Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2015
    Miasto
    Kraina
    Posty
    79

    Domyślnie System COKIN dla amatora

    Witam.

    Przeglądnąłem posty odnośnie cokina i mam jednak kilka pytań na początek.
    Interesują mnie w miarę ekonomiczne rozwiązania kwestii krajobrazowej:

    1) połówka do zachodów słońca (szara) - jaką wziąć z Waszych doświadczeń? 0,6? 0,3? 0,9? no i raczej hard czy soft?

    2) chciałbym coś do stopowania, ale czytam, że cokin średnio się do tego nadaje ze względu na nieuniknione światło boczne - co byście polecili? Hoya Szary NDx400? Jest jakiś odpowiednik do 100zł, który nie niszczy totalnie zdjęcia czy lepiej nie ryzykować?

    3) załóżmy że mam moją połówkę cokina do zachodów słońca - co jeszcze warto kupić, coś co się statystycznie często przydaje ?

    PS. Celuję w tego hitecha bo dla mnie amatora to racjonalny próg kosztu.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
    BW

  2. #2

    Domyślnie

    ad 1) dużo zależy od sytuacji. Ja mam NDx4 (0.6) i NDx8 (0.9), NDx4 chyba nie użyłem, bo przy wschodach i zachodach NDx8 jest mało.
    ad 2) Hoya czy Marumi to najtańsze warte zakupu.
    ad 3) Filtry które jest sens kupować:
    I Polaryzacyjny
    II. Szare połówki (Lee, HiTech, Nisi i od rozmiaru 100mm Haida). Jak za drogie - to od razu zrezygnuj z całego systemu.
    III. Pełne szare - mogą być i płytkowe, ale trzeba kupić porządny uchwyt - np. HiTech czy Lee.
    Resztę robi się na komputerze szybciej i taniej niż filtrami.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2015
    Miasto
    Kraina
    Posty
    79

    Domyślnie

    Szczere dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź.
    Czyli reasumując:
    1) wschód/zachód - połówka HiTech 0,9 (a najlepiej 1,2, albo oba kupić i spokój) a co do przejścia to jakie bardziej praktyczne? soft czy hard?
    2) do rozmycia można taką hoyę np Hoya PRO ND1000 - jakoś sobie bez kłucia w oczy porozrywam
    3) pełne sobie odpuszczam, bo chciałem je tylko do zadań które mi zapewni ta hoya
    Polaryzacyjny mam HOYA PL-CIR HMC - nawet daje radę, jak na moje potrzeby.
    Dzięku raz jeszcze i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez faust1985 ; 27-05-2015 o 17:55

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez faust1985 Zobacz posta
    Szczere dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź.
    Czyli reasumując:
    1) wschód/zachód - połówka HiTech 0,9 (a najlepiej 1,2, albo oba kupić i spokój) a co do przejścia to jakie bardziej praktyczne? soft czy hard?
    2) do rozmycia można taką hoyę np Hoya PRO ND1000 - jakoś sobie bez kłucia w oczy porozrywam
    3) pełne sobie odpuszczam, bo chciałem je tylko do zadań które mi zapewni ta hoya
    Polaryzacyjny mam HOYA PL-CIR HMC - nawet daje radę, jak na moje potrzeby.
    Dzięku raz jeszcze i pozdrawiam.

    1/
    do wschodu i zachodu, zwlaszcza do kadrowania w kierunku słońca zapomnij o filtrach polowkowych.... jakis czas temu tez szukalem rozwiazania w tych filtrach... mam 0.9 i teraz nie jestem pewien czy drugi 0.3 czy 0.6, oba soft (hitech). Cały ten patent z tymi szybkami to moim zdaniem sredni pomysl.... targalem te ustrojstwo po tatrach i nie wiedzialem czy to zdejmowac czy zostawiac... w koncu zostawialem to na szkle...... podczas kasdrowania bardzo trudno jest ocenic czy akurat teraz tak przyciemni to niebo jak chce zeby nie bylo tych przepalow czy za mocno czy za slabo..... ostatecznie moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem jest najzwyklejszy w swiecie bracketing ekspozycji..... zrobic 5 klatek czy ile tam potrzeba, oczywiscie za statywu, potem nalozyc zdjecia na siebie i chocby zwyklym gradientem imitujacym dzialanie takiego szarego filtra polowkowego odslonic zdjecie na warstwie/warstwach.... do tego ma sie kontrole czy odslonic w 100% czy moze tylko w 35%.... robisz co chcesz.... a filtr to nieprzewidywalny jest i do tego te filtry daja czasem jakis zafarb fioletowy czy podobny
    tak ze system niewygodny, trudny do przewidzenia, czasochlonny (zakladanie, zdejmowanie, CZYSZCZENIE), i calkowicie do zastapienia przez soft

    2/
    do rozmycia to trudny takze wybor mam b+w nd3.0, 10 przyslon przyciemnienia, fajna sprawa mozna sobie wydluzyc czas w sumie to taki najlepszy czas to mi sie wydaje 2 minuty na calkiem rozmemlane morze porą wieczorną, za dnia w pelnym sloncu aby zejsc do 30s. to do ok f16 trzeba przymknac.... co do filtra to mocno winietuje, zwlaszcza jak sie podebnie do szkla mocno winietujacego typu s10-20... efekt taki ze aby prawidlowo naswietlic trzeba przeliczyc o 10,3 ev tzn po przeliczeniu i ustawieniu juz wartosci czasu i f sugerujac sie tymi 10 ev przyciemnienia nalezy jeszcze o 0,3 ev wydluzyc czas aby lepiej doswietlic te zaciemnione czesci kadru od winiety, przypuszczam ze podobne rzeczy beda sie dzialy z innymi tego typu filtrami.... uzytkowanie troche uciazliwe bo najpierw nalezy wykadrowac, wyostrzyc, wszystko w MF ustawic, zakrecic filtr.... i czynnosc powtarzac za kazdym razem jak sie chce wykadrowac nowe zdjecie

    3/
    polar eliminuje odbicia z wody, karoseri, lisci, szyb etc., tego w obrobce nie uzyskasz takze warto sie zaopatrzyc, lekko przyciemnia czyli wydluza czas i zaniebieszcza niebo jak sie robi zdjecia i ma sie po lewej albo prawej rece słońce, na szerokich szklach moze nierownomiernie "zaniebieszczac" niebo i trzeba miec to na uwadze, mam 52mm hoya i 77mm marumi i nie odczulem jakis roznic miedzy nimi.... mysle ze warto kupic wiekszy + pierscienie redukujace aby nie dublowac filtrow i zaplanowac zakup przyszlosciowo pod konkretny szeroki kat bo te filtry sa drogie zwlaszcza takie 77 czy 82mm

    rozpisalem sie
    tutaj , tutaj i tutaj masz przyklady zdjec z uzyciem bracketingu odemnie i tutaj przyklad zdjec z uzyciem filtra 10ev stop
    jak znajde chwile czasu to powstawiam wiecej zdjec do dzialu krajobraz bo juz leżakują nastepne tak ze mozesz obserwowac dzial

    pozdrawiam
    D7100 D750 , N70-300VR, N35 1.8, Di622 II, T150-600g1, n50/1.4, 2xYN685+622tx, N24/1.8, N18-35, N85/1.8 + klamoty lol ...mala galeria flickr

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez faust1985 Zobacz posta
    ........... soft czy hard?
    ..............
    soft

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lortek Zobacz posta
    2/
    do rozmycia to trudny takze wybor mam b+w nd3.0, 10 przyslon przyciemnienia, (...) co do filtra to mocno winietuje, zwlaszcza jak sie podebnie do szkla mocno winietujacego typu s10-20... (...)
    To akurat całkowicie normalne zjawisko przy szerokich szkłach.
    Filtr przyciemnia o 10 EV w przypadku światła padającego pod kątem prostym. Gdy światło pada pod kątem, ma do pokonania znacznie dłuższą drogę przez filtr, a tym samym im bardziej od środka kadru tym więcej światła zabiera.
    Przy ekstremalnie szerokich szkłach stopień przyciemnienia w rogach będzie o ok 1 EV wyższy niż na środku.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Przeniosłem. Proszę o zakładanie tematów w odpowiednim dziale.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •