Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Pytanie z dziedziny IR - znawca potrzebny, nie opowiadacze teoretycznych bajek! :)

    Witajcie!

    Jak wiadomo fotografię IR można stosować na parę sposobów, jednym z nich i najprostszym jest po prostu nakręcenie na obiektyw odpowiedniego filtra IR, odcinającego światło widzialne, ale przepuszczającego podczerwień. Znane są też indywidualne przypadłości poszczególnych obiektywów, które w takich wypadkach skutkują tzw. hotspotem - nie będę tłumaczyć, bo znawca ma wiedzieć co to ten cały hotspot jest.

    Ale są różne filtry, różnei odcinające promienie podczerwone: jedne od 720 nm, inne od 830 nm czy jeszcze innych wielkości. Oczywiście różne są efekty działania takich filtrów, choć wszystkie zbiorczo można określić jako fotografia IR właśnie...

    No i teraz pytanie! Jak to jest z tym hotspotem obiektywu: czy w zależności od użytego filtra odcinającego od innej długości światło widzialne - hotspot się jakoś zmienia, rośnie lub maleje, czy zawsze jest niezmienny? Mam filtr odcinający od 720 nm (najpopularniejszy). Czy jak kupię inny, o innej granicznej wartości, hotspot obiektywu się zmieni, urośnie, może zmieni charakterystykę, zostanie niezmienny, czy może wręcz zniknie?

    Chętnie bym się dowiedział od praktyków, którzy mieli z tym do czynienia w większym stopniu niż przeczytanie dwóch postów gdzieś w internetach.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar goranick
    Dołączył
    01 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    163

    Domyślnie

    Znalazłem trzy foty z testów z jednego obiektywu (niestety zoom i różne ogniskowe) - trzy różne filtry: 680nm, 760nm i ok. 800nm (tyle,że nie pamiętam który jest który - notatki wcięło) Filtry "no name". Hotspot nie jest duży, ale chyba podobny. Na innych moich szkłach był ogromny ale o ile dobrze pamiętam to na wszystkich jednakowo duży.

    Wszystkie Canon 60D, EF 24-85. Proszę nie bić za jakość (brak) - to testy, ale da to może jakiś pogląd.





  3. #3

    Domyślnie

    O chłopie! Piękne zdjęcia, znaczy piękny test! Dziękuję za zamieszczenie, nawet bardzo dziękuję.

    Wynika z testu i to dość jednoznacznie, że - niestety dla mnie - zmiana filtra na inną długość wycinanego promieniowania nie zmienia nic a nic jeśli idzie o hotspoty; na Twoich zdjęciach hotspot wygląda, jakby stanął jak wryty i nawet nie drgnął, nawet o jotę nie puścił. Szkoda, bo już myślałem że może jak się go przekona innym filtrem...

    A zatem wygląda na to, ze Nikkor 12-24/4 się do IRów nei nadaje, choć poza tym jest to obiektyw, którzy bardzo wysoko oceniam. Szczęśliwie wszędzie piszą, że mało ceniony spacerniak N18-200 nie daje na żadnej ogniskowej ani śladu hotspota, co potwierdzam, choć nei robiłem testów co 2 mm ogniskowej. Ale robiąc na spacerze zdjęcia korzystałem z każdej ogniskowej jaka akurat pasowała i hotspota nie ma na żadnym.

    Reasumując - wielkie dzięki za zamieszczone zdjęcia! Dowiedziałem się dużo.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro już temat o hotspocie.
    Co to w ogóle jest? Jedna biała plama tyle wiem ale co go tworzy? To jest wada obiektywu czy raczej zaleta do innego typu zdjęć? Wiadomo, że w IR jest wadą.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar goranick
    Dołączył
    01 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Reasumując - wielkie dzięki za zamieszczone zdjęcia! Dowiedziałem się dużo.
    Proszę
    PS. W sumie ciekawe pytanie. Nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, ale też nigdzie nie natrafiłem na tego typu problem.

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Skoro już temat o hotspocie.
    Co to w ogóle jest? Jedna biała plama tyle wiem ale co go tworzy? To jest wada obiektywu czy raczej zaleta do innego typu zdjęć? Wiadomo, że w IR jest wadą.
    To raczej właściwość obiektywu, jego budowa. W niektórych zoomach jedne ogniskowe nadają się a inne nie.
    W tym wątku podałem kilka przykładowych linków.

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli w tą stronę.
    Pracowałeś może z 18-105VR? Patrząc na te listy obiektywów to on jest w przedziale, że ma lub, że może mieć w określonych warunkach.
    Zrobiłem nim kilkanaście zdjęć w IR i jeszcze nie złapałem hotspota. Wolałbym wiedzieć, że ma na jakiejś niż nie wiedzieć czy ma czy nie ma
    Za tydzień jadę w góry i będę może próbował coś w IR zrobić i boję się, że w pewnym przypadku złapię to dziadostwo.

    EDIT:
    18-55 hotspota nie ma
    18-70 i 18-105 mogą mieć.
    Więc może on się pojawić w przedziale 55-105 czy w szerszym zakresie też?
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar goranick
    Dołączył
    01 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    163

    Domyślnie

    Hm... nie znam szkieł Nikona (ups)
    Wg mnie problemu nie ma bo na syfrze po zrobieniu zdjęcia od razu masz wynik - najwyżej jak będzie to zmienisz ogniskową. Gorzej na analogu - można się wk...urzyć.
    Teraz nie pamiętam już a sporo linków powygasało i nie sprawdzę na szybko, ale chyba szersze końce zoomów rzadziej dawały hotspoty - nie dam sobie nic uciąć za to stwierdzenie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez goranick Zobacz posta
    Wg mnie problemu nie ma bo na syfrze po zrobieniu zdjęcia od razu masz wynik - najwyżej jak będzie to zmienisz ogniskową.
    Jeśli ktoś fotografuje w słoneczny dzień, to nie ma szans na zaobserwowanie, czy ma hotspota, czy nie - no chyba, że zamiast zwykłego hotspota ma jakiegoś potwora-giganta. Nawet w głębokim cieniu pod drzewami ja nie byłem w stanei nic stwierdzić na N12-24, a po zobaczeniu w domu, w dobrych warunkach oświetleniowych hotspot był dość ewidentny. Na planie to trzeba by było wleźć do naprawdę ciemnej nory, lub zainstalować jakieś wyspecjalizowane urządzonko jak zaciemniona lupka zakładana na cały wyświetlacz aparatu...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar goranick
    Dołączył
    01 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    163

    Domyślnie

    To fakt, tych ze zdjęć wyżej nie zauważyłem na miejscu. Na 50-tce (Canona) było je widać od razu.
    Reasumujac - też się można wk...

  10. #10
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Mam D50 przerobione na IR. Jedynym obiektywem który współpracuje z zasadzie bezproblemowo jest N18-200VR I. AF działa całkowicie normalnie, hotspot w zasadzie nie występuje. Foty trzaska się oczywiście z ręki. Jedynie EV daje lekko na minus.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •