Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Coś do makro?

  1. #1

    Domyślnie Coś do makro?

    Witam.
    Podpowie ktoś czy do Nikkora 180 2.8 da się zastosować coś co by pozwoliło robić fotki makro? Jeśli nie, to co dokupić do Tamrona 90 2.8 żeby uzyskać większą skalę odwzorowania.
    D600 + 24-70 2.8, 35 1.8, 180 2.8, SB600

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fedor Zobacz posta
    co dokupić do Tamrona 90 2.8 żeby uzyskać większą skalę odwzorowania.
    raynox dcr-250

  3. #3

    Domyślnie

    W obu przypadkach pomogą Ci pierścienie pośrednie. W jakie skale odwzorowania celujesz?
    Nikoniarz-majsterkowicz

  4. #4

    Domyślnie

    Mam 180 i mam pierścienie. I próbowałem z nim makro.
    Niby sie da. Ale widac ze to portretowka. Odleglosc ostrzenia tez nie jest na plus mz.
    Duzo bardziej wole np heliosa czy choćby N50/1,8E.
    Ale sie da i 180. Jakies zdjęcia nim tez zrobilem.

    Dodam, ze nie lubie w makro budyniowego bokeh. A 180 taki wlasnie ma.
    Probuj. Moze Ci podejdzie...pierscienie i tak musisz dokupic...
    Ostatnio edytowane przez d90 ; 05-05-2015 o 06:41
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za posty. Czyli 180 darować sobie, co do Tamrona 90 2.8 to ma chyba 1:1, nie bardzo wiem jaką skalę trzeba do fajnych zdjęć makro. Myślę że 2:1 wystarczy. Kolega Jacek proponuje Raynoxa DCR-250, chyba wolałbym jakieś pierścienie. Mam też 50 1.8 ale tu też nie wiem kompletnie co zastosować. Jeśli pierścienie to jakie?
    D600 + 24-70 2.8, 35 1.8, 180 2.8, SB600

  6. #6

    Domyślnie

    Pierścienie dają lepsze efekty przy krótszych obiektywach - im krótszy obiektyw, tym mniejszy pierścień potrzeby do uzyskania tej samej skali. Minusem niestety jest drastyczne skrócenie odległości ostrzenia.

    Co do pierścieni - to jakich trzeba zależy od obiektywu. Jeśli masz obiektywy typu "G" (bez pierścienia przesłony), to potrzebujesz pierścieni z przeniesieniem automatyki (ze stykami). Jak masz obiektywy z pierścieniem przesłony, to wystarczą pierścienie bez styków.

    Do 180mm miałeś polecony Raynox, bo nie używa się pierścieni do tak długich obiektywów - dla uzyskania skali 1:1 potrzebowałbyś ok ~180mm pierścieni.
    Przy krótszych ogniskowych pierścienie dadzą lepsze efekty niż Raynox.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Raynox dcr 250 + T90 uzyskasz skalę prawie 2:1 i nie stracisz na świetle, odległość robocza coś niecałe ok.10cm(nie pamiętam)
    Pierścienie dobre ale tracisz na świetle.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze zastanawiam się nad pierścieniem odwrotnego mocowania do 50 1.8. Co myślicie?
    D600 + 24-70 2.8, 35 1.8, 180 2.8, SB600

  9. #9

    Domyślnie

    Ja nie myślę, żeby była to zła opcja, ale jednak Tamron + pierścienie (lub ewentualnie Raynox) daje większą swobodę w realizacji makro.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •