Close

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 52
  1. #11

    Domyślnie

    Ale przecież w pomiarze centralno-ważonym pomiar dokonywany jest w całym kadrze a nie tylko w okręgu. Do tego mamy wagę 60:40 czy 75:25 zależnie od sprzętu, więc mimo większego nacisku na centrum, jeśli reszta kadru jest bardzo jasna to zdjęcie wyjdzie nam za ciemne. Przecież to proste liczenie, ten pomiar naprawdę jest przewidywalny. Po to są korekty ekspozycji. Widzę, że dla niektórych osób dobry byłby pomiar punktowy o wielkości takiej jak w centralnie-ważonym , albo inaczej mówiąc, centralnie ważony ale z odciętą wagą z poza centrum
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    "Na powyższym ujęciu pomiar centralny dał zbliżone rezultaty do matrycowego, naświetlając zdjęcie nieco jaśniej. A wszystko dzięki kompozycji centralnej, która znacząco ułatwiła mu zadanie."
    Jeśli obiekt zajmuje niemal całość obszaru centralnego, to tak będzie, nie jak w twoim przypadku - niecałą połowę...

    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Dokładnie tak chciałbym aby ten tryb zadziałał,
    A jak bym chciał, aby pieniądze padały z nieba...


    Cytat Zamieszczone przez Martiz Zobacz posta
    Dalej autor pisze: "
    Tryb centralnie ważony, zwany też trybem centralnym, to spadek po fotografii analogowej, rodzaj pomiaru światła – najpopularniejszy przez dziesięciolecia, do czasu stworzenia pierwszych systemów matrycowych. W tym trybie mierzymy natężenie światła w całym kadrze, nadając jednocześnie większe znaczenie (wagę) centrum klatki. Podczas określania przez automat najlepszej kombinacji czasu i przysłony brana jest pod uwagę ilość światła w poszczególnych częściach kadru, ale im dalej od centrum, tym wartość odczytu ma mniejsze znaczenie."

    Dalej więc uważam że mój Nikon ma tu jakiś problem.
    A ja dalej jestem pewien, że problem jest z użytkownikiem, który uważa, że to aparat powinien działać jak się użytkownikowi żywnie podoba, a nie że to użytkownik powinien się nauczyć obsługi aparatu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #13

    Domyślnie

    Porównanie sposobów pomiaru światła.

    Tryb pomiaru Punktowy(spot) / Częściowy Centralnie ważony Wielostrefowy / Matrycowy Przedsta-
    wienie graficzne Technicznie: Ten tryb zawęża pole pomiaru światła do centralnej partii wizjera. Pole pomiaru pokrywa od 1 do 3,5 % wizjera (przeważnie 3,5 %). Pomiar częściowy pokrywa ok.9,5 %. Pomiar jest uśredniony z całego pola z akcentem położonym na środek wizjera (typowo 75 % światła - środek czarny i ciemno szary na obrazku powyżej, 25 % - obrzeże). Czas i przysłona są kalkulowane na podstawie danych z matrycy/elementów mierzących światło (3 do 16 lub więcej, przeważnie 6), biorąc pod uwagę takie dane jak: użyty punkt AF, wielkość obiektu, pozycja, ogólny poziom światła, światło obiektu i tła oraz kolor. Użyj tego trybu... ...kiedy kontrast między jasnością głównego obiektu zdjęcia a tłem jest bardzo duży, albo obiekt wymaga precyzyjnego pomiaru, jak np. makrofotografia. ... kiedy w scenie istnieją pola zacienione, albo w ekstremalnych sytuacjach jaz zachód lub wschód słońca. ... we wszystkich innych sytuacjach bez mocno zacienionych lub rozjaśnionych pól. Zalety: Precyzyjny pomiar pod kontrolą. Pomiar światła dla wielu scen z łatwą korektą z ręki. Komfortowy z dużą wiarygodnością. Wady: Duże różnice w pomiarze świateł i cieni. Braketing jest jedynym rozwiązaniem w wielu trudnych sytuacjach. Bez korekty duże prawdopodobieństwo prześwietlenia sceny w której większą powierzchnię zajmuje niebo. Brak możliwości ręcznej korekty - po prostu nie wiesz jakie czynniki wziął pod uwagę aparat mierząc światło i dobierając
    Pozdrawiam
    _________________
    D5000 N18-105 SB400 L23

  4. #14

    Domyślnie

    Wady pomiaru centralnie ważonego "Bez korekty duże prawdopodobieństwo prześwietlenia sceny w której większą powierzchnię zajmuje niebo."
    Pozdrawiam
    _________________
    D5000 N18-105 SB400 L23

  5. #15

    Domyślnie

    Panowie, dzięki za zaangażowanie w wątek ale będę męczący i będę drążył dalej bo nie jestem przekonany.
    Ok. jutro zrobię zdjęcia z większym ciemnym obszarem w centrum i zobaczymy co wyjdzie. Postaram się mieć podobne proporcje jak na zdjęciu z pomnikiem z linka od Slawko.
    Dalej mi się wydaje że skoro pomiar centralnie ważony nadaje większą wagę centrum kadru to czas naświetlania nie powinien być krótszy niż przy pomiarze matrycowym. Może być taki sam, ale nie krótszy, o ile w centrum kadru jest ciemniejszy fragment zdjęcia.

    Sławko napisałeś na czerwono: Bez korekty duże prawdopodobieństwo prześwietlenia sceny w której większą powierzchnię zajmuje niebo U mnie niebo jest najsłabiej doświetlone ze wszystkich trybów pomiaru.

  6. #16

    Domyślnie

    Rób zdjęcia w RAWie, wtedy podczas wywołania rozjaśnisz sobie kadr. Możesz też wprowadzić korektę np. +2EV wtedy tez zdjęcie będzie bardziej takie jakie chcesz uzyskać.




    Kolejna sprawa to bardzo duży kontrast na samej pergolii. Jedna strona super jasna, a druga zupełnie nie oświetlona. Pamiętaj, że nawet najlepszy aparat nie zachowa się tak jak Twoje oko. To w jaki sposób Ty widzisz, aparat nigdy tego nie zobaczy


    ps. wcześniej napisałem tu więcej, ale edycja jest tak porąbana na tym forum, ze wszystko się wykasowało.
    Ostatnio edytowane przez Slawko ; 20-03-2015 o 21:27
    Pozdrawiam
    _________________
    D5000 N18-105 SB400 L23

  7. #17

    Domyślnie

    Ok, zrobiłem dzisiaj trochę zdjęć, obiektem jest globus na tle nieba.
    Takie czasy dobrał aparat (przy stałej przesłonie i ISO) w poszczególnych trybach pomiaru światła:

    Pomiar centralny, czas naświetlania 1/400s

    Pomiar matrycowy, czas naświetlania 1/640s

    Pomiar centralnie ważony, czas naświetlania 1/2000s

    W moim D7100 można zmniejszyć pole pomiaru do 6 mm i wtedy trochę się sytuacja poprawia. Można też wprowadzić stałą korektę naświetlania w poszczególnych trybach ale tylko w zakresie +- 1EV. Zmiana na pole 6 mm i stała korekta o +1EV zbliżyła czasy naświetlania do pomiaru matrycowego.

    Generalnie na wszystkich zdjęciach z pomiarem centralnie ważonym zdjęcia są ciemne pomimo że aparat miał większą wagę przyłożyć do centralnej części zdjęcia. Dla mnie ten tryb jest niezrozumiały i bezużyteczny.

    Wiem że Nikon, taka korporacja nie może się mylić.... ale może jednak coś jest nie tak. Tylko proszę nie napadajcie na mnie, w stylu że to ja mam problem i już. Wiem jak wykonać właściwe naświetlenie i nie chodzi mi o porady co zrobić by zdjęcie ciemnego obiektu były udane. Chodzi mi sprowokowanie dyskusji na temat pomiaru centralnie ważonego w wykonaniu Nikona.
    A może sprawdzicie jak to jest w waszych aparatach. Czy ktoś w ogóle używa tego trybu pomiaru w sytuacji jasnego tła?

  8. #18

    Domyślnie

    Te pomiary służą do przemyślanego stosowania i to przez świadomego użytkownika. To nie jest tryb Auto gdzie aparat robi wszystko za ciebie. To po to masz korekcje żeby ją stosować. Te tryby nie sprawdzą się w każdej sytuacji, to nie jest automat, tylko to fotograf musi je świadomie stosować i ewentualnie wprowadzać korektę, po to ona jest. One mają Ci jedynie pomóc w naprawdę trudnych sytuacjach ale nie zwalniają z myślenia.
    Rób zdjęcia, trenuj obserwuj co na co wpływa i dlaczego może w ten sposób zrozumiesz kiedy i które stosować.
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  9. #19

    Domyślnie

    @Martiz bez urazy, ale zaczynasz rozbierać problem na atomy, co nie ma sensu. Równie dobrze można rozważać "dlaczego kobiety są niewierne?". Nigdy nie uda Ci się idealnie naświetlić wszystkich kadrów, więc albo pogodzisz się z tym, że trzeba będzie poprawić i skorygować, albo idź za wcześniejszą radą, by zapisywać zdjęcia w formacie NEF. Wtedy śmigasz suwakami i wyczarujesz co chcesz. Czasem nie da się powtórzyć zdjęcia, a RAW pomoże Ci wtedy uratować kadr przed koszem.

  10. #20

    Domyślnie

    Jak chcesz sprawdzić, czy nie masz namieszane w korektach w poszczególnych trybach pomiarowych, to zrób tak. Ustaw sobie na monitorze szarą planszę około 18% szarości, jasność na 100% tak by wyeliminować wpływ regulacji jasności przez modulację (bo nie wiem jaki masz monitor) i rób zdjęcia bez AF, tak by cały kadr wypełni się tym tłem. Ostrość możesz ustawić na nieskończoność. W takiej sytuacji, każdy z pomiarów powinien wskazać podobny punkt naświetlania.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •