Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21

    Domyślnie

    oczywiście nie wiem czemu mimo odświeżenia postów przed tym co ja pisałam nie widziałam...Adobe już zmieniłam, z balansem bieli mam problem muszę poczytać coś łopatologicznego na ten temat(w ogóle jak możecie mnie odesłać do literatury łopatologicznej Niby czytałam jakieś artykuły,książkę Nikona ale nie wiele mi to rozjaśniło ) a to że jest prześwietlony wiem. Spróbuję poszukać kontrastu i nasycenia ale chodzę po menu i na razie nie wiem gdzie, bo dawno nie bawiłam się nim i pozapominałam co gdzie jest. Chciałabym miec go tak w miarę ustawionego bym nie musiała każdego zdjęcia poprawiać(bo tu znowu mam problem,bo jedyny program który posiadam to Picasa), teraz każde muszę nasycić i wtedy jest ok. Zdjęcie po poprawieniu wygląda lepiej na pewno. Postaram się poszukać na spokojnie tych parametrów i przestawić je jak dziecko pójdzie spać bo nie ułatwia mi zadania Jakbym nie mogła ogarnąć tego to będę pisać i prosić o pomoc, mam nadzieję że wytrzymacie ze mną bo ja na prawdę mam sprzęt a nie potrafię go używać i to wiem . Najchętniej bym poszła na jakieś warsztaty,kurs czy nawet kilka spotkań prywatnie by koś mi potłumaczy ale też kursy są rózne i nie wiem gdzie a dwa boję się że na kursie to bedę się wstydziła zapytać o podstawy bo będą ci co wiedzą to już.

    Mam gdzieś drukowaną, "żywe" mam ustawione. Nie wiem bo nawet moje wszytskie koleżanki mówią że te zdjęcia szaro bure jak robimy zdjęcia psom a dziś widziaam różnicę jak robiłam w ustawieniach siostry aparatem.Wstawię wam później to z wigilii zrobiony siostrzanym tylko ona ma innego Nikona więc może ten mój tak ma a jak bym chciała coś innego?
    Ostatnio edytowane przez Ilka ; 26-12-2014 o 18:15

  2. #22

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za pomoc, udało się Miałam włączoną funkcję d-lighting co mi blokowało ustawianie kontrastu a dzięki odesłaniu do instrukcji wiedziałam gdzie bez problemu pogrzebać mam. Cieszę się że to tylko ja pierdoła a nie aparat, teraz muszę tylko kwestie zacinania się ogarnąć, choć pewnie to też moja wina Balans też zmieniłam Muszę przestać się bać przestawiać ustawienia bo robię to tylko zachowawczo, nie wchodzę w te bardziej skomplikowane czyli jak balans bieli to tylko w te typu auto, światło jarzeniowe itp a nie dalej. Cieszę się że odważyłam się zapytać a Wy bez problemu pomogliście :*

  3. #23

    Domyślnie

    Jeśli mogę coś doradzić tymczasem nie ruszaj zbyt wielu rzeczy jednocześnie. Nie ruszałbym na Twoim miejscu balansu bieli. W amatorskich zastosowaniach automat powinien wystarczyć. Możesz włączyć robienie zdjęć w jakości JPG + RAW. Rawy z D90 nie są bardzo duże - nie wymagają w obróbce bardzo szybkiego komputera i nie zabierają dużo miejsca ( w porównaniu z np. D800) na dysku. Jeśli jakieś zdjęcie będziesz chciała dopracować wg. swojego gustu zawsze będziesz mogła wykorzystać RAWa. Nawet jeśli teraz wydaje się to ponad Twoje potrzeby, być może będziesz kiedyś chciała spróbować. Raw daje mniej więcej takie możliwości jakbyś po zrobieniu zdjęcia mogła pozmieniać niemal wszystkie parametry mające wpływ na jego wygląd. I tu będziesz mogła zmienić balans bieli. Ale poprawnej ekspozycji, tego by zdjęcia nie poruszyć i poprawnie skomponować musisz pilnować w momencie naciskania spustu. Miałem przez krótki czas pożyczone D90 i bardzo dobrze mi się tym aparatem robiło zdjęcia jak i później obrabiało z niego pliki.
    I jeszcze jedno - fotografia bez odbitek - nie żyje.
    myślę co piszę

  4. #24

    Domyślnie

    Na początek też polecam robienie w raw+jpg. Dzięki temu nie będziesz musiała myśleć o balansie bieli i paru innych drobiazgach. Będziesz mogła się skupić na odpowiedniej ekspozycji - żeby zdjęcie nie było za jasne ani za ciemne (https://www.szerokikadr.pl/poradnik/...cja-ekspozycji). Balans bieli możesz zostawić na auto. Jeśli zdjęcie jest dobrze naświetlone, to z rawem możesz zrobić potem na spokojnie, na komputerze, prawie wszystko, włącznie z balansem bieli (https://www.szerokikadr.pl/poradnik/...cyfrowe-kolory) gdyby aparat coś źle wymyślił.

  5. #25

    Domyślnie

    Ok, to tak zrobię tylko podpowiedzcie mi jaki program mogę ściągnąć na komputer bezpłatny by mi te rawy czytał i mogłabym w nim bardziej zdjęciami się pobawić,pozmieniać to o czym piszecie? Bo teraz ich po prostu nie wyświetla.

  6. #26

    Domyślnie

    Nikon Capture NX-D chyba będzie najlepszy, bo daje spore możliwości, a jednocześnie czyta ustawienia aparatu i na dzień dobry masz zdjęcie prawie takie jak prosto z aparatu. Tylko czasami niestety dość wolno działa.
    View NX jest prostszy, ale moim zdaniem gorszy - zbyt sztywny i prymitywny i do niedawna powodował, że rawy "puchły" na dysku (nie wiem jak jest teraz).
    Oba powyższe są dostępne za darmo na stronie Nikona.

    Oprócz tego są darmowe niezależne programy, jak Raw Therapee (b. dobry, ale skomplikowany), a do końca roku dostępny jest za darmo DXO Optics Pro 8 Elite - "gift" od producenta programu (trzeba by poszperać na tym forum, żeby znaleźć skrót do darmowej wersji).

  7. #27

    Domyślnie

    to co napisał sl011 się zgadza.
    moim zdaniem nie tykaj tymczasem programów nie dedykowanych do nikona, tzw. niezależnych. Jak wspomniano nie czytają zapisanych w pliku raw Twoich ustawień przetwarzania obrazu jakie ustawiłaś w aparacie. Więc na etapie obróbki temat osiągania zamierzonych, oczekiwanych efektów będziesz przerabiała ponownie. Na takie zaawansowane, "od zera" grzebanie w rawach być może przyjdzie czas później. Na początku nie utrudniaj sobie zadania. Więc albo: Capture NX-D
    http://nikonimglib.com/ncnxd/index_e...tml#os-windows
    jeszcze ponoć niedoskonały, ale to najnowsze oprogramowanie i tylko ten soft będzie rozwijany. Jeśli się go nauczysz, to przy ewentualnej przesiadce na nowszy model nikona nie będziesz musiała uczyć się obsługi softu na nowo.
    albo nierozwijany już View NX. moim zdaniem strata czasu, choć przynajmniej czyta ustawienia przetwarzania obrazu zapisane wraz z rawem
    myślę co piszę

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    a do końca roku dostępny jest za darmo DXO Optics Pro 8 Elite - "gift" od producenta programu (trzeba by poszperać na tym forum, żeby znaleźć skrót do darmowej wersji).
    DXO 8 jest za darmo do końca stycznia 2015 : http://sharewareonsale.com/s/dxo-optics-pro-elite-sale .

  9. #29

    Domyślnie

    Dziękuję za porady zgrałam Nikona Capture a do tego jakiś bonus w postaci Picture Control Utility 2 mi się ściągnął. Pobawiłam się chwilę jednym zdjęciem i faktycznie inna bajka.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •