obiektywy z elektroniką z pierścieniami makro (zmniejszają ilość światła padającego na matrycę, ale to chyba większość wie), albo ze starymi obiektywami bez elektroniki, gdzie nie było przekazywania wartości maksymalnego otworu względnego i wartość ta była dla aparatu stała, więc i wartość przesłony przy minimalnych odległościach ostrzenia była przekłamana.


    Cytat Zamieszczone przez kri-kri Zobacz posta
    @ Gonzo G

    To swietnie !!!. Może wiesz jak to zrobili od strony technicznej ?.Pytam bo tego tamrona nieznam a ciekaw jestem jak to rozwiązali i czy wpływa to na jego "awaryjnosc" , czy są jakieś ograniczenia tej funkcji i czy można wybrać miedzy ustawieniem f nominalnej i realnej. ? Jak zbyt dużo pisania, to wyślij tylko jakieś linki. Proszę bo naprawdę szukałem na Google i nic........
    Rozwiązane jest to dokładnie tak samo jak przy każdym zoomie ze zmiennym światłem i jest obecne chyba w każdym obiektywie makro z elektroniką.

    Nie ma pojęcia f nominalna, f realna, f jakaś tam. "f" jest właściwością fizyczną stałą dla danego układu optycznego i nie można jest w żaden sposób zmienić. "f" to ogniskowa.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 07-09-2015 o 00:17
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #37

    Domyślnie

    @ Gonzo G

    Oj, oj. Twój upór jest godny lepszej sprawy. Powiem nawet że zniechęcił mnie do pisania co i jak. Znalazłem więc taki bardzo przystępny tekst.Proszę.

    http://www.pierretoscani.com/echo_ouvertures.html

    Poczytaj sobie. Masz wszystko opisane w bardzo obrazowy sposób. Jest też o zoomach, makro, itd. Masz konkretne przyklady jak Twoja teoria o jedynej słusznej przysłonie sprawdza sie w praktyce Tłumacz Google pewnie niewystarczy, ale jestem pewien że znajdziesz jakiś sposób. A może same rysunki i wzory wystarczą ? To Twój problem. Możesz tez podać jakieś źródła potwierdzające to co piszesz. Znalazłem instrukcje obslugi, dokumentację techniczna i komercjalna tego Tamrona, jakieś testy, ale ani słowa o jego magicznej przysłowie.

    Powodzenia

  8. #38

    Domyślnie

    PS
    Z przyjemnością przyznam, ze się mylę . Swiat się zmienia, nowe technologie wysyłają stare modele teoretyczne do lamusa. Fajnie jest uczyć się, nauka idzie do przodu i fajnie jest podążać razem z nią. Ale podaj jakieś źródła : książki, artykuły, strony. itd, jak masz ten obiektyw to może zrób eksperyment który to potwierdzi ? Naprawdę inaczej trudno o merytoryczna rozmowę.

  9. #39

    Domyślnie

    Eksperyment ??
    Czy ty wiesz o czym teraz bredzisz ??

    Sprawa jest prosra f/8 musi być f/8, inaczej nie mógłbyś ustawiać przesłony z body, bo miałby błędnie naświetlone zdjęcia.

    A jak tak bardzo domagasz się dowodów, to sam je najpierw pokaż.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 07-09-2015 o 08:02
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #40

    Domyślnie



    Jest chyba jak piszesz. "Sprawa jest prosra" Lub prawie ......
    Jak mówi przysłowie
    "on ne saurait faire boire un âne qui n’a pas soif "
    I tym ludowym akcentem kończę swój udział w tej dyskusji.
    Ostatnio edytowane przez kri-kri ; 07-09-2015 o 08:57

Strona 4 z 9 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •