Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Nikkor 35mm f/1.8 rozkład GO według kalkulatora powinna wynosić 49/51%


    Nikkor 18-105, ogniskowa 50mm f/5 rozkład GO według kalkulatora powinna wynosić 48/52%, na zdjęciu widać że więcej ostrego pola jest za obiektem i ma się to nijak co pokazuje kalkulator.


    W zoomach typu Nikkor 18-70, 18-105, 18-200 jest tendencja na szerokim kącie do BF, im dłuższy koniec obiektyw trafia w punkt.
    Najlepiej takie testy zrobić w terenie z różnych odległości fotografując obiekty na tle cegły, kostki chodnikowej aby można było zobaczyć jak rozkłada się GO, czy obiekt mieści się w GO.
    Ostatnio edytowane przez zgera ; 14-11-2014 o 08:55
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  2. #12
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilem Zobacz posta
    Bardzo proszę bardziej doświadczonych użytkowników o rzut okiem na fotkę testu z załączonego linku, czy taki BF kwalifikuje się do regulacji w serwisie, czy sobie darować ?

    http://www.mediafire.com/view/eb325y...x/DSC_0147.JPG

    Obiektyw nikkor 18-200VR
    Zrób test jeszcze raz. Tablica, choć pochylona, to musi być jednocześnie być w poziomie ustawiona prostopadle do osi optycznej. Inaczej mówiąc, pionowo 45 stopni, poziomo 90 stopni do osi.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    Zrób test jeszcze raz. Tablica, choć pochylona, to musi być jednocześnie być w poziomie ustawiona prostopadle do osi optycznej. Inaczej mówiąc, pionowo 45 stopni, poziomo 90 stopni do osi.
    Kąt 45 stopni przy pionowym ustawieniu tablicy nie musi być dokładny, tzn nie musi to być dokładnie 45 stopni.
    Taka dokładność jest wymagana tylko wtedy jeśli z tablicy chcemy odczytać dokładną GO w mm.
    Ponieważ skala na tablicy nie pokrywa się w rzeczywistości w mm, jeśli zmierzymy miarką, jest większa dlatego aby uzyskać rzeczywistą odległość w mm musimy ją ustawić pod kątem 45 stopni.
    Jeśli kąt będzie inny to rozkład GO się nie zmieni, będzie taki sam z przodu i tyłu tylko odczyt w mm będzie inny.
    Istotne przy takim teście jest ustawienie aparatu w poziomie do tablicy i dokładnie pod kątem 90 stopni względem środka obiektywu i środka tablicy.
    Wszelkie odchyłki w tym przypadku poskutkują tym że rozkład GO z prawej strony tablicy może być inny niż z lewej, tzn. z prawej BF z lewej FF lub odwrotnie.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #14
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Kąt 45 stopni przy pionowym ustawieniu tablicy nie musi być dokładny, tzn nie musi to być dokładnie 45 stopni.
    Nigdzie tego nie napisałem. Płaszczyzna ustawiana jest względem osi optycznej z zachowaniem dwóch kątów - ok. 45 stopni dla sprawdzenia FF/BF, drugi kąt (90 stopni) musi być już dokładny. Po pierwsze, nie będzie błędu w pomiarze AF, po drugie widoczne są wtedy ew. wady optyczne obiektywu - różnica między prawą a lewą stroną kadru.


    P.S. Jeśli tablica jest ustawiona pod kątem 45 stopni, to jednocześnie nie może być ustawiona pionowo. Może być najwyżej ustawiona pod kątem 45 stopni względem pionu.
    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 14-11-2014 o 16:00
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    P.S. Jeśli tablica jest ustawiona pod kątem 45 stopni, to jednocześnie nie może być ustawiona pionowo. Może być najwyżej ustawiona pod kątem 45 stopni względem pionu.
    Po prostu źle się wyraziłem, chodziło mi o pod kątem względem pionu, w całości się z Tobą zgadzam z tym co wcześniej napisałeś, chciałem tylko zaznaczyć że kąt 45 stopni względem pionu nie musi być ustawiony według kątomierza.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #16
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    No i wszystko jasne.

    To czekamy na powtórzenie testu przez autora wątku.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Nikkor 35mm f/1.8 rozkład GO według kalkulatora powinna wynosić 49/51%


    Nikkor 18-105, ogniskowa 50mm f/5 rozkład GO według kalkulatora powinna wynosić 48/52%, na zdjęciu widać że więcej ostrego pola jest za obiektem i ma się to nijak co pokazuje kalkulator.
    No przecież to wszystko pisze w linku który podałem. Pisałem o tym, że wpływ na to ma kilka czynników, w tym także wymieniłem odległość. Podając konkretny przykład długich ogniskowych odnosiłem się do realnych sytuacji w ktorych najczęściej się fotografuje, w tym przypadku do odległości 10m, a nie do mikroskali 1m (chociaż i tutaj GO będzię wieksza za niż przed). Ale żeby nie rozpisywac się na kolejne kilkadziesiąt wersów podałem linka w którym są wyraźne przykłady także dla odległości 1m, która jest przydatna przy zdjęciach tablicy albo fotografii makro (rys 3). Pomijam już takie aspekty jak założona wielkość krążka rozproszenia bo to także ma wpływ na GO, ale idąc tą drogą naprawdę poszlibyśmy już w rozważania czysto akademickie.
    Z6II, Z5

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •