Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2015
    Miasto
    Kraina
    Posty
    79

    Domyślnie D5200 + KIT 18-105 : problem przy ostrzeniu AF

    Witam.

    Mam (chyba) taki problem przy ostrzeniu :
    1) wciskam przycisk - obiektyw lekko przesuwa kadr na dół i łapie ostrość
    2) dopóki go trzymam kard jest w bezruchu i jeśli zrobię zdjęcie w tym momencie - OK - zostaje na (przesuniętej) pozycji
    3) jeśli zaś spuszczę palec z przycisku wyzwolenia migawki obiektyw jakby odpuszcza silnik (sprzęgło?) i przesuwa kadr do góry wracając do poprzedniej pozycji w bezruchu - jest to kwestia nieznaczna, ale zauważalna.

    Sprawa nie jest irytująca przy robieniu zdjęć z ręki, ale jak przykręcam aparat i robię zdjęcie z bliska (nie makro) to potrafi namieszać w kompozycji (szczególnie jeśli nie przypilnuję tła u góry). Boję się co będzie w macro.

    Pytanie moje jest takie czy to naturalne zachowanie silnika w tym nikkor'ze czy jakaś wada. Od razu mówię, że mam również stałkę 35mm nikkora i nic takiego się w jej przypadku nie dzieje.

    Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
    Bartek

    PS. Jeśli to pytanie w stylu "oczywistej oczywistości" to przepraszam za śmiecenie.

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, to naturalne zachowanie. Tak działa VR. W stałce 35 Nikkora nie masz VR. Przy robieniu zdjęć ze statywu wyłącz VR na obiektywie i wszystko będzie ok

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2015
    Miasto
    Kraina
    Posty
    79

    Domyślnie

    Coś czułem, że to coś oczywistego ! Bóg zapłać dobry człowieku

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez faust1985 Zobacz posta
    Witam.

    Mam (chyba) taki problem przy ostrzeniu :
    1) wciskam przycisk - obiektyw lekko przesuwa kadr na dół i łapie ostrość
    2) dopóki go trzymam kard jest w bezruchu i jeśli zrobię zdjęcie w tym momencie - OK - zostaje na (przesuniętej) pozycji
    3) jeśli zaś spuszczę palec z przycisku wyzwolenia migawki obiektyw jakby odpuszcza silnik (sprzęgło?) i przesuwa kadr do góry wracając do poprzedniej pozycji w bezruchu.
    Pytanie moje jest takie czy to naturalne zachowanie silnika w tym nikkor'ze czy jakaś wada. Od razu mówię, że mam również stałkę 35mm nikkora i nic takiego się w jej przypadku nie dzieje.
    Stałka nie ma stabilizacji, w N18-105 wyłącz VR suwakiem na obiektywie, stabilizacji używaj tylko wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba.
    To przesuwanie obrazu w wizjerze to praca soczewki VR przy włączonej stabilizacji.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •