Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52
  1. #21

    Domyślnie

    Przecież na zdjęciach z globusem jest wszystko ok (moim zdaniem).
    Przy pomiarze centralnym został dobrze naświetlony globus, w pozostałych pomiarach jasne (w stosunku do globusu) niebo zostało uwzględnione w obliczeniach, a więc całe zdjęcie będzie naświetlone w wyliczonych warunkach
    To nie jest tak, że aparat automatycznie rozjaśni ciemne obszary a przyciemni te jasne - nie ważne w jakiej metodzie pomiaru - od takich poprawek są programy typu lightroom. Albo kompensowanie ekspozycji lub hdr i robienie zdjęć w braketingu. A już najlepiej na pełnym manualu. Aparat ma jakiś algorytm pomiaru i robienia zdjęcia, tak by jemu (procesorowi) wydawało się, że zdjęcie jest ok, jeśli uważasz inaczej, przejdź do trybu M, ustaw jak uważasz.
    Poza tym a może przede wszystkim w przykładzie z globusem to on zajmuje cały punkt centralny a niebo jest bardzo jasne.
    Ostatnio edytowane przez notdot ; 21-03-2015 o 17:08
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    Przecież na zdjęciach z globusem jest wszystko ok (moim zdaniem).

    Poza tym a może przede wszystkim w przykładzie z globusem to on zajmuje cały punkt centralny a niebo jest bardzo jasne.
    No właśnie dlatego że globus zajmuje cały punkt centralny w pomiarze centralnie ważonym powinien mieć większy wpływ na pomiar niż pozostała część kadru, więc globus powinien być dobrze doświetlony a nie niedoświetlony. Czy mylę się że w tym przypadku czas naświetlania powinien być gdzieś pomiędzy pomiarem centralnym a matrycowym ?

    Wszyscy piszecie że to ja mam problem ale czemu zdjęcia są niedoświetlone. Ten tryb powinien się nazywać decentralnie ważony bo większą wagę przypisuje do zewnętrznej części kadru.

    Wszyscy twierdzą że jest ok, ale nikt nie napisał czy wykorzystuje ten tryb pomiaru na co dzień.

    A jak ktoś jest znudzony moimi rozważaniami akademickimi to niech nie czyta dalej tego postu i odpuści mi już swoje uwagi.

  3. #23

    Domyślnie

    A możesz sprawdzić metodą którą pisałem? Według mnie jest za ciemno u ciebie, więc upewnijmy się, czy to nie wina ustawień.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez deep Zobacz posta
    Jak chcesz sprawdzić, czy nie masz namieszane w korektach w poszczególnych trybach pomiarowych, to zrób tak. Ustaw sobie na monitorze szarą planszę około 18% szarości, jasność na 100% tak by wyeliminować wpływ regulacji jasności przez modulację (bo nie wiem jaki masz monitor) i rób zdjęcia bez AF, tak by cały kadr wypełni się tym tłem. Ostrość możesz ustawić na nieskończoność. W takiej sytuacji, każdy z pomiarów powinien wskazać podobny punkt naświetlania.
    Zrobiłem jak radziłeś i zrobiłem trzy zdjęcia w priorytecie przysłony i wszystkie trzy tryby pomiaru dały dokładnie taki sam rezultat tzn. ten sam czas naświetlania. Zdjęcia wyglądają identycznie, histogramy takie same.

  5. #25

    Domyślnie

    Za dużo kombinujesz. Ustaw sobie na stałe korektę ekspozycji na +0.7 i będziesz miał problem rozwiązany. Ewentualnie rób w pełnym manualu. Ktoś tu kiedyś napisał (bodaj Jacek_Z), że nowe matryce Nikona są tak oprogramowane żeby nie przepalać i ja się z tym zgadzam.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    No właśnie dlatego że globus zajmuje cały punkt centralny w pomiarze centralnie ważonym powinien mieć większy wpływ na pomiar niż pozostała część kadru, więc globus powinien być dobrze doświetlony a nie niedoświetlony.
    Rozumiesz pojęcie - "aparat mierzy w całym kadrze" ?? czy nadal upierasz się, że to aparat powinien myśleć za ciebie ??

    Nawet jak Ci globus wypełni cały obszar centralny, to i tak wielokrotnie jaśniejsze niebo spowoduje, że będzie on niedoświetlony.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SerU Zobacz posta
    Za dużo kombinujesz. Ustaw sobie na stałe korektę ekspozycji na +0.7 i będziesz miał problem rozwiązany. Ewentualnie rób w pełnym manualu. Ktoś tu kiedyś napisał (bodaj Jacek_Z), że nowe matryce Nikona są tak oprogramowane żeby nie przepalać i ja się z tym zgadzam.
    Ustawiłem korektę ekspozycji na +1 i dalej są trochę za ciemne. Wiem że manual i NEF-y to rozwiązanie problemu ale nurtuje mnie ten algorytm doboru parametrów przez Nikona.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Ustawiłem korektę ekspozycji na +1 i dalej są trochę za ciemne. Wiem że manual i NEF-y to rozwiązanie problemu ale nurtuje mnie ten algorytm doboru parametrów przez Nikona.
    Zamiast cudować i wymyślać teorie o działaniu pomiaru światła, może być tak zechciał przyswoić to co już Ci kilka osób w tym wątku napisało...

    PS... pomiar centralny to nie lekarstwo na brak umiejętności użytkownika...
    PS 2. wygląda na to, że nawet nie wiesz jakie masz tryby pomiaru światła w aparacie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    No właśnie dlatego że globus zajmuje cały punkt centralny w pomiarze centralnie ważonym powinien mieć większy wpływ na pomiar niż pozostała część kadru, więc globus powinien być dobrze doświetlony a nie niedoświetlony.
    pierwsze foto z globusem - opis "pomiar centralny" - według mnie globus zajmuje cały punkt centralny, aparat dobrał czas naświetlania tak by globus był (i jest) dobrze naświetlony, ale że parametry zdjęcia odnoszą się do całego zdjęcia to niebo jest (za)jasne przy takim czasie
    pomiar matrycowy - drugie zdjęcie - aparat próbował swoimi algorytmami uśrednić naświetlenie sceny i w centrum kadru i na rogach - wyszło jak wyszło, kwestia algorytmu
    centralnie ważony - trzecie zdjęcie - zgodnie z instrukcją do d7100 "aparat mierzy cały kadr, ale przypisuje największą wagę obszarowi centralnemu" - skoro niebo dookoła globusa jest o wiele jaśniejsze niż sam globus to wyszło tak jak wyszło, znów kwestia obliczeń, owszem aparat przypisuje największą wagę do punktu centralnego ale nie jest to 100% (od tego masz pomiar centralny) więc jeśli różnica jest duża jak tutaj to trudno pominąć takie coś w obliczeniach, mając 2 i 2 średnia to 2, mając 2 i 4 średnia to 3 ale mając 2 i 100, średnia wynosi 51 (czysta matematyka, nic nie poradzisz) a tylko nam się wydaje że globus od strony odsłonecznej jest jasny

    a tak poza tym to nie czytałeś dokładnie tego co już ktoś wcześniej wkleił
    pozwolę sobie to wrzucić jako obrazek z moim akcentowaniem
    Ostatnio edytowane przez notdot ; 21-03-2015 o 19:13
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Zrobiłem jak radziłeś i zrobiłem trzy zdjęcia w priorytecie przysłony i wszystkie trzy tryby pomiaru dały dokładnie taki sam rezultat tzn. ten sam czas naświetlania. Zdjęcia wyglądają identycznie, histogramy takie same.
    Czyli aparat masz sprawny. Włącz sobie tryb matrycowy (po to go wymyślono, by użytkownicy o braku odpowiedniej wiedzy dostawali w miarę prawidłowo naświetlone zdjęcia) i po problemie. Ja stosuję w 99% centalnie ważony i w 1% punktowy. To tylko kwestia wiedzy, doświadczenia i chęci.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •