Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie

    Panowie chciałbym się Was zapytać czy tez tak macie ze kiedy korzystacie z trybu preselekcji przysłony i korzystacie z pomiaru światła punktowego lub centralnego to foty czesto są albo nieodoswietline albo przeswietlone. Pomijam fakt wprowadzania korekty ekspozycji na+/-. Sprawdzalem w d90 i d300s pomiar wypada zdecydowanie bardziej przewidywalnie. W d750 jedynie na matrycowym idzie w miarę pracować. Czy podzielicie się spostrzeżeniami? Tylko proszę bez uwag typu ze powinno się robić na M i po problemie

    Jeśli to kwestia jakiegoś dodatkowego ustawienia to proszę o poradę ( opcja wykrywania twarzy nic nie pomaga). Aż się boje ze zaraz pojawi się kolejny wątek typu " ponad polowa aparatów d750 ma problem z pomiarem swiatla, poprawione modele nie maja kropki bo brakło juz miejsca na korpusie"
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-05-2015 o 20:53

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    W teorii to pomiary matrycowy i CW mogą dawać czasami różne efekty. Ale spot nie powinien wariować. Tam nie ma nic do interpretowana, żadnych algorytmow do obliczania, żadnego uśredniania. On pokazuje wg wzorca. Najprecyzyjniej. I zawsze tak samo. Pisze o pomiarze spot. A nie o nowych wynalazkach gdzie spot robi coś tam jeszcze. Idiotyczny pomysł.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-05-2015 o 21:04
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Pomiar punktowy i CW to "głupie" pomiary i błędnie dobrany kadr, czy źle wybrany punkt pomiaru światła będzie skutkował błędnie naświetlonym zdjęciem.
    Przy matrycowym nie ma się na nic wpływu, więc nie można nic zepsuć.

    Nie można też porównywać D750 z D90 czy D300. Nikon sporo zmienił w pomiarze światła i np. punktowy stał się o wiele bardziej szczegółowy i wybiórczy.
    Poza tym pomiar punktowy w DX pokrywa większy obszar niż w FX - 2.5% w D90 i 1.5% kadru w D750.

    Podejrzewam, że musisz się po prostu przyzwyczaić do nowego pomiaru światła w D750.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Być może jest tak jak pisze ze muszę się przyzwyczaić ale z drugiej strony podań przykład. Staje 1.5 metra od obiektu i robię zdjęcie puszki d300s i jest widoczny przepał na aparacie o pozostalej części kadru nie wspomne. I teraz udaje się kolo okna stoi biała doniczka na białym parapecie i juz zdjęcie jest nie doświetlone. Czy tak powinien działać ten "ulepszony " pomiar?
    Ostatnio edytowane przez jacekku ; 26-05-2015 o 23:04

  5. #5

    Domyślnie

    Zapewne używasz pomiaru punktowego z ochroną świateł. Trzeba się go nauczyć. Przełącz na zwykły punktowy i będzie tak samo jak w D300s.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacekku Zobacz posta
    Być może jest tak jak pisze ze muszę się przyzwyczaić ale z drugiej strony podań przykład. Staje 1.5 metra od obiektu i robię zdjęcie puszki d300s i jest widoczny przepał na aparacie o pozostalej części kadru nie wspomne. I teraz udaje się kolo okna stoi biała doniczka na białym parapecie i juz zdjęcie jest nie doświetlone. Czy tak powinien działać ten "ulepszony " pomiar?
    Z tego co piszesz - raczej tak powinno być.

    Robiąc zdjęcie czarnego, uzyskasz szare, czy nawet jasno szare - czyli prześwietlone.
    Robiąc zdjęcia białego - uzyskasz szare - czyli niedoświetlone.

    I jeszcze jedna rzecz, która jest w nowszych Nikonach - przy pomiarze CW i matrycowym aparat stara się (oczywiście w pewnych granicach) nie przepalać - ale dla RAWów, czyli tak naświetlać, aby dało się odzyskać szczegóły ze świateł. JPEGi bardzo często wychodzą przepalone.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Robię tylko w RAW. Toktory Waszym zdaniem będzie najmniej omylnym?

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Spot bez udziwnień.

    Jesli mierzysz coś co jest białe spotem i nie uwzględniasz tego, że nie mierzysz szarości (nie wprowadzasz korekty), tylko biel to musisz mieć niedoświetlenie. W D300 też tak musiało być.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacekku Zobacz posta
    Robię tylko w RAW. Toktory Waszym zdaniem będzie najmniej omylnym?
    Wszystkie są nieomylne. Omylny jest tylko użytkownik.

    Ja najczęściej korzystam z CW, przy czym wielkość pola ustawiona na 12mm (okrąg w środku wizjera chyba go pokrywa).

    Jak mam kadr, gdzie mam sporo ciemnego, a interesuje mnie nie duży jaśniejszy fragment, czy całkiem na odwrót - sporo białego, a interesuje mnie ciemny fragment - to pomiar punktowy. Jest to najprostszy pomiar, ale wymagający najwięcej doświadczenia.


    Matrycowy - jedyny, przy którym tak naprawdę nie trzeba myśleć na co się celuje. Jedynie można przy nim użyć korekty ekspozycji. Używam jedynie jako próbny pomiar przy krajobrazach - zazwyczaj i tak trzeba korygować.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta

    Matrycowy - jedyny, przy którym tak naprawdę nie trzeba myśleć na co się celuje. .... - zazwyczaj i tak trzeba korygować.
    Jak nie trzeba myslec tzn że jest doskonały? Wiemy, że nie, zreszta piszesz dalej, że zazwyczaj trzeba go korygowac.

    Mnie dziwi, że zrobili w niektórych body drugiego spota - z ochroną świateł. Co to za dziwadło, do diaska?
    Powinni dać do wyboru kilka pomiarów matrycowych, skoro nie potrafia go perfekcyjnie oprogramować. Np pomiar matrycowy uniwersalny, pomiar przy zdjęciach nocnych, pomiar pod silne światło itd. Niemal tak jak tryby tematyczne przy wyborze automatyki (portret, krajobraz itd).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •