Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jak uzyskać skalę 1:1?

    Potrzebuję zrobić zdjęcie jednego przedmiotu w skali 1:1 i go później odrysować w programie na komputerze. Dam radę to zrobić przy pomocy 18-105? Przedmiot ma wymiary ok 10cm na 3cm
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób fotkę na około 50mm ogniskowej i postaw sobie linijkę w tle. W programie dopasujesz skalę 1:1 po skali linijki
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  3. #3

    Domyślnie

    Odwzorowanie i wielkość dopasujesz np. w PS. Samo zdjęcie nie ma większego znaczenia. Ważny jest wydruk lub sposób w jaki chcesz to pokazać by było realnych wielkości.
    D700 D300s+MB-D10 F80 S10-20f/3.5 Z16f/2.8 N24-70f/2.8 S30f/1.4 N35f/2.0 N50f/1.4 N70-200f/2.8 SB600 SB900

  4. #4

    Domyślnie

    To popróbuję z tym. Dzięki
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Redskull Zobacz posta
    Zrób fotkę na około 50mm ogniskowej i postaw sobie linijkę w tle. W programie dopasujesz skalę 1:1 po skali linijki
    Ale przecież skala odwzorowania w płaszczyźnie tematu będzie inna od skali odwzorowania w płaszczyźnie linijki?!

    speccom_eu dobrze gada.
    Obecnie: Fuji
    Dawniej: D800, D700, Fuji S5 Pro, Contax 139Q, Yashica FX-D, D200, D70, F90x, F80, F801s, Zenit TTL

  6. #6

    Domyślnie

    Przepraszam, powinienem napisać "postaw linijkę obok fotografowanego przedmiotu"
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Mam nie co inny problem ale podepnę go pod ten wątek.
    Mam detal sfotografowany jak poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	młotek.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	1,28 MB
ID:	15255

    karta która znajduje się na zdjęciu jest moją skalą.
    Długość obucha tego młotka (zielona strzałka) jest OK, natomiast długość trzonka po zastosowaniu tej samej skali nie zgadza się- jest za długi.

    Podejrzewam że ma na to wpływ cień który rzuca ten trzonek.
    Dlatego moje pytanie brzmi jakiego typu obiektywu powinienem użyć do takich zdjęć i jak obliczyć z jakiej wysokości powiino być robione zdjęcie przedmiotu o grubości x ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek0910 Zobacz posta
    Witam,

    Mam nie co inny problem ale podepnę go pod ten wątek.
    Mam detal sfotografowany jak poniżej:

    karta która znajduje się na zdjęciu jest moją skalą.
    Długość obucha tego młotka (zielona strzałka) jest OK, natomiast długość trzonka po zastosowaniu tej samej skali nie zgadza się- jest za długi.

    Podejrzewam że ma na to wpływ cień który rzuca ten trzonek.
    Dlatego moje pytanie brzmi jakiego typu obiektywu powinienem użyć do takich zdjęć i jak obliczyć z jakiej wysokości powiino być robione zdjęcie przedmiotu o grubości x ?
    Odpowiedź masz w postach powyżej. Wystąpiły tu dwa poważne błędy:

    pomiarowy: skalę odwzorowania (karta) masz na podłożu, pomiar obucha (poziomo) wyżej o grubość obucha, pomiar długości trzonka po skosie (z lewej wyżej, z prawej niżej)
    perspektywiczny: ponieważ nie znam kształtu narzędzia to nie jestem pewien jak jest duży ale wygląda na duży.

    Aby sobie ułatwić robotę trzeba zminimalizować błąd perspektywy. Poszukaj najdłuższego obiektywu jaki znajdziesz (powiedzmy 300 mm), dodatkowo odsuń tak aparat aby młotek wypełniał tylko część kadru (aby zmniejszyć kąt obserwacji). Tak aby wykorzystać tylko tyle rozdzielczości matrycy ile trzeba. podpowiem Ci, że najwygodniej przymocować młotek do ściany (podłoża w pionie). Można go ewentualnie podeprzeć na półeczce. Tak aby nie mieć problemów z fotografowaniem (a i oświetlaniem). Dążyłbym do tego aby odległość fotografowania była co najmniej 20 x dłuższa od narzędzia.

    Można oczywiście zrobić to nawet UWA i obliczyć błędy perspektywy. Prościej jest jednak te błędy zminimalizować (i ewentualnie odjąć po obróbce matematycznej). Przy układzie jaki zaproponowałem błąd wynosiłby tylko 5% różnicy w grubości trzonka i obucha.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #9

    Domyślnie

    "Błąd perspektywy"- no właśnie nie wiedziałem jak to fachowo nazwać.
    Może zacznijmy od eliminacji tego czynnika.
    Po pierwsze obiektyw 300mm

    Jakieś jeszcze sugestie??

    Z góry dziękuję za zainteresowanie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek0910 Zobacz posta
    "Błąd perspektywy"- no właśnie nie wiedziałem jak to fachowo nazwać.
    Może zacznijmy od eliminacji tego czynnika.
    Po pierwsze obiektyw 300mm

    Jakieś jeszcze sugestie??

    Z góry dziękuję za zainteresowanie
    Jaki jest cel tej roboty?
    Czy to już geodezja czy tylko dokumentacja z jakąś dokładnością?

    Pozdro
    Wiesiek

    poniżej masz rysunek dlaczego źle mierzysz

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	młotek 2.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	53,1 KB
ID:	15257
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 09-10-2018 o 12:40

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •