Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Nikon D750 - Trafność systemu AF

    Witam forumowiczów,

    Przeczytałem szereg postów poświęconych Nikon'owi D750 i zauważyłem kilka osób, które podobnie jak ja, narzekają na trafność nowego systemu AF. Chciałem otworzyć nowy temat poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

    Weźmy pod uwagę dwa testowe zdjęcia wykonane ze stosunkowo bliskiej odległości obiektywem 50 mm 1.8 G przy maksymalnym otworze przysłony. Używam centralnego punktu AF i ostrzę na litery "Ex" AS-S. Zdjęć nie poddałem żadnej obróbce - JPEG prosto z body.
    1) https://www.flickr.com/photos/132757...5/18816123963/ - Rozmycie w okolicy liter "K" i "s". Uważam zdjęcie +/- za prawidłowe.
    2) https://www.flickr.com/photos/132757...5/19410662666/ - Rozmycie w okolicy litery "K", natomiast obie litery "s" wydają się ostre. FF?
    Różnice w głębi ostrości widać wyraźnie na tabeli "odbitki według opisu" znajdującej się po lewej stronie.

    Wydaje mi się, że oba zdjęcia nie dość dobrze oddają mój problem. Generalnie robiąc zdjęcia przy przysłonie 1.8 - 2.8, raz dostaję FF, innym razem lekki BF. Z pomocą FocCal 2.2 skonfigurowałem mikroregulację AF na poziomie +4. Niekiedy jednak +4 nie wystarcza, i przy zdjęciu wiewiórki (https://www.flickr.com/photos/132757...5/19249168048/; ostrząc na jej korpus) dostałem FF - pas trawy przed nią ostry, ale jej oko już nie.

    Czy ktoś z szanownych forumowiczów, umie mi wyjaśnić dlaczego robiąc dwa zdjęcia z tej samej pozycji, jedno po drugim, raz otrzymuję lekki BF, innym razem FF? Raz odesłałem już aparat do serwisu przy ul. Łopuszańskiej. Powiedziano, mi, że szkło 50 mm 1.8 G zachowuje się poprawnie, natomiast body poddano ponownej kalibracji. Serwis przy wyłączonej mikroregulacji AF stwierdził że wszystko działa poprawnie.

    Nie wykluczam, że błędy w powyższych zdjęciach wynikają z braku moich umiejętności. Zazwyczaj robię zdjęcia krajobrazów i rzadko schodzę poniżej 3.5. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Zacznijmy od podstaw fotografii - płaszczyzna ostrości przebiega prostopadle do osi obiektywu, a nie w pionie. gdyby ostrość na tym zdjęciu wiewióra rozkładała się inaczej, to miałbyś obiektyw do śmieci. Ostrość jest dokładnie tam gdzie ma być.

    Zdjęcia koperty - AF może różnie trafiać, skoro ostrzysz na płaszczyznę pod dużym kątem - wystarczy minimalne przesunięcie kadru i AF inaczej ustawi ostrość.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcie wiewiórki robiłem z dość niskiej postawy, dlatego mająca na uwadze podział głębi ostrości 1/3 przed obiektem i 2/3 za nim, oczekiwałbym, że mniej trawy przed zwierzakiem będzie ostre, za to ostrość obejmie jeszcze fragment jego ogona.

    W piątek postaram się ponownie ustawić aparat na statywie i zrobić zdjęcia FocCal. Mam nadzieję, że uda mi się uchwycić dwa zdjęcia z różnym rozkładem głębi ostrości.

    Szukając odpowiedzi na moje wątpliwości, zacząłem czytać o "focus shift". Kwestia czy może on występować przy przysłonie 1.8.

  4. #4

    Domyślnie

    Warto jakieś lepsze narzędzie wykorzystać do robienia testów np. KLIK.
    Ale czy nie szkoda czasu?
    Czasem narzekanie bierze się z niezrozumienia działania AF, dość fajnie wytłumaczone co i jak: KLIK

    PS. a jak wszystko masz na gwarancji, to ślij do serwisu
    Pozdrawiam Mirek
    Dyplomata to człowiek ,który powie ci spier... w taki sposób ,że będziesz czuł zachwyt przed zbliżającą się podróżą

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz.antoniak Zobacz posta
    mająca na uwadze podział głębi ostrości 1/3 przed obiektem i 2/3 za nim, oczekiwałbym, że mniej trawy przed zwierzakiem będzie ostre, za to ostrość obejmie jeszcze fragment jego ogona.
    A dlaczego taki podział?
    Bardziej bym obstawiał 49% przed i 51% za.
    50mm, f/2.5, dystans 89cm - GO 2.2 cm przed i 2.32 cm za.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  6. #6

    Domyślnie

    Czym więcej amatorów "fotografów" bierze się za taki sprzęt, tym bardziej fora chłoną takimi tematami.

    Test aparatu za 8k i działania AF na kopercie od zdjęć i maści sephora na domowym stoliku. Nie zdziwię się jak się znajdą testerzy którzy fotografują w domu pływającą torebkę herbaty w domowej filiżance zaparzonego wywaru, albo szybkość/celność AFu przy spływającej wodzie w kiblu robiąc zdjęcia z ręki, i na tej podstawie będą stwierdzać i oceniać działanie AFu w aparacie.


    zrób test AFu jak napisał @nimnull - opisz że to było robione ze statywu, jeśli jest problem BF/FF wyślij aparat do serwisu (pewnie jest gwarancja) podaj też markę obiektywu i model, bo działanie AF'u w różnych szkłach różnie się odbywa.


    Obecnie mam d600 i d750
    Wszystko kupowane bez większych ciśnień i testów, pierwsze lepsze egzemplarze w sklepach.
    Podpinam Sigme 20 1.8, Nikkora 35 1.8 ED, Nikkora 85 1.8 G
    wcześniej był, Nikon 35 1.8 DX i też 50 1.8 G i wszystko hula/hulało aż miło :-] tylko moje testy to reportaże ślubne, lub sesje zdjęciowe, nie fotografuję w pokoju gazetek lub bateryjek
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 05-07-2015 o 20:16

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    Czym więcej amatorów "fotografów" bierze się za taki sprzęt, tym bardziej fora chłoną takimi tematami.

    Test aparatu za 8k i działania AF na kopercie od zdjęć i maści sephora na domowym stoliku. Nie zdziwię się jak się znajdą testerzy którzy fotografują w domu pływającą torebkę herbaty w domowej filiżance zaparzonego wywaru, albo szybkość/celność AFu przy spływającej wodzie w kiblu robiąc zdjęcia z ręki, i na tej podstawie będą stwierdzać i oceniać działanie AFu w aparacie.


    zrób test AFu jak napisał @nimnull - opisz że to było robione ze statywu, jeśli jest problem BF/FF wyślij aparat do serwisu (pewnie jest gwarancja) podaj też markę obiektywu i model, bo działanie AF'u w różnych szkłach różnie się odbywa.


    Obecnie mam d600 i d750
    Wszystko kupowane bez większych ciśnień i testów, pierwsze lepsze egzemplarze w sklepach.
    Podpinam Sigme 20 1.8, Nikkora 35 1.8 ED, Nikkora 85 1.8 G
    wcześniej był, Nikon 35 1.8 DX i też 50 1.8 G i wszystko hula/hulało aż miło :-] tylko moje testy to reportaże ślubne, lub sesje zdjęciowe, nie fotografuję w pokoju gazetek lub bateryjek
    Brawo 100% prawdy!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    A dlaczego taki podział?
    Bardziej bym obstawiał 49% przed i 51% za.
    50mm, f/2.5, dystans 89cm - GO 2.2 cm przed i 2.32 cm za.
    Bo tak powinno być. Pierwszy lepszy link z netu: http://www.lightstalking.com/depth-of-field-simplified.

    Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    Czym więcej amatorów "fotografów" bierze się za taki sprzęt, tym bardziej fora chłoną takimi tematami.

    Test aparatu za 8k i działania AF na kopercie od zdjęć i maści sephora na domowym stoliku. Nie zdziwię się jak się znajdą testerzy którzy fotografują w domu pływającą torebkę herbaty w domowej filiżance zaparzonego wywaru, albo szybkość/celność AFu przy spływającej wodzie w kiblu robiąc zdjęcia z ręki, i na tej podstawie będą stwierdzać i oceniać działanie AFu w aparacie.
    Twój komentarz jest nie na miejscu i totalnie bez sensu.
    1. Nigdy nie widziałeś moich zdjęć, więc skąd wnisek że jestem "fotografem"? Tak, nie żyję z fotografii, ale interesuję się nią od 4 lat i moje zdjęcia z Singapuru czy Indii nie jednego widza zachwyciły. Podirytowała mnie Twoja wypowiedź i nie wiem co chciałeś ją osiągnąć.
    2. Nie jest to test ani wody z toalety, którą Twój aparat na pewno super uchwyci, ani torebki od herbaty. Jest to moja pierwsza pełna klatka po przesiadce z D7000 i pytam uprzejmie czy takie zachowaie jest standardowe. Zaznaczam, że nie korzystałem wcześnije często z f 1.8. W rzeczy samej, od aparatu za 8K oczekiwałbym, że AF będzie bardziej wiarygodny i nie będę musiał każdego zdjęcia od razu oglądać na LCD. Jeśli chcesz to zacytuję tutaj innych "fotografów", którzy są dłużej na forum i mają podobne odczucia. Ot przeczytaj pierwszy wpis w "Rozczarowanie N D750". Ale nie, nie, nie... Tamten użytkownik to na pewno też lamus.


    Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    zrób test AFu jak napisał @nimnull - opisz że to było robione ze statywu, jeśli jest problem BF/FF wyślij aparat do serwisu (pewnie jest gwarancja) podaj też markę obiektywu i model, bo działanie AF'u w różnych szkłach różnie się odbywa.
    @kurczeblade polecam przeczytać jeszcze raz (teraz ze zrozumieniem) mój pierwszy post. Wiem co to jest FocCal i takowego używam. Może nie napisałem tego wprost, ale takie samo zachowine uzyskuje przy teście FocCal.

    Szkło: Nikkor 50 1.8 G.

  9. #9

    Domyślnie

    Trochę off topic:
    Kalibracja AF przy użyciu FocCal wydaje się jak najbardziej dobrą metodą. Jest tylko jedno ale... Nie kupiłem D750 po to żeby robić zdjęcia czarno białym kwadratom. Dlatego wymiśliłem prosty test, gdzie widać rozkład GO. Nie użyłem ani materiału odblaskowego, ani nie wykonywałem zdjęcia pod światło, ani przy słabym świetle. W takich warunkach AF miałby prawo się gubić. Kalkulatorów GO też widziałem już sporo, polecam: http://dofsimulator.net/pl/. Inne pytanie jakie zadałbym tutejszym zawodowcom, to czy w realnych warunkach, jest szansa na trafienie zdjęcia z odległości 1,5 m z f 1.8. Bo jeśli ktoś powie, że "nie" to i ja się nie będę godzinami wysilał.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    @kurczeblade - nie pomagasz
    @Lukasz korpus wiewiorki nie jest dobrym punktem dla AF. Krawedz wiewiorki ma wiele lepszy kontrast.

    Systemy AF kryja w sobie wielkie tajemnice I pisze to serio.
    Wielokrotnie stwierdzilem ze nie jest ustawiana ostrosc na to na co celowalem ale na cos obok. Dlatego ze celowalem na cos o malym kontrascie (np oko) a obok bylo cos wiele bardziej kontrastowego. Np krawedz glowy mocno odcinajaca sie od tla.
    Inni tez opisywali tego typu problemy. Np celuje w pilkarzy na boisku a ostrosc idzie na reklamy wkolo boiska.
    Ale to jeszcze nic. Pare dni temu dostalem do zabawy 200/2 a u wlasciciela to szklo wymagalo korekcji. Stwierdzilem wiec ze pierw sprawdze czy mam FF/BF. Wycelowalem poprzez prety na balkonie na cos daleko. I AF zglupial zupelnie. Nie byl w stanie ustawic ostrosci na niczym. Pukt ostrosci mialem dokladnie posrodku a prety balkonu byly bardzo daleko od punktu AF. Byly ponad rzad punktow na zwenatrz. A mimo to oglupialy system AF. Nie byly ostre ani te prety ani to w co celowalem.
    I to dla mnie najlepszy dowod na to ze nie liczy sie tylko punkt AF ale tez duzy kontrast obok punktu AF. I to wcale nie tak bliziutko tego punktu AF.
    To obserwowalem dla roznych body -D700 i D800 i roznych szkiel. Wiec to raczej cecha systemow AF w ogole. AF-S i 1 punkt AF. Centralny.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •