Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Czas otwarcia migawki w D5100 przy lampie błyskowej

    Witam,
    chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość ustawienia czasu otwarcia migawki krótszej niż 1/200 przy włączonej lampie błyskowej??np na 1/800?. Jeżeli nie, to proszę napisać dlaczego. Próbowałem znaleźć podobny temat na forum, ale mi się nie udało. Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    da sie ale na zdj bedziesz mial czarny pasek poniewaz body nie posiada auto fp- czyli syn z krotkimi czasami, ktore oslabiaja co prawda lampe ale sprawiaja ze nie bedziesz mial czarnego paska na zdj
    d750 + d800+dk17m+dk19+ gripy newell+> nikkor 28 1.8g , Jupiter 37a, sigma 35 art, sigma 24 art, sigma 50 art, sigma 85 art +> sb910 + 400ws z aku +yn685 -> kiev 60 + sonnar 180
    https://500px.com/witoldpiotrowski

  3. #3

    Domyślnie

    Z lampą wbudowaną się nie da.

    Z lampą zewnętrzną:
    1) z TTL trzeba zakleić styki w stopce (wystarczy 2 z tyłu), ale nie będzie wtedy automatyki lampy.
    2) bez TTL (manualne) nic nie trzeba robić bo aparat nie ma zielonego pojęcia, że ktoś coś tam w sanki wcisnął.

    Nie mniej będzie można błyskać tylko pełną mocą, aby mieć naświetlone całe zdjęcie, a i tak przy całkiem krótkich czasach migawki będzie wyraźna różnica w jasności góry i dołu zdjęcia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2013
    Miasto
    Bawaria/ Katowice
    Posty
    135

    Domyślnie

    zolviq, czy znasz zasade dzialania migawki szczelinowej?

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 781

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    przy całkiem krótkich czasach migawki będzie wyraźna różnica w jasności góry i dołu zdjęcia.
    O takie krótkie czasy mu chodzi. Wyraźna różnica - to taki eufemizm
    No chyba, że chodzi o delikatne dopalanie lampą przy dużej ilości światła zastanego.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    O takie krótkie czasy mu chodzi. Wyraźna różnica - to taki eufemizm
    No chyba, że chodzi o delikatne dopalanie lampą przy dużej ilości światła zastanego.
    No nie wiem czy eufemizm, jeśli różnica w ilości światła z lampy na górze i na dole kadru przekracza 1 EV.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 781

    Domyślnie

    Na pewno nie przy 1/4000 i fotografowaniu na niskim ISO w ciemnym pomieszczeniu
    Zły start synchronizacji to co innego niż zbyt krótki czas błysku lampy błyskowej.
    On pisał o 1/800, ale to da pasek. Jak widoczny - to zależy od ilości zastanego.
    Jak to będzie w praktyce - to zależy, trzeba by sprawdzić, bo nawet nie wiemy jaka to by była lampa.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Na pewno nie przy 1/4000 i fotografowaniu na niskim ISO w ciemnym pomieszczeniu
    Zły start synchronizacji to co innego niż zbyt krótki czas błysku lampy błyskowej.
    On pisał o 1/800, ale to da pasek. Jak widoczny - to zależy od ilości zastanego.
    Jak to będzie w praktyce - to zależy, trzeba by sprawdzić, bo nawet nie wiemy jaka to by była lampa.
    Racja. Pomyliło mi się z lampami bez autoFP wyzwalanymi wyzwalaczami TTL na aparacie z autoFP. (człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego)


    Przy aparatach bez autoFP (jak D5100) wyzwolenie lampy następuje dopiero po pełnym otworzeniu migawki, a przy czasach krótszych niż 1/200s, to migawka zaczyna się zamykać przez pełnym otworzeniem.
    Czyli błysk będzie wyzwolony gdy część matrycy będzie już zasłonięta przez migawkę.

    W skrócie - nie da się w żaden sposób używać D5100 ze światłem błyskowym i czasami krótszymi niż 1/200.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    dziękuje za wszystkie odpowiedzi, trochę już się dowiedziałem. Kupiłem sobie niedawno lampę i myślałem, że problem minie, ale cóż będę musiał pozostać przy 1/200, w sumie i tak całkiem nieźle wychodzą zdjęcia

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •