Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 52
  1. #31

    Domyślnie

    notdot, zaznaczyłeś mi w ramce na czerwono uwagę że "bez korekty duże prawdopodobieństwo prześwietlenie sceny w której większą powierzchnię stanowi niebo" jako dowód że nie mam racji. U mnie jest przecież dokładnie odwrotnie, mam niedoświetlone niebo a nie prześwietlone. Poza tym twoje wyliczenia średniej nie uwzględniają wagi która ma być przecież postawiona na centrum kadru, więc jak weźmiesz 2 z wagą powiedzmy 60% i 4 z wagą 40% to nie wyjdzie ci średnia 3 tylko 2.8.

    Zapraszam też na oficjalny tutorial nikona:
    http://www.nikonschool.in/Blog/BlogD...hat-do-they-do

    Mamy tam opis że w niektórych przypadkach pomiar matrix może dać niedoświetlony obiekt z związku z jasnym tłem:

    Rozwiązaniem ma być właśnie pomiar centralnie ważony w którym obiekt w centrum jest poprawnie doświetlony:

    Dokładnie tak powinien dziać ten pomiar. Ciemniejszy obiekt na jasnym tle jest poprawnie naświetlony.
    Tutaj cytat z opisu:
    Such situations call for centre weighted metering. In this mode, the metering sensor gives more importance to the centre of the frame so that any subject framed at the centre is exposed correctly, even if it is too bright or too dark compared to the background.

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    notdot, zaznaczyłeś mi w ramce na czerwono uwagę że "bez korekty duże prawdopodobieństwo prześwietlenie sceny w której większą powierzchnię stanowi niebo" jako dowód że nie mam racji. U mnie jest przecież dokładnie odwrotnie, mam niedoświetlone niebo a nie prześwietlone. Poza tym twoje wyliczenia średniej nie uwzględniają wagi która ma być przecież postawiona na centrum kadru, więc jak weźmiesz 2 z wagą powiedzmy 60% i 4 z wagą 40% to nie wyjdzie ci średnia 3 tylko 2.8.
    co do liczenia średniej chciałem ci tylko wskazać, że duża ilość bardzo jasnego nieba i mała ilość ciemnego globusa da wynik taki a nie inny, oczywiście pomiary w różnych punktach mają różną wagę ale nie uważasz, że tego się jednak nie da porównać. Policz ile procentowo w kadrze masz jasnego a ile ciemnego, pomnóż to przez wagi, uśrednij, wyjdzie ci dokładnie to co wychodzi z puszki.

    co do ramki, to moim zdaniem odnosi się do sytuacji gdybyśmy użyli czasów (parametów) takich by ciemny obszar został dobrze oddany, wtedy całe zdjęcie będzie jaśniejsze, a więc jasne niebo będzie jeszcze jaśniejsze czyli prześwietlone. Popatrz na swoje czasy jakie puszka ustawia, to się nie bierze znikąd.

    Co do przykładu który podajesz: drugi budda może i jest jasny, ale moim zdaniem tło jest za jasne żeby nie powiedzieć prześwietlone
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  3. #33

    Domyślnie

    Ale tu kłaniają się braki w wiedzy i tyle. Przy dużych kontrastach, jak zależy nam na prawidłowo naświetlonym obiekcie, stosuje się pomiar punktowy z pamięcią. Dla tych co nie chcą myśleć, stworzono program zielony, pomiar światła matrycowy itd. Myślę, że temat został wyczerpany.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  4. #34

    Domyślnie

    Martiz,

    Moim zdaniem nie da się porównywać pomiaru matrycowego z pozostałymi, ponieważ ten pomiar jest zbyt nieokreślony - nie znamy jego algorytmu/wzoru.

    Więc twoje podstawowe założenie "Pomiar centralnie ważony powinien dać czas gdzieś pośrodku [pomiędzy punktowym (centralnym) a matrycowym]" jest błędne. Stąd całe twoje dalsze rozumowanie jest błędne.

    Można porównywać pomiary centralny i centralnie ważony. I dla nich jest OK - centralny doświetla idealnie centrum, centralnie ważony daje obraz trochę ciemniejszy, bo poza centrum jest jaśniej niż w centrum.
    Ostatnio edytowane przez PiKa ; 22-03-2015 o 00:01
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    GonzoG przestań już mnie obrażać, odpuść sobie i nie pisz już więcej.
    Ja nie obrażam, tylko stwierdzam fakt - przez 4 strony n osób próbuje Ci wytłumaczyć, że ubzdurałeś sobie totalnie błędne pojęcie o pomiarze centralnym, ale nic do Ciebie nie dociera.

    Cały czas upierasz się, przy tym, że "ciemniejszy obiekt na jaśniejszym tle" oznacza czarną plamę na rozświetlonym przez słońce niebie...

    A ciemniejszy obiekt na jaśniejszym tle oznaczy tylko tyle, że obiekt w centrum jest trochę ciemniejszy od tła, a nie na drugim końcu histogramu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    więc zacząłem się zastanawiać czy to ja nie popełniam jakiegoś błędu logicznego. Może ja czegoś nie rozumiem. Proszę sprawdźcie w waszym sprzęcie ciemny obiekt na jasnym tle i napiszcie mi co wam wychodzi.
    tak popełniasz błąd myśląc, że czas wyjdzie gdzieś po środku. Sprawdzałem u siebie, wychodzi tak jak powinno, o ile obiekt nie jest zbyt mały/duży w stosunku do całości kadru.
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #37
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Ok, zrobiłem dzisiaj trochę zdjęć, ...

    Pomiar centralny, czas naświetlania 1/400s

    Pomiar centralnie ważony, czas naświetlania 1/2000s
    Po pierwsze, ale bardzo istotne. Używaj właściwego słownictwa. Pierwszy z pomiarów to pomiar spot, po polsku nazywany punktowym. To nie żaden pomiar centralny.
    Dwa - przy pomiarze CW skąd wiesz czy w kadrze masz dokładnie takie kółko z jakiego jest brany pomiar? Przy tym pomiarze jasnośc otoczenia jest tez istotna - to 25% wagi pomiaru, a jesli niebo jest wiele jasniejsze to mocno wpływa na pomiar. Wystarczy że pomylisz sie o milimetr i cała twoja analiza idzie do kosza.
    Ponieważ nie wiemy ile dokładnie obejmuje pole przy pomiarze CW (centralnie ważonym) to nie stosuj go do pomiaru mocno kontrastowych kadrów.
    Ja pole pomiarowe CW ograniczyłem do najmniejszego kółka.
    Jeśli chcesz byc perfekcjonistą to jedyny pomiar dla ciebie to SPOT. Musisz jednak albo celować w odpowiednią szarość, albo wprowadzać korekcje jesli światłomierz kierujesz w coś jaśniejszego (albo ciemniejszego) niż wzorzec.
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 25-03-2015 o 21:36 Powód: wielbłąd
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #38

    Domyślnie

    Mam D3100 i ostatnio również zastanawiałam się nad tymi pomiarami. Nawet czytałam ten sam podany artykuł. Zawsze używałam matrycowego, ponieważ ktoś mi polecił go do fotografii produktowej. Chciałam wypróbować innych trybów również, więc będę kombinować na pewno. Dla mniej największym problemem jest ostrość, mam wrażenie że AF nie działa jak należy. Zauważyłam że aparat ma problem z AF jak są podobne kolory obok siebie. Czym dłużej użytkujesz swoje body, tym lepiej je poznajesz i więcej błędów widzisz. Trzeba próbować, powodzenia życzę. A może by tak kupić światłomierz?
    D7200/ 50 mm 1.8D/ SB700/

  9. #39

    Domyślnie

    Lepiej to nauczyć się używać aparatu.
    Kupno światłomierza w celu używania z D3100 to chory pomysł... Koszt sensownego to jakieś 700-800zl...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #40
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Matrycowy do produktowki? Bez sensu. Przy stalych warunkach oswietleniowych pracuje sie w trybie manualnym. Swiatlomierz nie jest wtedy wcale potrzebny. No może jedynie po to by mieć pierwszą klatkę blisko ideału. Przy blysku podobnie - lampy w manualu i aparat też.
    AF nie odpowiada za ostrosc zdjecia tylko za prawidliwe ustawienie odleglosci (czyli ogniskowanie). To nie to samo.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •