Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 18-200 nie ostrzy AF ani manualnie

    Witam

    Obiektyw Nikkor 18-200 przestał ostrzyć. Czasami działa normalnie, a czasami nie ustawia ostrości ani automatycznie (słychać silnik, ale zakres ledwo się zmienia), ani manualnie. Obiektyw ma już kilka lat, ale nie sprawiał do tej pory żadnych problemów. Parę miesięcy temu aparat upadł (w torbie) obiektywem do dołu tak, że stłukł się filtr UV, ale wszystko potem działało normalnie. Czy jest możliwe, że coś się tam przytkało i można to wyczyścić, żeby obiektyw wrócił do pełnej sprawności?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej obiektyw został zgnieciony. Czy na 18mm ustawia ostrość a na 200 nie?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Może nieprecyzyjnie opisałem. Obiektyw przez kilka miesięcy od upadku działał bez zarzutu, ustawiał ostrość jak trzeba itd. Dopiero w ostatnich dniach (bez żadnych urazów mechanicznych) pojawił się problem, że mimo kręcenia pierścieniem (lub działania silnika AF) nie przesuwa się nastawa ostrości (nie obraca się wewnętrzny pierścień za "okienkiem").

    [chwila testowania]

    OK. Odkryłem różnicę. Obiektyw, czy raczej ustawianie ostrości działa w zakresie 18-50 mm, powyżej się blokuje.

  4. #4

    Domyślnie

    No to 100% pewności. Robiłem takich kilkanaście. Gdzieś na forum jest opis.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Domyślnie

    Czy dobrze, rozumiem, że chodzi o opis samodzielnej naprawy? Jeśli tak, to bardzo proszę o podanie linka do tego opisu, ponieważ jedyne, co udało mi się znaleźć to dokręcenie przedniej soczewki (u mnie nie była poluzowana) i dociśnięcie pierścienia do mocowania filtrów (6 śrubkami, istotnie było poluzowane, dokręciłem). Niestety obiektyw nadal ma zablokowane ustawianie ostrości przy dłuższych ogniskowych.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Enkhator Zobacz posta
    Czy dobrze, rozumiem, że chodzi o opis samodzielnej naprawy? Jeśli tak, to bardzo proszę o podanie linka do tego opisu, ponieważ jedyne, co udało mi się znaleźć to dokręcenie przedniej soczewki (u mnie nie była poluzowana) i dociśnięcie pierścienia do mocowania filtrów (6 śrubkami, istotnie było poluzowane, dokręciłem). Niestety obiektyw nadal ma zablokowane ustawianie ostrości przy dłuższych ogniskowych.
    Nie kręć nic sam, zadzwoń/napisz (PW) do Tomka (TOP67) i wyślij.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Enkhator Zobacz posta
    Czy dobrze, rozumiem, że chodzi o opis samodzielnej naprawy? Jeśli tak, to bardzo proszę o podanie linka do tego opisu, ponieważ jedyne, co udało mi się znaleźć to dokręcenie przedniej soczewki (u mnie nie była poluzowana) i dociśnięcie pierścienia do mocowania filtrów (6 śrubkami, istotnie było poluzowane, dokręciłem). Niestety obiektyw nadal ma zablokowane ustawianie ostrości przy dłuższych ogniskowych.
    Sam teraz nie mogę znaleźć. Ale to nie jest problem dokręcenie śrubki. To kilka/kilkanaście godzin prostowania. Żaden serwis tego się nie podejmie, tylko wymieni cały element. http://www.ebay.com/itm/Nikon-AF-S-D...item4d1539ceab
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Mój 18-200 nie ostrzył na nieskończoność. Powiedzmy, że na jakieś kilkadziesiąt metrów ostrzył (np. dwie przecznice dalej), ale powyżej już nie (np. księżyc już nie). Przy czym mowa o ostrzeniu na prawie w pełni wysuniętej lufie, ale po przekopaniu sieci znalazłem przykłady posunięte bardziej: na takiej nie do końca wysuniętej i granica poza którą już nie łapał ostrości była bliższa niż moja.

    Okazało się, że przednia soczewka się odkręca w tym modelu i od stopnia jej odkręcenia zależy odkąd nie ostrzy i na jak wyciągniętej lufie.

    Warto to sprawdzić, ale coś mi się wydaje, że tu jest jakaś inna sytaucja, skoro piszesz o tym, że obiektyw ma jakieś 'zablokowanie'.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    @TOP67
    Czy osobiście radzisz naprawiać samemu, czy dać do serwisu na wymianę? Prawdę mówiąc wolałbym uniknąć takiego wydatku. Jeżeli samodzielna naprawa nie wymaga jakichś niezwykłych umiejętności, to myślę, że jestem w stanie poświęcić dowolną ilość czasu na naprawę, oczywiście dysponując jakimś opisem co i jak wyprostować. Narzędzia i warunki warsztatowe mam.

    @2pompony
    O tym też czytałem, i sprawdziłem to jako pierwsze, ponieważ można w warunkach domowych. Tylko czy w Twoim przypadku mechanika działała, i tylko ostrości nie można było złapać? Bo u mnie powyżej pewnej długości ogniskowej jest jakby mechanicznie zablokowany pierścień ustawiania ostrości, nie da się zmienić nastaw.

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie, tylko przy wadzie wykręconej przedniej soczewki objawy były takie, że nie chciał wyostrzyć na księżyc (ani silnikiem, ani ręcznie kręcąc pierścieniem), ale żadnych mechanicznych tarć, blokad czy innych ograniczeń nie zanotowałem. Mechanicznie działał jak zwykle gładko, tyle, ze od jakiejś odległości - powiedzmy od przeciwległej ściany stadionu w dal - przestawało się robić ostro na matówce. Ale ani nie bzyczał, ani nie stukał, ani nie miał żadnych wyczuwalnych ograniczeń innych niż zwykle - bo np. na końcu skali oczywiśćie miał ograniczenie, to, które powoduje że pierścień ostrości nie kręci się w kółko.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •