Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Zielone, szare, fioletowe plamy na skórze

    Cześć!


    Pomożecie mi namierzyć w sieci jakiś dobry tutorial na pozbywanie się przebarwień ze skóry?

    Mój problem polega na tym, że ostatnio zrobiłam parę zdjęć rodzinnych (ćwiczyłam ze znajomymi) i szlag mnie trafia z edycją skóry. Nikt z nas nie ma idealnie jednolitej i często zdarza mi się podczas edycji, że uwidaczniają się u kogoś plamy na skórze - takie zielonkawo szarawe albo fioletowe, często to wynika z tego, że np. ktoś ma większy obszar pokryty żyłkami albo po prostu cieńszą skórę w okolicach szyi i obojczyków czy też na ramionach i łydkach. To są bardzo małe obszary, ale widoczne z kilometra. Dodatkowo nieco podciągnięte ISO i katastrofa gotowa.


    Frazy, jakie wpisuję w wyszukiwarkę, to głównie zafarb, color cast i wariacje na temat słowa tint. Na hasło redukcja przebarwień znajduję tylko tutoriale do występlowania przebarwień potrądzikowych. Wszystkie porady jakie dotąd znalazłam jednak oddziałują na zdjęcie bardzo globalnie, a jak napisałam zielonkawe lub szarawe placki pojawiają się wybiórczo (tj skóra na około ma kolor, jaki mi się podoba). Gausian blur i odzyskiwanie struktury przez filtr górnoprzepustowy nie zawsze pomaga - machanie pędzelkiem jest strasznie pracochłonne a często i daremne, bo wygląda to sztucznie.


    Szukam jakiejś naprawdę skutecznej metody. Dysponuję aktualnie Photoshopem i Ligtroomem.
    Bardzo proszę o wasze najlepsze porady/tutoriale odnośnie edycji skóry dla przeciętnych Kowalskich, które mogę wcielić w życie przy okazji zwykłego focenia w plenerze, a nie w studio.
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  2. #2

    Domyślnie

    Machania pędzlem nie unikniesz, to jedyny sposób na usunięcie plam.

    A metod jest wiele i wszystkie pracochłonne. Retusz skóry to jedno z najcięższych zagadnień przy obróbce.
    Polecam książkę Scotta Kleby'ego w której jest opisanych klika technik. (tytułu nie pamiętam).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Pokaż problem wizualnie, bo to co opisujesz to zbiorczo problemy ze skórą, a w praktyce to są różne procesy edycyjne: osobno zmarszczki, osobno siniaki, osobno żyłki, i tak dalej...

    Najlepiej zrób parę zbliżeń z najczęstszymi problemami i licz na to, że może wtedy znajdzie się ktoś, kto pomoże bardziej szczegółowo - bo teraz to nie widzę innej metody niż odsyłanei do jakichś poradników (obojętne czy na papierze, czy w sieci), w których nota bene też te problemy będą rozbite na poszczególne kategorie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak na złość nie mogę się teraz dostać do mojego komputera i zdjęć. Wrrr. Wrzucę niebawem.

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    (...)teraz to nie widzę innej metody niż odsyłanei do jakichś poradników (obojętne czy na papierze, czy w sieci), w których nota bene też te problemy będą rozbite na poszczególne kategorie.
    Nic nie szkodzi. Jeżeli to będą poradniki polecone przez Was, to super. Internet teraz się ugina pod tutorialami, zanim się dojdzie do czegoś wartościowego często trzeba kopać wiele czasu, a ja ufam Waszym rekomendacjom. Rozbicie na kategorie tym bardziej mi pomoże.

    Dodatkowe pytanie, może bardziej do fotografów ślubnych - w trudnych warunkach oświetleniowych ciężko zadbać, aby skóra każdego wyglądała na tip top, ale wypada oddać zdjęcia, na których każdy wygląda względnie korzystnie. Jak połączyć jedno z drugim?
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Jest akcja na PS. Tworzy sie 2 warstwy. Na jednej poprawia sie łatką fakturę a koloru to nie rusza. Druga warsztwa dziala odwrotnie - zmienia kolor nie ruszajac faktury. Ta akcja występuje w dwoch roznych odmianach - zalezy czy sie pracuje na 8 czy na 16 bitowym kolorze.
    Skleroza powoduje ze nie kojarze jak te akcje okreslano, ale pewnie zaraz tu podpowiedzą.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Karmazynowy odcien czy przebarwienie to.czasem efekt zbyt zimnego balansu bieli. Natomiast czerwone przebarwienia w cieniach bez problemu redukujesz jednym suwaczkiem kolorach selektywnych kanal czerwony i suwak niebieskozielony w prawo. Ale skupilbym sie najpierw na balansie bieli.

    Wysyłane z mojego LG-P940 za pomocą Tapatalk 2
    Nikon d7000 Nikon d800 Nikkor 50 1.4 Nikkor 35 mm 1.8 Nikkor 80-200 2.8 ED Nikkor 14-24 SB900 i masa innych gratów

  7. #7

    Domyślnie

    Jak pisał Jacek. Frequency separation, ot magiczna fraza

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
    Aparat

  8. #8

    Domyślnie

    Hej!

    Temat utworzyłam i porzuciłam... ależ ze mnie jędza. I nawet tych zdjęć nie mam.
    Ale znalazłam odpowiedź na moje bolączki.

    O Frequency separation już wiedziałam. I to nie było rozwiązanie. Chodziło mi o to, co dzieje się gdzieś "pomiędzy" warstwą tekstury skóry a warstwą jej zmiękczenia.
    I akurat niedawno na fotoblogii powstał tutorial do wygładzania przejśc totalnych. I to jest właśnie to, co załatwi ten opisany przeze mnie problem. Zarzucam linkiem, może komuś też pomoże:
    https://www.youtube.com/watch?v=7JKHE_bEEAs
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •