Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Filtr połówkowy a rozdzielczość zdjęcia.

    Trafiłem na dziwny przypadek. Robiłem sobie test filtra połówkowego (Nisi Slim...) ze swojej starej Sigmy 77mm na moim nowym nabytku czyli Nikonie 16-85 spodziewając sie pogorszenia detali. Oczywiście przykładałem go do obiektywu bo średnice się nie zgadzały. Chciałem sprawdzić czy warto kupić taki sam tylko mniejszy do mojego Nikona. Zamiast pogorszenia odnotowałem znaczne polepszenie rozdzielczości po prawej stronie szczególnie prawy górny róg. Bez filtra prawa strona zawsze była lekko gorsza. Dziś przyszedł drugi tej samej firmy i ten sam typ i podobne wyniki. Na 16-85 na najszerszym kącie większa ostrość po całej prawej stronie widoczna bardziej przy F5.6 i F8. Ktoś miał coś podobnego? 16-85 ma niezłe osiągi jeżeli chodzi o rozdzielczość i jest równy. Tym bardziej mnie to dziwi. Czy ograniczenie bocznego światła przez filtr (obudowę) na to wpływa? Zdjęcia robiłem z zacienionego miejsca na nasłonecznione ze słońcem za plecami więc to chyba raczej nie to.

  2. #2

    Domyślnie

    Świetnie! Załóż drugi, tylko do góry nogami i poczujesz polepszenie 'rozdzielczości' po lewej stronie! Szkoda tylko że wtedy będziesz miał ostro po lewej, ostro po prawej a w środku żal...


    A mówiąc poważniej, to masz poczucie lepszej rozdzielczości, czy ostrości? Powieś tu zdjęcie bez i z filtrem i może coś się wyjaśni - bo tak to gadamy jak ślepy o kolorach.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Świetnie! Załóż drugi, tylko do góry nogami i poczujesz polepszenie 'rozdzielczości' po lewej stronie! Szkoda tylko że wtedy będziesz miał ostro po lewej, ostro po prawej a w środku żal...


    A mówiąc poważniej, to masz poczucie lepszej rozdzielczości, czy ostrości? Powieś tu zdjęcie bez i z filtrem i może coś się wyjaśni - bo tak to gadamy jak ślepy o kolorach.
    Jak widać to nie poczucie. 2 testy i 2 takie same efekty.



  4. #4

    Domyślnie

    OK, rozdzielczość nie drgnęła, tylko ostrość się poprawiła. I to co gorsze - naprawdę się poprawiła.

    Jest parę możliwych tłumaczeń: na przykład odkryłeś magiczny sposób poprawiania ostrości - wystarczy nakręcić filtr. Ale bez żartów - wykluczmy parę możliwych przyczyn, bo nagle się okazuje, że bez filtra zdjęcie jest dużo gorsze, co jest dziwne...

    1. Nie odkręciłeś/poluzowałeś przypadkiem przedniej soczewki w czasie zabaw z odkręcaniem i przykręcaniem filtra?
    2. Czy przy zdjęciu ze statywem wyłączyłeś VR?
    3. Kopiesz w statyw przy co drugim zdjęciu?
    4. To się pojawia tylko po prawej stronie, co z resztą kadru?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Podaj jeszcze parametry ekspozycji z tych zdjęć
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    OK, rozdzielczość nie drgnęła, tylko ostrość się poprawiła. I to co gorsze - naprawdę się poprawiła.

    Jest parę możliwych tłumaczeń: na przykład odkryłeś magiczny sposób poprawiania ostrości - wystarczy nakręcić filtr. Ale bez żartów - wykluczmy parę możliwych przyczyn, bo nagle się okazuje, że bez filtra zdjęcie jest dużo gorsze, co jest dziwne...

    1. Nie odkręciłeś/poluzowałeś przypadkiem przedniej soczewki w czasie zabaw z odkręcaniem i przykręcaniem filtra?
    2. Czy przy zdjęciu ze statywem wyłączyłeś VR?
    3. Kopiesz w statyw przy co drugim zdjęciu?
    4. To się pojawia tylko po prawej stronie, co z resztą kadru?
    1. A da się? Prawdę mówiąc nic tam nie lata.
    2. Zdjęcia z ręki i z VR.
    3. ....
    4. Tylko prawa. Reszta jest taka sama. Różnica tak mała że w granicach błędu np. poruszenie, AF itp

    Zaraz wrzucę full linki to dzisiejszych testów z filtrem 67 i wczorajszych z 77 tego samego typu. Poprawa jest tylko na 16 mm i może nieco wyżej (nie testowałem) i chyba tylko na wyższych wartościach F. Na F3,5 nie ma różnicy.
    Może być tak że sam Nikkon ma feler po prawej a filtr to jakoś niweluje. Nie mam pojęcia.

  7. #7

    Domyślnie

    Dla wszelkiej pewności, wykonałbym jeszcze parę zdjęć testowych z bardziej szczególastym tłem (żeby łatwiej ewentualnie obadać ilość szczegółu), ale ze statywu i z koniecznie wyłączonym VR. Chodzi o to, żeby wyeliminować co się da i stwierdzić, czy to wada obiektywu (coś przekoszonego w środku, albo coś), czy to moze coś innego - np. praca VR, poruszenie, itp.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    Test z przyłożonym filtrem 77
    andgraf.pl/DSC_5462.JPG
    andgraf.pl/DSC_5469-f.JPG

    Test z nowym filtrem 67
    andgraf.pl/DSC_5512.JPG
    andgraf.pl/DSC_5515-f.JPG

    Różnicę widać choć nie tak dużą jeszcze na 35 mm. Na 24 już nie jak i wyżej od 35 też nie ale to wymagałoby dokładniejszych testów.

  9. #9

    Domyślnie

    No to mamy już pierwszego winowajcę, który może wprowadzać problemy - VR. Tego się używa tylko gdy jest taka potrzeba. Inaczej tylko może psuć zdjęcia.
    Poza tym patrzysz na fragment zdjęcia, gdzie przyciemnia filtr - tam przechodzi znacznie mniej światła, a po wyraźnej zmianie odcienia widać też że część barw jest mocniej filtrowana - tym samym nie będzie takiego spadku jakości obrazu w wyniku aberracji.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Dokładniejszy tekst bez VR ale z ręki. Nie mam możliwości postawić statywu na oknie żeby rogi były widoczne. Podniosłem w zamian czułość. Tu już nie ma takich różnic. Może to VR? Zrobię jeszcze z VR.
    Odpowiednio na górze bez filtra od lewej (F3.5, F4.5, F5.6 i F
    Na dole to samo z filtrem
    Pierwszy obrazek prawy, górny róg
    Drugi: środek







    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    No to mamy już pierwszego winowajcę, który może wprowadzać problemy - VR. Tego się używa tylko gdy jest taka potrzeba. Inaczej tylko może psuć zdjęcia.
    Poza tym patrzysz na fragment zdjęcia, gdzie przyciemnia filtr - tam przechodzi znacznie mniej światła, a po wyraźnej zmianie odcienia widać też że część barw jest mocniej filtrowana - tym samym nie będzie takiego spadku jakości obrazu w wyniku aberracji.
    Dzięki za podpowiedź. Już mnie ktoś kiedyś ostrzegał przed VR że to taki półśrodek i na matrycy 24 MB może być już widoczny.

    Dorzucam jeszcze test z włączonym VR. Widzę że to chyba jednak loteria. Tu gorzej z filtrem na 3.5 i podobnie dalej. Prawdopodobnie dużo zależy od samego światła, jak i ile go wpada do obiektywu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Nie weszło do poprzedniego postu:

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Choć ciągle mnie zastanawia jakość tego zdjęcia po prawej z pierwszego testu tam gdzie są tylko 2. Już się potem nie powtórzyła. Co ja tam takiego zrobiłem...
    Ostatnio edytowane przez puchan ; 14-07-2015 o 19:25

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •