Close

Strona 26 z 26 PierwszyPierwszy ... 16242526
Pokaż wyniki od 251 do 257 z 257
  1. #251

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Odświeżam.
    Zauważyłem niestety plamki u siebie. Zwłaszcza na fotach nieba i to już przy f8-9. Z tego co widzę jest troszkę pyłku na lustrze więc muszę kupić gruchę i spróbować to odessać.
    Jeżeli widzisz plamki na zdjęciach, to do czyszczenia masz matrycę, wyczyszczenie komory lustra niczego n ie zmieni. Trzeba podmuchać, albo umyć, najłatwiej zestaw czyszczący ROTIN, płyn i szpatułki.

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    - czy faktycznie jeśli nie uda się odessać to można śmiało dmuchnąć? Bo boję się, że jak dmuchnę to te pyłki wpadną gdzieś głębiej, np. na matrycę (choć ona nie wiem w jakim jest stanie)
    Dmuchać, szczególnie gruszką, możesz śmiało, niczego nie zepsujesz w ten sposób. Ale jak masz plamy na matrycy, to dmuchanie nic nie da.

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    - dlaczego z poziomu aparatu nie mogę wybrać podniesienia lustra? znalazłem tą opcję, ale jest na szaro; mogę wybrać tylko "czyszczenie matrycy", ale to kompletnie nic nie daje
    Za pewne masz za słabą baterię, musi być chyba 60% o ile dobrze pamiętam.

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    No i pytanie o gruchę.
    Obojętnie, byle bez talku.

  2. #252

    Domyślnie

    Wrzucam foty. Dramatu niby nie ma, ale jednak je widać. Tę z prawego górnego rogu widać nawet na zdjęciach na innym tle
    Fotki są na f9, ogniskowa 600mm+konwerter 1.4
    zdjęcie bez obróbki
    DSC_1730-1.jpg

    zdjęcie z automatyczną korektą tonów (tutaj plamy najbardziej widać)
    DSC_1730-2.jpg

    no i opcja z użyciem "prosto z pozytywu z podbitym kontrastem
    DSC_1730-3.jpg

    Przy okazji zapytam, która z kolorystyki nieba powinna zostać po finalnej obróbce? Bo nie wiem czego mniej więcej się trzymać jako wzorca na przyszłość. Opcja 2 na pewno odpada, a 3 też nie wiem czy nie za bardzo niebieska.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  3. #253

    Domyślnie

    Moim zdaniem grucha tu nie pomoże. Trzeba czyścić matrycę. Miałem ten sam objaw niestety.

    Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
    Nikon d7200, Nikkor 18-140, Nikkor 40 mm, Nikkor 35 mm, Nikkor 10-20

  4. #254

    Domyślnie

    To chyba poszukam serwisu we Wrocku bo sam trochę się boję. Niby w teorii nic trudnego, są jakieś poradniki w necie, ale nie wiem czy ryzykować :/ Napisałem do TOP67, może on się tym zajmuje.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  5. #255

    Domyślnie

    Jedna i druga się nada. Pyłków się nie odsysa tylko dmucha gruchą.
    Żeby podnieść lustro trzeba najpierw naładować akumulator.
    Jak dmuchanie nie pomoże to zostaje czyszczenie szpatułkami i płynem.
    Dmuchać w komorę przy ustawieniu body matrycą do dołu.

  6. #256

    Domyślnie

    Ja najczęściej ustawiam puszkę na statywie, przechyloną w dół i dmucham od spodu ile wlezie. Potem robię kontrolne fotki i ood tego uzależniam czyszczenie szpatułką. Jeśli jakiś widoczny syf uparcie jest, to odwracam aparat i czyszczę (zestaw rotin). Z reguły pomaga. Dość często zmieniam szkła, więc problem syfów na matrycy rozwiązuję kilka razy w roku przynajmniej. Oczywiście, co już wyżej kolega napisał - naładowac koniecznie baterię. Kiedyś mi klapnęło lustro jak dmuchałem gruszką. Robiłem to na zewnątrz przy -20. Jakimś cudem wpadł mi włos do środka i musiałem coś z tym zrobić pomimo niesprzyjających warunków, bo zachód słońca był tuż, tuż. Bateria musiała być na granicy, bo lustro się podniosło, a potem bez ostrzeżenia zamknęło. Na szczęście, nic się wtedy nie stało ze sprzętem, ale od tej pory uważnie sprawdzam naładowanie, zanim ruszę temat
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  7. #257

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o czyszczenie to jeśli gruszka nie pomoże to ja osobiście polecam suche szpatułki lekko spryskać alkoholem izopropylowym, bo jak kupujesz te już namoczone są zbyt mokre i zostają zacieki (okrągłe plamy).
    ...

Strona 26 z 26 PierwszyPierwszy ... 16242526

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •