Witam,
Przede wszystkich witam wszystkich na forum, po raz pierwszy mam okazję napisać własny post w związku z problemem z którym nie umiem sobie samemu poradzić.
W moim D7100 mam problem z pomiarem centralnie ważonym, gdyż za każdym razem dostaję niedoświetlone zdjęcia.
Wykonuję 3 zdjęcia ciemnego obiektu (pergola) na jasnym tle nieba, wszystkie z taką samą przesłoną i ISO.
Pomiar matrycowy daje czas naświetlania 1/400 i prawidłowo naświetlone zdjęcie, centralny daje czas 1/125 co powoduje ze ciemny środek jest ok, reszta prześwietlona. Pomiar centralnie ważony powinien dać czas gdzieś pośrodku a daje mi w tych samych warunkach 1/800 czyli zdjęcie niedoświetlone w całym obszarze.
Mam tak za każdym razem, a ponieważ zaczynam fotografować ptaki, które są często ciemnym obiektem na jasnym tle więc zgodnie z poradami zamierzałem używać pomiaru centralnie ważonego.
Aparat oddałem do serwisu Nikona ale nic nie zrobili i oddali bez żadnej zmiany. Co ciekawe aparat mojej córki Nikon D3100 daje podobne rezultaty więc zacząłem się zastanawiać czy to ja nie popełniam jakiegoś błędu logicznego. Może ja czegoś nie rozumiem. Proszę sprawdźcie w waszym sprzęcie ciemny obiekt na jasnym tle i napiszcie mi co wam wychodzi. Jasny obiekt na ciemnym tle wychodzi mi ok.
Będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz.
Serdecznie pozdrawiam

Pomiar matrycowy:
Pomiar centralnie ważony:
Pomiar centralny: