Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie D800 - Fotografowanie nocnego nieba

    Witam, mam do was pytanie. Do jakiego ISO można fotografować nocne niebo? Chodzi mi o jak najlepszą jakość przy czasie naświetlania 30 sekund, by obraz był akceptowalnej jakości. Tak, by było widać gwiazdy a nie wszechobecny szum

    Dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    30 sekund to przesada.
    Z gwiazd będziesz miał kreski.
    Do 8 sekund jeszcze są w miarę okrągłe.

  3. #3

    Domyślnie

    Popatrz na Flickr i będziesz wiedział.
    Przecież przy szerokim kącie 30s da radę.

    Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vid3 Zobacz posta
    30 sekund to przesada.
    Z gwiazd będziesz miał kreski.
    Do 8 sekund jeszcze są w miarę okrągłe.
    Zależy jaka ogniskowa. 8s na FF to jak masz coś w okolicach 60mm. Dla szerokiego kąta (17-18mm na FF) 30s jest w sam raz.

    Ale przez wzgląd na ilość Mpx w D800 dałbym jakieś 20-25s. Piksele są na tyle małe, że mogą zarejestrować zmianę pozycji gwiazdy.

    Cytat Zamieszczone przez michasacuer Zobacz posta
    Witam, mam do was pytanie. Do jakiego ISO można fotografować nocne niebo? Chodzi mi o jak najlepszą jakość przy czasie naświetlania 30 sekund, by obraz był akceptowalnej jakości. Tak, by było widać gwiazdy a nie wszechobecny szum
    Max ISO zależy od Twoich preferencji. Ja osobiście bym pojechał na ponad 6400 + downsampling. Generalnie w w exifach większości zdjeć tego typu jest ISO 3200-6400

  5. #5

    Domyślnie

    Pytam się, gdyż nie chce tracić czasu na próby i błędy. Zajęło mi to trochę czasu z moim starym d300 zanim nauczyłem się jakich czułości mogę używać a jakich nie. Jutro będę bawił się z D800 i chcę być "na gotowo" jeśli chodzi o tego typu zdjęcia

  6. #6

    Domyślnie

    1,5-2 EV lepiej niż D300. Nie wiem co Cię zadowala w D300, dla mnie w miare ok jest do iso 2000-2500. Więc na D800 jakieś 6400-8000 powinno dać radę.

  7. #7

    Domyślnie

    Robiłem ISO 3200 i około 15-20s przy ogniskowej 14mm. Przy 30s były już zauważalne kreski.
    Jak dla mnie ISO 6400 przy nocnym niebie i długim naświetlaniu na aparatach z serii D8xx było już za dużo.
    Proponuję zacząć od ISO 3200 i 15s - później dojdziesz do swoich ustawień.

    Acha: używałem f 2.8 - to w końcu też ważny parametr.
    Jak nie masz 2.8 tylko 4.0 to będzie gorzej, można lekko wtedy podnieść ISO i lekko wydłużyć czas - prób i błędów nie unikniesz, każde niebo jest inne
    Ostatnio edytowane przez miroko ; 11-08-2015 o 22:45

  8. #8

    Domyślnie

    Oj nie powiedział bym. Na 30 sekundach ISO 1600 z D300 to taka papka, że żadne wyostrzanie etc nie pomoże ;D Nawet w normalnym fotografowaniu max akceptowalne ISO to te 1600

    Będą miał słabą Sigmę 24-70 którą niestety trzeba przymykać, bo na f2.8 okropnie mydli, ale zobaczymy w praniu
    Ostatnio edytowane przez michasacuer ; 12-08-2015 o 09:36

  9. #9

    Domyślnie

    Przyznam się że nigdy nie fotografowałem gwiazd ale jasność obiektywu wydaje się mi kluczowa. Może warto wypożyczyć coś jaśniejszego?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michasacuer Zobacz posta
    Oj nie powiedział bym. Na 30 sekundach ISO 1600 z D300 to taka papka, że żadne wyostrzanie etc nie pomoże ;D Nawet w normalnym fotografowaniu max akceptowalne ISO to te 1600

    Będą miał słabą Sigmę 24-70 którą niestety trzeba przymykać, bo na f2.8 okropnie mydli, ale zobaczymy w praniu
    No to raz - kiepski obiektyw to takiej zabawy, bo dosyć wąsko więc nie poszalejesz z czasem. Jak nie poszalejesz z czasem to przydało by się wyciągnąć ISO, ale po tym co piszesz o D300 - nie znasz technik odszumiania.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •