Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Powtarzalność N85/1.8G

    Cześć, od jakiegoś czasu przemierzam się do kupna obiektywu do portretu. Po przeczytaniu licznych pochlebnych wątków i wpisów na forum oraz przeprowadzanym teście przez Pana Rafała Głębowskiego wybór padł na N85 1.8G. Pozostało mi dozbierać kasę i cieszyć z jakości fotek jaki oferuje ten obiektyw w duecie z moim D7100. Niestety dziś przeglądając internet natknąłem się na test na takiej stronce: http://fototesty.pl/blog/101_testuje...ke-nikona.html , na którym widać dużą aberracje testowanego tego obiektywu oraz ostrość wydaje mi się chyba taka niespecjalnie. Pytanie do użytkowników tego obiektywu, jaka jest jego powtarzalność. Czy lepiej wybrać się do sklepu i próbować wybierać z kilku sztuk czy można spokojnie zamawiać przez internet? Bo że jest to dobry obiektyw to raczej na forum tutaj nie ma nikt wątpliwości, a bynajmniej to że stosunek jakości do ceny jest dobry. Chyba że zbierać kasę trochę dłużej na jakiś inny, ale taki 85 1.4 D,G nie wchodzi w rachubę - to już za drogo, musiałbym zbyt długo na niego odkładać

    Z góry dzięki za pomoc

  2. #2
    Gaduła Awatar shaolin
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Rio de Janeiro, Brazylia
    Posty
    9 828

    Domyślnie

    W dzisiejszych czasach zawsze lepiej przejsc sie do sklepu i przestrzelic pare sztuk, niezaleznie od tego czy szklo za 2zl czy za 2mln. Amen.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja zamawiałem w ciemno przez internet. Zawsze możesz odesłać. Zobacz przy jakim powiększeniu widać tę aberrację. Można ją próbować usuwać programowo. Raz widać to bardziej, raz mniej i da się z tym żyć.
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  4. #4

    Domyślnie

    Ale czy mogą być sztuki mniej lub bardziej aberujace?

    Klepane i smyrane po ekranie szmartfona
    12 14 28 35 85

  5. #5

    Domyślnie

    Ja kupiłem w sklepie i mam dużo ostrzejszą sztukę niż z tego testu, ale aberracje są na tym samym poziomie (czyli duże). Zazwyczaj daje się to skorygować w Lightroomie, mocna aberracja wychodzi tylko w specyficznych sytuacjach (przy zdjęciach pod światło etc).

  6. #6

    Domyślnie

    Aberracja którą w teście podlinkował autor jest normą w przypadku N35/1.8G DX w przypadku pełnej dziury oraz mocnego światła. Im silniejsze światło, tym większa aberracja. Każda z trzech sztuk które przeszły przez moje ręce charakteryzowała się tym samym poziomem aberracji. Ale musiały być spełnione dwa wyżej wymienione warunki- pełna dziura i światło. Nawet w silnym słońcu po przymknięciu do f/2.8 aberracje znikały. Tak samo w przypadku mniej intensywnego światła- wtedy nawet f/1.8 nie powodowało zauważalnych aberracji. W skrajnych przypadkach (pełna dziura i mocne światło) aberracje były tak silne, że nawet nie trzeba było powiększać do 100% by biły po oczach. Wtedy nawet pełnoekranowe wyświetlanie całej fotki na ekranie full hd powodowało zauważalną aberrację.

    Zdaję sobie sprawę, że to pytanie odnośnie 85/1.8, aczkolwiek oba modele cierpią na tą samą przypadłość

    Na koniec coś dla pocieszenia- aberracje można usunąć, także nie przejmował bym się tym...

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za wasze odpowiedzi
    Wnioski dla mnie są takie że aberracja dla tego obiektywu występuje w określonych warunkach, może być bardzo duża ale da się ją bez problemu usunąć w lightroomie.
    Warto kupować w sklepie wybierając z kilku sztuk bo zdarzają się sztuki ostrzejsze lub mniej ostre.

    A jeśli kupować nie ten obiektyw, to jaki? jaka najlepsza alternatywa?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomazzi Zobacz posta
    A jeśli kupować nie ten obiektyw, to jaki? jaka najlepsza alternatywa?
    A z jakim przeznaczeniem ma być tenże obiektyw?

  9. #9

    Domyślnie

    Przede wszystkim plener - nie planuje jakiś sesji studyjnych. Fotografia rodzinna, znajomi, przyjaciele. Mimo wszytko że to nie zastosowanie komercyjne zależy mi na dobrej jakości.
    Jak inwestować to raz ale porządnie, no i zawsze chyba dobrze w życiu mieć wybór niż go nie mieć

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomazzi Zobacz posta
    Przede wszystkim plener - nie planuje jakiś sesji studyjnych. Fotografia rodzinna, znajomi, przyjaciele. Mimo wszytko że to nie zastosowanie komercyjne zależy mi na dobrej jakości.
    Jak inwestować to raz ale porządnie, no i zawsze chyba dobrze w życiu mieć wybór niż go nie mieć
    Nie zawiedziesz się. Dla mnie to moje podstawowe szkło, które biorę w plener.
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •