Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52
  1. #1

    Domyślnie Pomiar centralnie ważony - problem

    Witam,
    Przede wszystkich witam wszystkich na forum, po raz pierwszy mam okazję napisać własny post w związku z problemem z którym nie umiem sobie samemu poradzić.
    W moim D7100 mam problem z pomiarem centralnie ważonym, gdyż za każdym razem dostaję niedoświetlone zdjęcia.
    Wykonuję 3 zdjęcia ciemnego obiektu (pergola) na jasnym tle nieba, wszystkie z taką samą przesłoną i ISO.
    Pomiar matrycowy daje czas naświetlania 1/400 i prawidłowo naświetlone zdjęcie, centralny daje czas 1/125 co powoduje ze ciemny środek jest ok, reszta prześwietlona. Pomiar centralnie ważony powinien dać czas gdzieś pośrodku a daje mi w tych samych warunkach 1/800 czyli zdjęcie niedoświetlone w całym obszarze.
    Mam tak za każdym razem, a ponieważ zaczynam fotografować ptaki, które są często ciemnym obiektem na jasnym tle więc zgodnie z poradami zamierzałem używać pomiaru centralnie ważonego.
    Aparat oddałem do serwisu Nikona ale nic nie zrobili i oddali bez żadnej zmiany. Co ciekawe aparat mojej córki Nikon D3100 daje podobne rezultaty więc zacząłem się zastanawiać czy to ja nie popełniam jakiegoś błędu logicznego. Może ja czegoś nie rozumiem. Proszę sprawdźcie w waszym sprzęcie ciemny obiekt na jasnym tle i napiszcie mi co wam wychodzi. Jasny obiekt na ciemnym tle wychodzi mi ok.
    Będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz.
    Serdecznie pozdrawiam

    Pomiar matrycowy:
    Pomiar centralnie ważony:
    Pomiar centralny:

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    W moim D7100 mam problem z pomiarem centralnie ważonym, gdyż za każdym razem dostaję niedoświetlone zdjęcia.
    Nie niedoświetlone, a naświetlone poprawnie wg. pomiaru centralnego

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Wykonuję 3 zdjęcia ciemnego obiektu (pergola) na jasnym tle nieba, wszystkie z taką samą przesłoną i ISO.
    Pomiar matrycowy daje czas naświetlania 1/400 i prawidłowo naświetlone zdjęcie, centralny daje czas 1/125 co powoduje ze ciemny środek jest ok, reszta prześwietlona. Pomiar centralnie ważony powinien dać czas gdzieś pośrodku a daje mi w tych samych warunkach 1/800 czyli zdjęcie niedoświetlone w całym obszarze.
    A kto Ci takich bzdur nagadał ??
    Pomiar centralny nie ma żadnego powiązania z pomiarem matrycowym. Jak

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Mam tak za każdym razem, a ponieważ zaczynam fotografować ptaki, które są często ciemnym obiektem na jasnym tle więc zgodnie z poradami zamierzałem używać pomiaru centralnie ważonego.
    Do tak małych obiektów na jasnym tle może (zaznaczam jeszcze raz - może) sprawdzać się tylko pomiar punktowy, ale nie znaczy to, że za każdym razem otrzymasz poprawnie naświetlone zdjęcie.

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Aparat oddałem do serwisu Nikona ale nic nie zrobili i oddali bez żadnej zmiany. Co ciekawe aparat mojej córki Nikon D3100 daje podobne rezultaty więc zacząłem się zastanawiać czy to ja nie popełniam jakiegoś błędu logicznego. Może ja czegoś nie rozumiem.
    Ewidentnie problem jest z twojej strony.

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Proszę sprawdźcie w waszym sprzęcie ciemny obiekt na jasnym tle i napiszcie mi co wam wychodzi. Jasny obiekt na ciemnym tle wychodzi mi ok.
    A co tu sprawdzać - wystarczy przeczytanie instrukcji (dla D7100 to strona 83) i odrobina logicznego myślenia - skoro w centrum jest trochę ciemniejszego i masa jasnego, to będziesz miał ciemne zdjęcie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie niedoświetlone, a naświetlone poprawnie wg. pomiaru centralnego

    A kto Ci takich bzdur nagadał ??
    Pomiar centralny nie ma żadnego powiązania z pomiarem matrycowym. Jak

    Do tak małych obiektów na jasnym tle może (zaznaczam jeszcze raz - może) sprawdzać się tylko pomiar punktowy, ale nie znaczy to, że za każdym razem otrzymasz poprawnie naświetlone zdjęcie.

    Ewidentnie problem jest z twojej strony.

    A co tu sprawdzać - wystarczy przeczytanie instrukcji (dla D7100 to strona 83) i odrobina logicznego myślenia - skoro w centrum jest trochę ciemniejszego i masa jasnego, to będziesz miał ciemne zdjęcie.
    Dzięki za odpowiedź ale szczerze powiem że nie przybliżyła mnie do zrozumienia zagadnienia. Oczywiście czytałem str. 83 instrukcji i jest tam napisane: "aparat mierzy cały kadr ale przypisuje największą wagę obszarowi centralnemu". Jeżeli przypisuje największą wagę obszarowi centralnemu (domyślnie jest to centralne 8mm ale można to zmienić) to znaczy że ciemny obszar centralny powinien mieć większy wpływ niż pozostały jasny obszar niecentralny więc zdjęcie powinno być lepiej doświetlone w centralnym obszarze nawet kosztem prześwietlenia w pozostałej części.
    A jeżeli jak twierdzisz wszystko jest ok tylko ja to źle rozumiem to do czego stosuje się ten tryb pomiaru, skoro daje zawsze ciemne rezultaty?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Do tak małych obiektów na jasnym tle może (zaznaczam jeszcze raz - może) sprawdzać się tylko pomiar punktowy, ale nie znaczy to, że za każdym razem otrzymasz poprawnie naświetlone zdjęcie.
    Jest dokładnie tak jak piszę GonzoG.
    Jeśli jest b.duży kontrast ptak/niebo to ja stosuje ustawienie manualne. Wolę mieć prawidłowo naświetlonego ptaka kosztem prześwietlenia tła. Końcowy efekt nie zawsze jest zadawalający.
    D500 , Nikkor 18-105 ED VR , Nikkor AF-S 200–500 mm f/5.6E ED VR

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedź ale szczerze powiem że nie przybliżyła mnie do zrozumienia zagadnienia. Oczywiście czytałem str. 83 instrukcji i jest tam napisane: "aparat mierzy cały kadr ale przypisuje największą wagę obszarowi centralnemu". Jeżeli przypisuje największą wagę obszarowi centralnemu (domyślnie jest to centralne 8mm ale można to zmienić) to znaczy że ciemny obszar centralny powinien mieć większy wpływ niż pozostały jasny obszar niecentralny więc zdjęcie powinno być lepiej doświetlone w centralnym obszarze nawet kosztem prześwietlenia w pozostałej części.
    Przeczytaj jeszcze raz i powiedz dokładnie, czego w tym nie rozumiesz...
    Bo dla mnie jest tam wszystko jasne - jeśli w obszarze centralnym masz odrobinę ciemnego i kupę jasnego nieba - to jakim cudem ma Ci ustawić parametry na to ciemne ??

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    A jeżeli jak twierdzisz wszystko jest ok tylko ja to źle rozumiem to do czego stosuje się ten tryb pomiaru, skoro daje zawsze ciemne rezultaty?
    Skoro zawsze daje Ci ciemne zdjęcia, to już samo to jasno mówi, że go źle używasz.
    A stosuje się wtedy gdy ważniejsze jest poprawne naświetlenie centrum kadru.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez A.Kiton Zobacz posta
    Jest dokładnie tak jak piszę GonzoG.
    Jeśli jest b.duży kontrast ptak/niebo to ja stosuje ustawienie manualne. Wolę mieć prawidłowo naświetlonego ptaka kosztem prześwietlenia tła. Końcowy efekt nie zawsze jest zadawalający.
    Ja znowu czytałem że ten tryb pomiaru może być stosowany, szczególnie że ten ptak nie zawsze jest mały przy obiektywie 150-500 jaki używam.
    Ale zostawmy ptaki, po prostu próbuję zrozumieć jak działa ten tryb pomiaru, jakim algorytmem aparat dobiera parametry naświetlania i dalej nie rozumiem.
    GonzoG pisze że "stosuje się go wtedy gdy ważniejsze jest poprawne naświetlenie centrum kadru", ale właśnie centrum kadru nie jest wg. mnie poprawnie naświetlone, u mnie zawsze centrum kadru jest totalnie niedoświetlone !?!?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Ja znowu czytałem że ten tryb pomiaru może być stosowany, szczególnie że ten ptak nie zawsze jest mały przy obiektywie 150-500 jaki używam.
    Ale zostawmy ptaki, po prostu próbuję zrozumieć jak działa ten tryb pomiaru, jakim algorytmem aparat dobiera parametry naświetlania i dalej nie rozumiem.
    GonzoG pisze że "stosuje się go wtedy gdy ważniejsze jest poprawne naświetlenie centrum kadru", ale właśnie centrum kadru nie jest wg. mnie poprawnie naświetlone, u mnie zawsze centrum kadru jest totalnie niedoświetlone !?!?
    Jak to jest niedoświetlone ?? Na pokazanych przez Ciebie zdjęciu, to nawet jest prześwietlone...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Tak wygląda na twoim zdjęciu 8mm centrum:
    W którym około połowy stanowi jasne niebo...
    Pozostałą część kadru dominuje jasne niebie... więc gdzie tu jest niedoświetlenie ??

    To, że aparat naświetlił nie tak, jak chciałeś, to już tylko wina błędnego ustawienia aparatu.


    Z resztą - już sam początek opisu z instrukcji: "aparat mierzy cały kadr..." powinien jednoznacznie mówić, że ten tryb pomiaru nie nadaje się do robienia ciemnych elementów na potwornie jasnym tle.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki Slawko za przesłane linki. W pierwszym linku jest zdjęcie pomnika które dokładnie oddaje moje rozumienie pomiaru centralnie ważonego:

    Pod zdjęciem jest podpis:
    "Na powyższym ujęciu pomiar centralny dał zbliżone rezultaty do matrycowego, naświetlając zdjęcie nieco jaśniej. A wszystko dzięki kompozycji centralnej, która znacząco ułatwiła mu zadanie."

    Dokładnie tak chciałbym aby ten tryb zadziałał, naświetlenie samego pomnika jest jaśniejsze niż przy pomiarze matrycowym a niebo nieco jaśniejsze. Dokładnie taki efekt naświetlanie chciałbym uzyskać u siebie.

    Dalej autor pisze: "
    Tryb centralnie ważony, zwany też trybem centralnym, to spadek po fotografii analogowej, rodzaj pomiaru światła – najpopularniejszy przez dziesięciolecia, do czasu stworzenia pierwszych systemów matrycowych. W tym trybie mierzymy natężenie światła w całym kadrze, nadając jednocześnie większe znaczenie (wagę) centrum klatki. Podczas określania przez automat najlepszej kombinacji czasu i przysłony brana jest pod uwagę ilość światła w poszczególnych częściach kadru, ale im dalej od centrum, tym wartość odczytu ma mniejsze znaczenie."

    Dalej więc uważam że mój Nikon ma tu jakiś problem.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •