Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Exclamation UWAGA - gdzie pisać o analogowej fotografii, sprzęcie itd

    Jest mały problem gdzie pisać o różnych aspektach fotografii analogowej. Wiele tematów było zakładanych nie tam, gdzie trzeba. Powstał nowy dział i teraz omówię gdzie od teraz powinno się pisać o ....
    Aparaty tradycyjne - tu piszemy o aparatach analogowych marki Nikon. Wyłącznie! (chyba, że porównujemy Nikona do xxxx)
    Aparaty analogowe - tu piszemy o aparatach analogowych firm innych niż Nikon. Oczywiście także o MF i LF. To nowy dział, podkatalog w "innych systemach".
    Tradycyjne techniki wołania - ciemnia - tu piszemy o filmach, ich wywołaniu, robieniu odbitek, wyposażeniu ciemni - powiększalnikach itd
    Reprodukcja zdjęć - w praktyce tu piszemy o skanerach, skanowaniu i drukarkach oraz drukowaniu. Czyli jak z analogowego filmu/odbitki uzyskać plik cyfrowy i go wydrukować.
    Fotografia - tematy ogólne - tu powinny być rozmowy o fotografii, a nie o sprzęcie. Także tematy o kondycji fotografii analogowej. To chyba tez najodpowiedniejsze miejsce dla tematu AO, który rozrastając się zawierał posty odpowiednie dla różnych działów - było tam o sprzęcie (nikona i innych systemów - to teraz 2 działy), o filmach i ich wołaniu (to inny dział) i o skanowaniu (to jeszcze inny dział). Myslę, że jednak gdyby go chcieć podsumować to temat ten traktuje ogólnie o fotografii analogowej w róznych aspektach, więc powinien być w dziale Fotografia - tematy ogólne.

    Ten podział nie jest doskonały, choćby z tego powodu, że te działy wszystkie mające dużo wspólnego z analogiem nie są obok siebie.
    Zauważcie jak wygląda struktura forum.
    Pierwszy dział forum to Sprzęt i akcesoria. Pierw firmy Nikon (to forum nikoniarzy), na końcu z innych systemów. Dlatego niestety analogi nikona są daleko od analogów z innych systemów. Bo po aparatach są pierw obiektywy, lampy błyskowe, baterypacki itd do Nikonów. To rozdzieliło aparaty nikona od aparatów z innych systemów (także cyfrowe aparaty z innych systemów są daleko od cyfrowych nikonów).
    Co do reszty - zaraz będę namawiał admina do przeniesienia reprodukcji w sąsiedztwo ciemni.

    Pewne zmiany w strukturze forum będą następowały. Przy przejściu na nowszy skrypt maja być wprowadzone prefiksy i wtedy niektóre podkatalogi znikną, posty z nich się oprefiksuje i wcieli do innego działu.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-11-2014 o 21:45
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    A nie prościej zrobić dział FOTO ANALOGOWA i w nim poddziały?
    Dział APARATY TRADYCYJNE oraz APARATY ANALOGOWE tylko wprowadzi zamieszanie, nie lepiej to od razu nazwać APARATY ANALOGOWE NIKON oraz drugi APARATY ANALOGOWA INNE - Od razu wiadomo wtedy o co chodzi, bez potrzeby pisania legendy.
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 29-11-2014 o 22:25
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  3. #3

    Domyślnie

    Jestem skłonny przyznać Ci rację.
    Gdyby struktura forum powstawała z niczego w tym momencie, miałoby to zapewne inne znaczenie.
    Jednak przez lata analogi były razem i im kto ma dłuższy staż, tym sztuczniejszy będzie dla niego nowy porządek.
    Jacek, zastanówcie się jeszcze.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    też jestem zdania, że konsekwentnie powinniśmy w obu przypadkach nazw działów zastosowac to samo okreslenie dla aparatów analogowych/tradycyjnych.
    czyli zgadzam się z tym: APARATY ANALOGOWE NIKON oraz drugi APARATY ANALOGOWE INNE

    Struktura forum jest taka, że nie pomieszamy aparatów z wykonywaniem odbitek w ciemni.
    Prosze odpalić stronę główną forum. 1/3 forum licząc od góry to dział główny o nazwie Sprzęt i akcesoria.
    w nim nie ma rozmów o obróbce, robieniu odbitek (to coś analogicznego do cyfrowej obróbki). To jest w drugim dziale głównym Fotografia - zdjęcia i ich obróbka.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Słowo ANALOGOWA powinno być kluczem w nazwach tematów

    Np. Fotografia - zdjęcia i ich obróbka wcale nie mówi czy to dotyczy cyfry czy analoga, a wiadomo że i tu i tu jest obróbka tylko nieco inna
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 29-11-2014 o 22:39
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wpkx Zobacz posta
    Jednak przez lata analogi były razem i im kto ma dłuższy staż,
    No i się zdziwisz, bo wydłubywałem wątki by je przenosić do nowego działu Aparaty analogowe.
    I .... z działu o analogowych nikonach przeniosłem tam około 40 tematów (tylko!), a około 140 tematów przeniosłem z działu "inne systemy". I z działu inne systemy do przeniesienia będzie jeszcze mnóstwo tematów, które musze otworzyć, by poczytac o czym są, bo sam tytuł nie wskazuje o czym mowa.

    Więc wbrew temu co sądzisz ludzie pisali o analogach np leika czy mamiya nie w dziale o nikonach, ale w dziale Inne systemy. I to nie była proporcja prawie po równo. W innych systemach było z 5x więcej tematów o analogach niż w dziale o nikonach.

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekD7000 Zobacz posta
    Np. Fotografia - zdjęcia i ich obróbka wcale nie mówi czy to dotyczy cyfry czy analoga, a wiadomo że i tu i tu jest obróbka tylko nieco inna
    Ludziska. Tak ma właśnie być, tak jest od zawsze.
    W tym dziale są osobne podforum na obróbkę cyfrową (np tutoriale), a osobny na ciemnię.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-11-2014 o 22:43
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    No dobra, ale przecież chcesz wydzielić analoga, to się zdecyduj

    Może tak jest i historycznie, tylko powiedz mi po co ktoś w dzisiejszych czasach wchodząc do obróbki ma się przebija przez wymieszane działy zarówno cyfrowe jak i analogowe skoro analog go nie interesuje?
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 29-11-2014 o 22:45
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Nie załapałem.
    Analog jest wydzielony i to wielokroć.
    w pierwszym poście tego tematu jest 5 aktywnych linków kierujących do analogów (tzn 3 do wyłącznie analogów - nikona, innych firm, ciemni), jeden do digitalizacji analoga, jeden do rozmów o fotografii - każdej - tez analogowej).

    Tylko 1 z tych linków jest nowością na forum.

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekD7000 Zobacz posta
    powiedz mi po co ktoś w dzisiejszych czasach wchodząc do obróbki ma się przebija przez wymieszane działy zarówno cyfrowe jak i analogowe skoro analog go nie interesuje?
    Możesz podlinkować katalogi o których mówisz? Nie mamy działu obróbka.

    W zakresie o którym teraz piszesz NIC się dziś nie zmieniło. Jest jak było.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-11-2014 o 23:43
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Z tymi zmianami to jest tak, ze ludzie odchodzą.
    Ale co tam. Przyjdą nowi. Przeciez Analogiem robi dzis juz każdy i wszedzie.
    Spoko.
    16-latkowie maja ogromna wiedzę. I lubia zmiany.
    :P

    Ps.
    Niewielu juz tu zostało...
    ...i kto pamięta jeszcze te czasy, gdy do kawy z rana czytało sie tutaj ortodoksow.
    To tez juz odeszło w zapomnienie. A szkoda - generowało ruch na forum pomimo wszystko.
    Ostatnio edytowane przez d90 ; 29-11-2014 o 22:55
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

  10. #10

    Domyślnie

    Może i tak, ale nazewnictwo nie jest jednoznaczne, bardziej to pisząc opierałem się na Twoim opisie co chcesz zrobić, jakie zmiany ( to oczywiście do postu Jacka)
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 29-11-2014 o 22:56
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •