Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 4 - Auto Mask

    Cześć,
    mam takie pytanie do funkcji Auto Mask przy pędzlu korygującym. W momencie jak "jedziecie" pędzlem przy krawędzi i ręka się definitywnie omsknie tak, że zajedziecie nim na fragment, którego nie chcieliście oznaczyć (pędzel definitywnie przekracza krawędź), to Auto Mask powinien to wychwycić i nie pozwolić na jego oznaczenie, czy oznaczy ten fragment?

    Innymi słowy - Auto Mask działa poprawnie tylko jeśli jadę delikatnie wzdłuż krawędzi do której chcę zaznaczyć zdjęcie?

    Dzięki,
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz LRa, to chyba najprostszą drogą na znalezienie odpowiedzi byłoby samodzielne przeprowadzenie eksperymentu. Wiedziałbyś wszystko w krótszym czasie niż napisanie pytania (chyba, że piszesz jak błyskawica ).

    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bywa różnie, i to zależy od zbyt wielu parametrów, żeby wysnuwać jakieś proste prawa typu: zawsze będzie tak, lub zawsze będzie inaczej. Na przykład inaczej będzie się selekcjonować ostra krawędź dachu na tle dość jednolitego nieba, a inaczej krawędź kwiatka na tle kwietnej łąki w fotografii makro - kreska dachu jest ostra, wyraźna i o zdecydowanie innym kolorze niż niebo, a poza tym są inne i dość stałe różnice jasności na całej krawędzi. Natomiast krawędź płatka na zdjęćiu makro ma małą GO, tło jest wielokolorowe, a co najważniejsze na płatku mogą być odblaski i cienie, które powodują, że pixele nawet w granicach samego płatka są jaśniejsze i ciemniejsze niż tło, co bywa dla programu mylące. I w tak różnych przypadkach pędzel zachowa się skrajnie różnie - i prawdę mówiąc nie ma się co temu dziwić.

    Jeśli są jakieś newralgiczne miejsca, powęiksz sobie obrazek i dostosuj średnicę pędzla, u mnie ten myk działa cuda; potem tylko twardym pędzlem poszerzam już zaznaczony automatycznie rejon.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •